آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60466
تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 10:34
تعداد بازدید : 1334

معاون سازمان تنظیم مقررات:

زیرساخت کشور با افزایش محتوا به مشکل می خورد

معاون رگولاتوری گفت: پس از تولید موفق محتوا، با مشکل زیرساخت کشور مواجه خواهیم شد. راه میانبر برای جبران این کمبود، گسترش CDNها (شبکه ارایه محتوا)، IXP (مراکز تبادل ترافیک) و peering (گردش ترافیک بین دارندگان پروانه انتقال) است.

خبرگزاری فارس- صادق عباسی شا هکوه گفت: 75 درصد ترافیک روی باند پهن متعلق به ویدیو است. بنابراین اگر باند پهن را نیز فراهم کنیم مشکل اصلی در محتوا است که چه محتوایی داخل پهنای باند باشد و مردم استفاده کنند.

معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و ارتباطات رادیویی افزود: باید بستری فراهم کنیم که حداقل VOD (ویدیوی درخواستی) و IPTV (تلویزیون اینترنتی) بتواند داخل آن شکل بگیرد.

وی ادامه داد: به تازگی نیز با هماهنگی انجام شده با صدا و سیما و وزارت ارشاد، اصول IPTV در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب شده است. رویکرد در صدور این پروانه ها نیز این است که به صورت باز اجاره می دهیم متقاضیان وارد شوند که با این اقدام بخشی از مشکلات موجود در بحث محتوا حل خواهد شد.

عباسی ادامه داد: علاوه بر این، از آنجا که صدور این پروانه ها در راستای محتوا داخلی است بسیاری از مسائل و مشکلاتی که درباره توسعه اینترنت اخیرا مطرح شده را ندارد.

معاون رگولاتوری گفت: پس از ایجاد محتوا قطعا به مشکلی برخورد خواهیم کرد به نام زیرساخت کشور که کشش این همه پهنای باند را نخواهد داشت و این مشکلی است که همه به آن واقف هستیم.

وی توضیح داد: راه میانبر برای جبران کمبود زیرساخت، گسترش CDNها است باید شرایطی را فراهم کنیم تا CDNهایی به وجود بیایند و بخشی زیادی از محتوا به صورت محلی ایجاد شوند. CDN مخفف Content Delivery Network به معنی شبکه ارایه محتوا است. CDN ها نقطه اتصالی هستند که کاربران می توانند با استفاده از آنها، اطلاعات را دریافت کنند.

عباسی افزود: در کنار CDN ها باید IXPها (مراکز تبادل ترافیک) ایجاد شوند؛ این مراکز نه در زیرساخت بلکه باید در نقاط دیگری به صورت توزیع شده ایجاد شوند.

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: همچنین در بحث جدید توسعه خدمات ارتباطات ثابت، موضوعی با عنوان peering دیده شده است تا سرویس دهندگان تا حد امکان ترافیک را بین خود بچرخانند. راه فرار از گلوگاه زیرساخت ایجاد peering و CDN است.

منظور از ترافیک peering ترافیکی است که صرفا بین دارندگان پروانه انتقال می یابد و به لایه بالاتر (گیت وی بین الملل) نمی رود.

عباسی تصریح کرد: موضوع CDN در قالب شبکه ملی اطلاعات در حال پیگیری است و در سازمان تنظیم نیز در حال آماده سازی قوانین مربوطه هستیم.

معاون رگولاتوری خاطر نشان کرد: همچنین برای تکمیل چرخه تولید و گردش محتوای داخلی، به زودی مجوز IDCها (مراکز ارایه خدمات میزبانی سایت) را نیز اعلام خواهیم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :