آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 59581
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1393 13:32
تعداد بازدید : 1045

اعمال سیاست‌های جدید موجب اعتراض واردکنندگان شد

خودداری گمرک از ترخیص تبلت های وارداتی در 20 روز گذشته

محدودیت های وارداتی و اتخاذ تصمیم هایی که از نظر برخی از کارشناسان عجولانه و غیرکارشناسانه است طی سال های اخیر آسیب زیادی به صنف و بازار کامپیوتر ایران زده است. تصمیم هایی که در بسیاری از موارد بدون توجه به هشدار کارشناسان، با اصرار و تاکید برخی از گروه های تولیدکننده یا واردکننده با اهداف مشخصی اتخاذ شده و به مرحله اجرا درآمده و در کوتاه مدت صدمات زیادی به بازار زده است.

مریم عسگری

از اجرای برخی از طرح ها نظیر شبنم و برخی از محدودیت های وارداتی درقالب بازی های تعرفه ای برای حمایت از تولیدات داخلی که بگذیم، این اواخر برخی از اعضای صنف آی تی و دیجیتال با همکاری یک اتحادیه غیر مرتبط درخواستی عجیب مبنی بر ایجاد محدودیت در زمینه واردات تبلت داشته اند که نتیجه آن جلوگیری از ترخیص محموله های وارداتی تبلت از گمرک امام خمینی طی 20 روز اخیر بوده است.

این اتفاق که موجب اعتراض واردکنندگان این کالای کامپیوتری محبوب شده است موضوع گزارش این هفته ماست.
تلاش برای ایجاد انحصار در زمینه واردت تبلت


گروهی از واردکنندگان تبلت طی ماه گذشته با حمایت اتحادیه لوازم صوتی و تصویری و با استناد به ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف کننده خواستار ایجاد محدودیت در زمینه واردات تبلت شده اند و طی مذاکراتی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتند مدعی شده اند که بر اساس قانون تنها شرکت هایی که دارای نمایندگی رسمی از سوی شرکت تولیدکننده هستند مجاز به واردات تبلت هستند.

نتیجه این مذاکرات نیز پس از مدت کوتاهی به ممنوعیت ترخیص محموله های وارداتی تبلت از برخی از گمرکات کشور نظیر گمرک امام خمینی طی 20 روز اخیر بوده است.

این درحالیست که کارشناسان و واردکنندگان تبلت با انتقاد از اتخاذ چنین تصمیمی اعلام کردند، این موضوع از پایه و اساس داراری ایرادهایی است.

به گفته انها نخستین ایراد وارده به این موضوع این است که تبلت کالای زیرمجموعه گروه صوتی و تصویری یا گوشی تلفن همراه نیست که اتحادیه لوازم صوتی و تصویری خود را ملزم به اعمال نظر در این زمینه بداند. از سوی دیگر به گفته کارشناسان، ماده 4 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان گویای این امر است که آن دسته از واردکنندگانی می توانند نسبت به واردات تبلت یا هر کالای دیگری اقدام کنند که توانایی ارائه خدمات پس از فروش مناسب را داشته باشند.

به گفته کارشناسان حال گروهی از واردکنندگان با توجه به سود بالای واردات و فروش تبلت با هدف ایجاد انحصار در زمینه واردات تبلت و با توسل به اتحادیه ای که هیچ ارتباطی به این کالا ندارد زمینه ایجاد محدودیت برای واردات این کالا را فراهم آورده اند که نتیجه مذاکرات آنها با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز جلوگیری از ترخیص واردات تبلت از برخی از گمرکات کشور و کاهش موجودی این کالای محبوب در فصل رونق در بازار کامپیوتر شده است.

این موضوع که گویا جرقه اولیه آن با ارائه شکایت شخصی از یکی از کاربران تبلت های سیم کارت خور به اداره مخابرات زده شده است موجب اعتراض واردکنندگان تبلت شده است.

به گفته آنها در صورت اجرای چنین تصمیمی که از پایه و اساس اشتباه است، واردات تبلت در انحصار تعداد معدودی در خواهد آمد و بازار ناچار خواهد بود مابقی نیاز خود را از مبادی غیر رسمی تامین کند که نتیجه رشد قاچاق در بازار تبلت است.

به گفته واردکنندگان بدون شک اجرای این تصمیم موجب خواهد شد اتفاقی که در بازار گوشی تلفن همراه رخ داد، شامل حال بازار تبلت شود.

آرش فکوری یک کارشناس بازار آی تی در این زمینه می گوید، چنین اقدامی موجب رشد قاچاق در بازار تبلت می شود. به گفته وی، البته در پی مذاکرات اتحادیه صنف رایانه با سازمان توسعه تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گویا مقرر شده است آن دسته از واردکنندگانی که تا ماه پیش برای ثبت سفارش اقدام کرده اند محموله های خود را از گمرکات کشور ترخیص کنند. اما این اتفاق نیفتاده است و حدود 20 روز است که هیچ تبلتی از گمرک امام خمینی ترخیص نشده است.

یک واردکننده کالاهای کامپیوتری نیز در این باره می گوید، ما با قانونمند شدن واردات کالا مخالف نیستیم و برعکس معتقدیم که قانونمند شدن واردات علاوه بر اینکه به روند واردات سرعت می بخشد، بلکه به نفع واردکننده و خریدار است؛ اما اقدام اخیری که در رابطه با محدودیت واردات تبلت صورت گرفته است در حقیقت ایجاد مانع با درک اشتباه از قانون حمایت از حقوق مصرف کننده است.

به گفته وی در صورتی که در این زمینه تجدید نظر نشود بازار با یک بحران بزرگ مواجه می شود.

ایروانی یکی دیگر از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری نیز با بیان این مطلب که برخی سخت گیری ها در مسیر واردات از سوی دولت به نفع مصرف کننده است می گوید، بی شک برخی از سخت گیری ها در مسیر واردات نتایج مطلوبی دارد. به عنوان مثال باید شرکت های مطرح و معتبر که توانایی ارائه خدمات پس از فروش را دارند اقدام به واردات کالا کنند. اما در شرایط فعلی برخی از واردکنندگان به صرف داشتن کارت بازرگانی برای واردات کالاهای تکنولوژیکی اقدام می کنند و هیچ خدماتی به خریدار ارائه نمی دهند.

به گفته وی، باید در زمینه واردات تعیین صلاحیت شود و این مهم تنها با مساعدت اتحادیه مربوطه که اتحادیه صنف رایانه است میسر می شود.


پاسخ اتحادیه


سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه صنف رایانه استان تهران با تایید خبر جلوگیری از ترخیص محموله های برخی از واردکننده های تبلت نیز می گوید، طی جلساتی که با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز داشتیم مقرر شد که در این زمینه تجدید نظر شود و واردکنندگان تبلت می توانند بدون هیچ مشکلی محموله های وارداتی خود را از گمرک ترخیص کنند.

به گفته وی نامه رسمی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز روز دو شنبه به رییس سازمان توسعه تجارت ارسال شده است و واردکنندگان تبلت از این پس مشکلی برای واردت نخواهند داشت.

این درحالیست که واردکنندگان می گویند، هنوز مشکل آنها برای ترخیص محموله های وارداتی رفع نشده است و گمرک از ترخیص تبلت های وارداتی خودداری می کند.

آنها همچنین اعلام کردند گمرک اعلام کرده است هیچ نامه ای مبنی بر لغو محدودیت ترخیص محموله های وارداتی تبلت به آن ارسال نشده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :