آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60463
تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 10:32
تعداد بازدید : 1360

با اوج‌گیری اعتراضات

دولت چین اینستاگرام را فیلتر کرد

در حالی که اعتراضات مردم چین روز به روز بیشتر می شود، چین درتلاش است تا مانع از کشیده شدن هرگونه بحثی درباره اعتراضات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ که در روزهای اخیر در این منطقه شدت یافته، در شبکه های اجتماعی شود.

BBC- رسانه های دولتی این کشور با پوششی اندک از اعتراضات اخیر در هنگ کنگ، معترضان را فعالانی تندرو توصیف کرده و هشدار داده اند که جنبش آنها راه به جایی نخواهد برد. در همین حال براساس گزارش های دریافتی هزاران نفر از معترضان طرفدار دموکراسی با مسدود کردن خیابان ها در منطقه مرکزی تجاری باعث بسته شدن، بسیاری از بانک ها، مدارس و فروشگاه ها شده اند.این در حالی است که معترضان در هنگ کنگ، عکس ها و فیلم های تاثیرگذاری از اعتراضات خود در اینترنت می گذارند.

اما براساس گزارش ها، پس از اعتراضات آخر هفته طرافداران دموکراسی در هنگ کنگ، شبکه اجتماعی اینستاگرام در چین فیلتر شده است. همچنین تصاویر منتشر شده در ویبو نیز که شبکه ای اجتماعی نظیر توییتر است، در صورتی که حاوی کلیدواژه های خاصی باشد، قابل دیدن نیستند. دفتر BBC در پکن گزارش می دهد عباراتی مثل “اشغال مرکز” و “دانشجویان هنگ کنگ” نیز فیلتر شده اند. جنبش اشغال مرکز و دانشجویان، معترضان را در هنگ کنگ رهبری می کنند. سخنگوی اینستاگرم به BBC گفت که از گزارش ها متوجه این موضوع شده اند و در حال بررسی شرایط هستند. این امری بسیار عادی است که سانسور ایتنرنت در چین در اتفاقات خاص سیاسی فعالانه عمل کند.او افزود: اما به نظر می رسد تصمیم فیلتر کردن اینستاگرام، به عنوان یک شبکه نسبتا معروف همخوان کردن عکس، تلاش بیشتری در راستای مدیریت کردن ارتباطات در مورد اعتراضات هنگ کنگ باشد. ضمن اینکه می تواند نگرانی پکن را از تاثیرگذاری این ناآرامی ها بر سایر نقاط چین نشان دهد. سایت تکنولوژی در آسیا گزارش می دهد: پس از آنکه جوشا ونگ، رهبر دانشجویان معترض از مردم خواست برنامه فایرچت را که متعلق به شرکت اپن گاردن است دانلود کنند، بیش از ۱۰۰ هزار نفر این کار را انجام دادند. فایرچت که از طریق بلوتوث کار می کند به کاربران اجازه می دهد در گفت و گوهای عمومی دو تا ۱۰۰ هزار نفره بدون نیاز به اینترنت شرکت کنند.با استفاده از فناوری شبکه توری، کاربران می توانند پیام های خود را تنها با داشتن اپلیکیشن مناسب و مجاورت در کنار یکدیگر منتقل کنند. هر چند این مکالمات خصوصی و امن نیست و افراد دیگر در همان منطقه امکان دیدن آن را دارند.معترضان که ترکیبی از دانشجویان و حامیان جنبش دموکراسی موسوم به “اشغال مرکز” را شامل می شوند، خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا آزاد در سال ۲۰۱۷ میلادی هستند. آنها از طرح های دولت چین برای تایید صلاحیت نامزدها در انتخابات سال ۲۰۱۷ هنگ کنگ خشمگین هستند. هنگ کنگ تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و در آن سال پس از پایان یافتن پیمان قبلی به جمهوری خلق چین پیوست. براساس توافقی که بین بریتانیا و چین در سال ۱۹۸۴ به دست آمد، قرار شد که هنگ کنگ به جز در امور خارجی و دفاعی تا سال ۲۰۴۷ از سطح خودمختاری بالایی برخوردار شود. در سال ۲۰۰۴ میلادی چین اعلام کرد که تغییراتی در قوانین انتخاباتی هنگ کنگ اعمال خواهد شد. در سال ۲۰۰۸ میلادی چین گفت که اجازه برگزاری انتخاباتی مستقیم را در سال ۲۰۱۷ در هنگ کنگ در نظر می گیرد. در اوت سال ۲۰۱۴ میلادی چین از برگزاری انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی خبر داد، اما در عین حال اعلام کرد که رای دهندگان تنها می توانند کاندیداهای مورد نظر خود را از فهرستی که قبلا تصویب شده، انتخاب کنند. این تصمیم با اعتراض فعالان مخالف روبه رو شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :