آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60467
تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 10:36
تعداد بازدید : 1453

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات:

شبکه ملی اطلاعات 80 درصد تبادل اطلاعات را به داخل می آورد

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: شبکه ملی اطلاعات به اشتباه، اینترنت تعریف شده و شبکه ای جدا از آن است.

ایرنا - خسرو سلجوقی افزود: شبکه ملی اطلاعات زیرساختی است که اطلاعات و محتوای الکترونیکی داخلی را روی آن قرار می دهیم که به آسانی به آن دسترسی داشته باشیم و هزینه ها کاهش یابد.

وی گفت: امروز 10 درصد بستر اینترنت استفاده شده، داخلی و 90 درصد آن خارجی است.این کارشناس گفت: با اجرای کامل شبکه ملی اطلاعات باید 80 درصد گردش اطلاعات در داخل کشور مدیریت شود و برای 20 درصد آن با دنیا تعامل داشته باشیم.

سیاست های دولت در زمینه فناوری اطلاعات

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران به سیاست های دولت در زمینه فناوری اطلاعات گفت: توجه به تحقیق و توسعه در بخش خصوصی با رویکرد توسعه پایدار و کاهش هزینه ها، مناطق محروم و روستاها، سیاست های اقتصاد مقاومتی، نهضت تولید نرم افزار و محتوا از جمله این سیاست هاست.

سلجوقی توجه ویژه به دولت الکترونیکی، به کارگیری مراکز رشد و مناطق ویژه علم و فناوری و اشتغالزایی را از دیگر سیاست های دولت برشمرد و گفت: امسال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قول داده است که 30 هزار فرصت شغلی در این زمینه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه تصویر کلان دولت الکترونیکی در 14 خوشه درکنار هم دیده شده، گفت: لازم است با توجه به نظرات رهبر معظم انقلاب و ایجاد شورای عالی فضای مجازی برای سیاست گذاری ما دست به دست هم دهیم و کمبودها را رفع کنیم.

سه عامل پیشران توسعه پایدار

وی به سه بخشی که دولت یازدهم به عنوان پیشران توسعه پایدار دولت در نظر گرفته است اشاره و آنها را سلامت، فناوری اطلاعات و حمل و نقل الکترونیکی عنوان کرد.

این کارشناس با بیان اینکه در بخش سلامت ، حرکت های خوبی را دیدیم گفت: دولت با ابلاغ آیین نامه اصلاح نظام اداری و دولت الکترونیکی مصمم است سرعت لازم را به این بخش بدهد.

سلجوقی، قطب اقتصاد کشور را در سه بخش خدمات، صنعت و کشاورزی دسته بندی کرد و گفت: بخش خدمات با 52.3 درصد ارزش افزوده و 48 درصد اشتغال با ارزش ترین بخش است.

وی ارزش افزوده و اشتغال در بخش صنعت را به ترتیب 39.4 و 34.5 درصد و در بخش کشاورزی به ترتیب 11.5 و 17.5 درصد اعلام کرد.وی با بیان اینکه در سال 2045 میلادی 93 درصد اشتغال در بخش خدمات ، چهار درصد در بخش صنعت و سه درصد در بخش کشاورزی خواهد بود تاکید کرد: ما باید آماده توسعه بخش خدمات به ویژه در زمینه فناوری های نوین باشیم.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران لازمه این آمادگی را اصلاح نظام خدمات، کسب و کار نو، افزایش بهره وری و درآمد و افزایش فرصت شغلی جدید دانست.

جهش برای جبران رتبه های ضعیف

سلجوقی رتبه فعلی ایران در فناوری اطلاعات و ارتباطات در منطقه خاورمیانه در شاخص های مختلف مانند آمادگی شبکه، توسعه فاوا و دولت الکترونیکی را بین 13 تا 15 عنوان کرد و گفت: برای جبران این موضوع باید کار جهشی کنیم.

وی با بیان اینکه امروزه استفاده از گوشی های تلفن همراه هوشمند جهشی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد کرده است ، گفت: در بسیاری از روستاها هنوز اینترنت وجود ندارد اما همه تلفن همراه دارند.

وی گفت: بر اساس برنامه های تدوین شده در اجلاس جامعه اطلاعاتی باید تا سال 2015 همه روستاهای دنیا به شبکه اینترنت متصل شود.

وی از جمله فواید این برنامه را ایجاد فضای کاری و اشتغال بزرگ عنوان کرد و گفت: 10 درصد افزای ضریب نفوذ پهن باند اینترنت معادل 1.23 درصد و 10 درصد افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه معادل 0.8 درصد در تولید ناخالص ملی GDP تاثیر دارد.

این کارشناس سرمایه گذاری در پهنای باند برای رشد سایر بخش ها را ضروری دانست.

وی همچنین نگاه محدود کننده به مقوله فناوری اطلاعات را به ضرر کشور خواند و افزود: ما باید با نرم افزارها و میزان قدرت اثرگذاری ، رویکرد دفاعی را به مشارکت و تعامل با سطح دنیا تبدیل کنیم.

212 هزار و 308 دانش آموخته فاوا

سلجوقی، ظرفیت انسانی را یکی از ظرفیت های ارزشمند ایران در فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست و گفت: ما 212 هزار و 308 دانش آموخته در رشته های فاوا داریم که لازم است شغل مناسب برای آنها ایجاد شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :