آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5979
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1390 0:56
تعداد بازدید : 720

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس:

فیلترینگ بی ضابطه برای مردم آزار دهنده و برای نظام هزینه زاست

رییس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار نسبت به هزینه های “فیلترینگ مردم آزار” برای نظام تاکید کرد: اتفاقات اخیر، چرا که به افزایش اعتماد مردم نسبت به حاکمیت می انجامد و مردم حق جو نیز اقدامات قابل توضیح و منطقی را
خواهند پذیرفت.

خبرگزاری مهر - احمد توکلی افزود: شیوه فیلترینگ اخیر و قطع بدون اطلاع بسیاری از سرویس‌های مورد مراجعه اکثر قریب به اتفاق مردم، بدون اینکه قبلا گزینه جایگزین در داخل ایجاد شده باشد و بدون اینکه مسوولان مربوطه توضیح قانع کننده به مردم داده باشند، گلایه اقشار تحصیل کرده را به دنبال دارد و چنین فیلترینگ مردم آزاری برای نظام بسیار هزینه زاست.
توکلی ادامه داد: این روش فیلترینگ ضررهای دیگری هم دارد. از یک طرف مردم را به قانون شکنی و استفاده از سازوکارهای ضدفیلتر تحریک می‌کند و قبح قانون شکنی را می‌ریزد و از طرف دیگر فیلترینگ را از حالت ابزار کنترل فضای مجازی خارج می‌کند، چرا که در وضعیتی که اکثر کاربران اینترنت به سمت استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن سوق داده می‌شوند، فیلترینگ تاثیر خود را از دست می دهد.وی افزود: مسوولان مربوطه باید به صورت صریح و شفاف دلایل این مساله را برای مردم توضیح دهند و بدون فراهم کردن امکانات سهل الاستفاده و مشابه جایگزین در داخل، بیش از این مردم آزاری و برای نظام هزینه تراشی نکنند.
رییس مرکز پژوهش ها ادامه داد: مسوولان مربوطه باید توجه داشته باشند که سازوکار فیلترینگ، قبل از اتفاقات اخیر نیز از برخی مشکلات، همانند فیلترینگ بسیاری از سایت‌های مفید کاربردی و تخصصی رنج می برده که باید نسبت به رفع آن همت شود.
به گفته رییس مرکز پژوهش‌ها رفتارهای تصمیم سازان در وضعیتی که آثار تصمیمات آنها بر اقشار وسیعی از مردم تاثیر می‌گذارد باید قابل توضیح و پیش بینی باشد.
قطع سرویس ایمیل را از وزارت ارتباطات پیگیری می‌کنیم
رييس كميته مخابرات مجلس در گفت و گو با ایسنا با اشاره به قطع دسترسي كاربران به پست الكترونيكی شخصي‌ (ايميل)، پيگيري این موضوع از طريق مديران وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات خبر داد.
علي مطهري گفت: بايد دليل قطع پست الكترونيكی شهروندان ايراني طي چند روز اخير، از مسوولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات پيگيري شود كه آيا مشكلات فني دليل قطع ايميل‌هاست يا سرورهاي كشورهاي خدمات‌دهنده دچار قطعي شده‌اند.
نماينده مردم شبستر افزود: كميسيون صنايع و معادن و نمايندگان عضو اين كميسيون و بنده به عنوان رييس كميته مخابرات، موضوع قطع ايميل را پيگيري مي‌كنيم و تذكرات لازم را به مسوولان اين وزارتخانه مي‌دهيم.
اختلال در 2 لایه دسترسی عامل محدودیت اینترنت و ایمیل
خبرگزاری فارس نیز به نقل از کارشناسان علت مشکلات اخیر در دسترسی به برخی خدمات پست الکترونیکی در کشور را  اختلال در برخی پروتکل‌ها و لایه‌های ارایه اینترنت اعلام کرد.
برخی صاحب‌نظران و کارشناسان با بررسی مشکلات کاربران در استفاده از اینترنت تاکید کرده‌اند، اختلال درSecure Sockets Layer یا (SSL) و پروتکلTransport Layer Security یا (TLS) از جمله عوامل اصلی این مشکل محسوب می‌شوند.
اختلال‌های نقل و انتقال داده‌ها از طریق پروتکل یاد شده را دچار مشکل کرده است و کاربران نمی‌توانند به خدماتی همچون جی‌میل، ایمیل یاهو، هات‌میل شرکت مایکروسافت و خدمات ایمن سایت‌هایی همچون آمازون دسترسی پیدا کنند.
این اختلال هنوز برطرف نشده است و مشخص نیست شرایط چه زمانی به حالت عادی بازخواهد گشت.
البته این اختلال خوشبختانه تنها سایت‌های خارجی را دربر می‌گیرد و به عنوان مثال دسترسی به خدمات ایمن بانکداری الکترونیکی در داخل کشور بدون مشکل خاصی قابل دسترس است.
به گفته این کارشناسان، این که منشا اختلال مذکور در داخل یا خارج است، هنوز
مشخص نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :