آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60469
تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 10:38
تعداد بازدید : 1257

در جلسه کارگروه مشورتی

شاخص های نقشه جامع علمی کشور اعلام شد

یکصد و سی و سومین جلسه کارگروه مشورتی نقشه جامع علمی کشور، به ریاست منصور کبگانیان، قایم مقام این ستاد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار و مهم ترین شاخص های بومی و محلی نقشه جامع علمی کشور مطرح شد.

ایسنا- در این جلسه که به بررسی «بازبینی مقادیر و کمیت های مطلوب شاخص های نقشه جامع علمی کشور» اختصاص داشت، گزارش تهیه شده در این زمینه به استحضار اعضا رسید.

در این گزارش اعلام شد، در دسته بندی شاخص های نقشه جامع علمی، 64 شاخص مورد بررسی قرار گرفته که 53 شاخص کمی و مشتمل بر آمار و ارقام است.

همچنین اعلام شد برای تهیه این گزارش الزامات و اهداف بالادستی استخراج شده و با بررسی وضع موجود ایران در زمینه شاخص ها، وضع موجود کشورهای الگو و هدف گیری کشورهای مشابه بررسی شده است.

از میان شاخص های مورد بررسی می توان به موارد «شاخص های سرمایه انسانی با درنظر گرفتن پوشش تحصیلی، مقدارناخالص ثبت نام در آموزش عالی، سهم دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکترا از کل دانشجویان، تعداد فارغ التحصیلان و پژوهشگران تمام وقت»، «تعداد مقالات فارسی نمایه شده در مجلات معتبر بین المللی و تعداد مقالات با بیش از یک نویسنده، ثبت اختراعات با بیش از یک نام، تعداد مقالات مشترک با کشور های اسلامی، نوآوری در کشورهای پیشرو، تعداد شرکت های دانش بنیان و شاخص های فناوری و نوآوری» اشاره کرد.

پس از ارایه این گزارش اعضا به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن عبارت از عدم تکیه بر شاخص دیگر کشورها و لزوم تعریف شاخص های بومی و ملی برای سنجش وضعیت خود، هماهنگی همه مؤسسات پژوهشی در راستی ارایه آمارهای موثق و قابل اتکا و تعریف یکپارچه از استاندارهای ملی در همه بخش ها است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :