آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60449
تاریخ انتشار : 8 مهر 1393 11:49
تعداد بازدید : 1305

ابزار پوشیدنی درخدمت سلامت پوست و قلب

محققان دانشگاه نورث وسترن و ایلینویز مانیتور سلامتی را ابداع کرده اند که روی پوست بدن نصب می شود.
Gizmag- این فناوری پوشیدنی در واقع یک مانیتور است که شرایط قلبی و پوستی فرد را ارزیابی و پیگیری می کند. این ابزار که ابعادی در حدود پنج سانتی متر دارد، مثل یک برچسب روی پوست قرار می گیرد و قادر است خشکی پوست و مشکلات قلبی عروقی را تحت نظر داشته باشد و حتی در مواقع ضروری هشدار دهد.
این وصله کوچک که می توان آن را در کنار ساعت پوشید، طراحی جالبی دارد و از 3 هزار و 600 کریستال مایع درست شده است که هر کدام از آنها ابعادی به اندازه نیم میلی متر دارند و به همین دلیل توانسته اند یک تکه انعطاف پذیر تشکیل دهند که به راحتی روی پوست قرار می گیرد. هنگامی که این برچسب روی پوست شما قرار می گیرد، کریستال های مایع شروع به هم دما شدن با پوست شما می کند و دمای پوست شما را زیر نظر می گیرد.
این فناوری پوشیدنی با رصد تغییرات دمایی پوست می تواند جریان خون شخص را که معیاری از سلامت قلبی عروقی اوست تحت نظر داشته باشد. ضمن اینکه می تواند میزان رطوبت پوست را نیز بسنجد. این برچسب با بهره گیری از تغییر الگوی دمایی، رنگ خود را تغییر می دهد تا شخص را از وضعیت جسمانی اش مطلع سازد. الگوریتم به کار رفته می تواند در طی 30 ثانیه اطلاعات دمایی قابل استخراج را به وضعیت سلامتی فرد ارتباط دهد.
یانگانگ هیوانگ (Yonggang Huang)، یکی از محققان ارشد این پروژه می گوید: این نخستین ابزار در نوع خود به شمار می آید که قادر است به روشی غیر تهاجمی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کاربرش قرار دهد. جالب اینکه امواج الکترومغناطیس موجود در محیط انرژی این ابزار را تامین می کند. این محققان ادعا می کنند که با استفاده از 3 هزار و 600  نقطه دمایی به کار رفته در این برچسب می توان دقتی در حد ابزارهای مبتنی بر فناوری فروسرخ را به دست آورد. از مزایای دیگر این ابزار می توان به قیمت بسیار کمتر، پوشیدنی بودن و قابل حمل ونقل بودن آن توسط خود شخص اشاره کرد.
جان راجرز، پروفسور علم مواد دانشگاه ایلینویز نیز می گوید: نتایج آزمایش این ابزار راهگشای خوبی در زمینه ساخت حسگرهای نوری پوستی بوده است. این فناوری به طرز قابل چشمگیری گستره عملکردهای ابزارهای نصب شده روی پوست را توسعه خواهد داد و پا را از وسایل الکترونیکی پیرامون مان فراتر خواهد برد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :