آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60490
تاریخ انتشار : 9 مهر 1393 11:24
تعداد بازدید : 1432

اولین نمایشگاه امنیت سایبری ایران به کار خود پایان داد

عملکرد نمایشگاهی نصر تهران زیر ذره‎بین امنیتی‎ها

اولین نمایشگاه امنیت سایبری ایران که روز شنبه 5 مهرماه با همت کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در مرکز آفرینش های هنری خیابان حجاب تهران برگزار شد، دیروز با رضایت نسبی غرفه داران از تعداد بازدیدکنندگان و همچنین سطح کمی و کیفی نمایشگاه، به کار خود پایان داد.

فخری زارع

در این نمایشگاه تخصصی 38 شرکت خصوصی حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات(افتا) آخرین دستاوردها، محصولات و خدمات خود را در زمینه صنعت امنیت سایبری ایران به نمایش گذاشتند و برای نخستین بار یکی از کمیسیون های نصر تهران موفق به برندسازی و برگزاری نمایشگاهی تخصصی در حوزه فعالیت خود شد که این شاید سرآغازی برای برگزاری نمایشگاه‎های تخصصی دیگر در حوزه‎های مختلف فاوا توسط کمیسیون‎های سازمان در دوره‎های دیگر باشد. اما در این میان نکته حایز اهمیت این است که آیا نمایشگاه امنیت سایبری توانست به هدفی که برگزارکنندگان آن ترسیم کرده‎اند، برسد و موجب رونق کسب و کار شرکت‎کنندگان شود یا نه و به طور کلی حالا که پای سازمان نصر تهران به عنوان نهاد متولی بخش خصوصی فاوا در برگزاری نمایشگاه های تخصصی باز شده است، انتظار شرکت کنندگان از برگزارکنندگان نمایشگاه در سال‎های آتی چیست؟

نظر برخی از شرکت‎های حاضر در نمایشگاه امنیت سایبری را در این رابطه جویا شدیم که اکثر آنها از اینکه برای نخستین بار نمایشگاهی تخصصی در زمینه افتا برگزار شده است، ابراز رضایت کرده و امیدوار هستند که این روند در سال‎های بعد نیز ادامه پیدا کند و به تدریج شاهد برگزاری نمایشگاه بین‎المللی امنیت سایبری در ایران باشند.

 

نیاز مبرم افتا به نمایشگاهی تخصصی

سیاوش سجادی معاون توسعه کسب و کار شرکت اینفوامن در این خصوص به فناوران گفت: اینکه یک نمایشگاه تخصصی برای امنیت اطلاعات در نظر گرفته شده است اتفاق بسیار خوبی است چراکه در نمایشگاه‎هایی مانند الکامپ همیشه بخش امنیت مهجور و نادیده بود.

وی افزود: از آنجایی که در نمایشگاه الکامپ تمام شاخه‎های فناوری اطلاعات حضور دارد، بازدیدکنندگان دچار سردرگمی می‎شوند و به طور کلی شناسایی شرکت‎هایی که در این زمینه فعالیت می‎کنند، سخت است.

در همین حال سعید حاج علیان مدیر پشتیبانی شرکت شید نیز از اینکه امنیت اطلاعات از این پس برای خود نمایشگاهی تخصصی دارد، ابراز خرسندی کرده و معتقد است با افزایش سطح کیفی و کمی نمایشگاه در سال های آینده تبدیل به برندی منطقه ای خواهد شد.

وی افزود: امنیت سایبری یکی از دغدغه‎های مهم تمام کشورهای جهان است و در ایران نیز خیلی قوی به این مساله پرداخته شده است به همین دلیل می‎توانیم در این رابطه نمایشگاهی تخصصی فرامنطقه‎ای داشته باشیم.

 

برگزاری نمایشگاه در نمایشگاه بین‎المللی

یکی از مواردی که غرفه داران روی آن تاکید داشتند، برگزاری نمایشگاه در فضای کاملا نمایشگاهی است. به گفته آنها برگزاری نمایشگاه در نمایشگاه بین‎المللی و داشتن تقویم نمایشگاهی به نمایشگاه تخصصی امنیت سایبری اعتبار بیشتری می‎بخشد.سجادی در این‎باره گفت: مکان نمایشگاه برای اولین دوره برگزاری خوب است اما انتظار ما این است که این نمایشگاه به نمایشگاه بین المللی انتقال پیدا کند و با حضور بیشتری از شرکت های امنیتی برگزار شود. وی افزود: محیط‎های نمایشگاهی قابلیت‎های بیشتری دارند و مراجعه بازدیدکنندگان نیز راحتر صورت می‎گیرد.

وی اضافه کرد: متاسفانه در این دوره از نمایشگاه طرح ترافیک باعث شد که برخی از مخاطبان ما به نمایشگاه نیایند.

خواسته غرفه داران در حالی است که رییس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای آن را به دلیل مشکلات ارزی - ریالی نمایشگاه بین‎المللی کمی غیر ممکن می‎داند.

بهناز آریا گفت: برگزاری نمایشگاه امنیت سایبری در فضای نمایشگاه بین‎المللی خواست ما هم بوده است اما از آنجایی که بسیاری از تجهیزات سخت‎افزاری پایه‎ای افتا خارجی است شامل بحث ارزی- ریالی می‎شود و حضور شرکت‎های امنیتی را با مشکل مواجه می‎کند.

وی افزود: اگر این مشکل رفع شود به طور حتم سال‎های آینده نمایشگاه امنیت سایبری در نمایشگاه بین‎المللی برگزار خواهد شد.

لزوم افزایش اطلاع‎رسانی در دوره‎های بعدی

از دیگر مواردی که اکثر غرفه‎داران از برگزارکنندگان نمایشگاه امنیت سایبری انتظار دارند، اطلاع‏رسانی قوی‏تر قبل از برگزاری نمایشگاه است. به گفته برخی غرفه‎داران اطلاع‎رسانی این دوره از نمایشگاه ضعیف بوده و برای دوره‎های بعد باید به این مقوله بیشتر توجه کنند.

آنها پیشنهاد دادند، قبل از برگزاری نمایشگاه امنیت سایبری در دوره‎های بعد همایشی با حضور مدیران سازمان‎های دولتی در این راستا برگزار شود تا آنها برای حضور در نمایشگاه بیشتر ترغیب شوند.

مسول غرفه آنتی ویروس شید در این مورد گفت: بازار هدف ما کاربران خانگی هستند که متاسفانه برای ترغیب آنها به بازدید از نمایشگاه آنطور که باید اطلاع‎رسانی صورت نگرفته است.

وی افزود: البته با توجه به اینکه برای نخستین بار است که این نمایشگاه برگزار می شود، نمی‏توان زیاد از آن انتقاد کرد اما برای اینکه در سال‎های آینده نمایشگاه به مراتب بهتری داشته باشیم باید به مکان، زمان و نحوه اطلاع‎رسانی آن بیشتر توجه شود.

حاج علیان گفت: قطعا اگر در دوره های دوم و سوم نمایشگاه نیز ایرادات تکرار شود و ما به هدف اصلی امان که همان توسعه بازار است نرسیم، در نمایشگاه شرکت نخواهیم کرد.

برخی غرفه داران نیز معتقد هستند که برای اطلاع‎رسانی بهتر باید یک ارتباط دو سویه بین شرکت‎های حاضر در نمایشگاه و سازمان‎هایی که با آنها کار می‎کنند فراهم شود در واقع بخشی از اطلاع‎رسانی را خود شرکت‎ها بر عهده بگیرند.

 

کلام آخر

از آنجایی که با توجه به شرایط فعلی کشور، نمایشگاه تنها ابزار برای توسعه کسب و کار شرکت‏ها و معرفی آنها به بازارهای داخلی و جهانی است و کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران نیز در این راستا تلاش کرد تا با در نظر گرفتن رویه‎های اصولی نمایشگاه تخصصی، نخستین نمایشگاه امنیت سایبری را درفضایی کوچک در سالن حجاب برگزار کند، اما لازم است تا نمایندگان صنف با بررسی نقاط ضعف و قدرت اولین دوره نمایشگاه و به خصوص نظر مشارکت کنندگان، از اکنون برای سال آینده برنامه‎ریزی کنند زیرا توقع صنف از آنها بسیار بیشتر از مجریان نمایشگاه‎های دیگر حوزه فناوری اطلاعات است.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :