آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5948
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1390 1:42
تعداد بازدید : 500

ساماندهی پایانه های فروشگاهی با «شاپرک» از اول اسفند

دبیرکل بانک مرکزی با تاکید براینکه سامانه شاپرک برای ساماندهی کارتخوان های کشور از اول اسفند ماه راه اندازی می شود و تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده به سرانجام می رسد؛ گفت: در آینده نزدیک مردم در تمام فروشگاه ها امکان استفاده از کارتخوان را خواهند داشت و بانک مرکزی نظارت کامل بر عملکرد این شبکه می کند.

واحد مرکزی خبر- محمود احمدی با اشاره به اینکه در نشست کمیته ساماندهی بازار ارز، مباحث مربوط به دو سامانه جدید مطرح شد، گفت: یکی سامانه ارزی بانک مرکزی بود که از 14 ماه پیش آغاز شد و بحث دیگر سامانه شاپرک (شبکه پرداخت کارت کشور) بود.
وی افزود: شبکه کارتخوان‌هایی که در کشور داریم نزدیک به دو میلیون دستگاه است که این تعداد می‌تواند تمام کشور را تحت پوشش قرار دهد، اما باید ساماندهی شود.
دبیرکل بانک مرکزی گفت: وضع کارتخوان‌ها به گونه‌ای است که در برخی فروشگاه‌ها با چندین کارتخوان روبه‌رو می‌شویم و در برخی دیگر حتی یک کارتخوان هم نیست.
احمدی مشکل دیگر کارتخوان‌ها را گم شدن آنها دانست و گفت: ما امکان رصد آن را نداریم و این مخاطراتی برای شبکه بانکی کشور در پی دارد.
وی با اشاره به استانداردهایی که در جهان رعایت می شود، افزود: بانک مرکزی از یک سال پیش وارد این موضوع شد؛ و مصوبه لازم را از شوری پول و اعتبار گرفت. و با توجه به مباحث فنی ، اجرایی، اقتصادی و نرم افزاری از یکم  اسفند ماه90 شاپرک کلید خواهد خورد.
احمدی با بیان اینکه چنانچه یک بانک در شبکه کارتخوان خود خدماتی را ارایه نکند امکان رصد بانک مرکزی در این شبکه فراهم است، افزود: با نظارتی که اعمال می‌شود، خدمات بهتر و دقیق تر و با نظارت بیشتری در سامانه شاپرک اعمال می‌شود.
وی گفت: با توزیع مناسب کارتخوان‌هایی که در داخل کشور است، ما دیگر نیازمند تهیه کارتخوان جدید نیستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :