آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59444
تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393 10:45
تعداد بازدید : 906

گرانمایه‌پور:

برخورد با سایت های بدون مجوز، سانسور نیست

یک مدرس ارتباطات: گفت نمی توان برخورد با سایت هایی که فاقد مجوز هستند را سانسور محسوب کرد.


ایسنا- علی گرانمایه پور درباره ساماندهی سایت های خبری بدون مجوز که اخیرا معاونت مطبوعاتی آن را در دستور کار قرار داده است، گفت: طی 10 سال گذشته همزمان با انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و به طور کلی با وقوع حوادث سیاسی، هر بار شاهد موجی از رویش و ریزش سایت های خبری بوده ایم. واقعیت این است که تا قانون مدون و مشخصی چه از جانب وزارت ارشاد و از جانب سایر نهادها نداشته باشیم، سالانه و روزانه شاهد فعالیت چنین سایت هایی هستیم.
وی افزود: به نظر من این سایت ها به سه گروه عمده تقسیم می شوند؛ اول سایت هایی که با هدف قبلی و در امتداد جریان های سیاسی با ماهیت شب نامه فعالیت می کنند و اطلاعات محرمانه، شخصی و تشکیلاتی را برملا می کنند، دوم سایت هایی که متعلق به تشکل های کوچک سیاسی و جناحی هستند و سوم اکثر سایت های عمومی خبری که به آن ها سایت های زرد می گوییم و در آن ها مطالبی از فال گرفته تا هنر آشپزی و سایر موارد منتشر می شود.
گرانمایه پور گفت: نکته مهم درباره همه این سایت ها این است که چون سایت ها در حال حاضر تابعی از قانون مطبوعات محسوب می شوند و ما هنوز قانون مدون و مشخصی برای ساماندهی آن ها نداریم، باید وزارت ارشاد به ساماندهی آنها بپردازد. در این شرایط بعضی از کار وزارت ارشاد برداشت سیاسی و جناحی دارند، اما به نظر من وزارت ارشاد دارد کار درستی انجام می دهد. البته بعضی اشخاص گفته اند وزارت ارشاد صلاحیت رسیدگی به این مساله را ندارد، اما به هر حال باید یک نهاد، متولی این امر شود و چه نهادی مناسب تر از وزارت ارشاد؟ چون اگر وزارت اطلاعات در این زمینه اقدام کند، گفته خواهد شد که دولت برخورد امنیتی کرده است. اگر هم نیروی انتظامی در این زمینه وارد شود، بحث دیگری پیش می آید؛ بنابراین وزارت ارشاد گزینه بهتری است. اما توصیه من این است که این وزارتخانه بهتر است سعی کند نظر نهادهای موازی را هم در زمینه ساماندهی رسانه ها جلب کند، چون در حال حاضر بعضی نهادها خود را متولی فضای مجازی و مسوول ساماندهی این فضا می دانند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :