آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60598
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 11:4
تعداد بازدید : 1495

ارایه خدمات تلویزیون تعاملی، شاید وقتی دیگر

مراسم اعطای پروانه IPTV لغو شد

در حالی که قرار بود عصر روز چهارشنبه و در مراسمی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نخستین پروانه ارایه خدمات توزیع محتوای صدا و تصویر و ویدیو مبتنی بر پروتکل اینترنت از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به شرکت سروش رسانه ارایه شود اما این مراسم بدون اعلام قبلی لغو شد.

م.ر.بهنام رئوف

ارایه خدمات آی پی مدیا در حالی که به گفته مجریان آن از یک سال پیش آماده بوده و حتی در برخی از استان های کشور نیز به شکل آزمایشی راه اندازی شده بود از چندی پیش و به دلیل آنچه که از سوی رگولاتوری پروانه بهره برداری نامیده شده به تعویق افتاد.

یکسال پیش در چنین روزهایی و در حاشیه تلکام 2013 برای اولین بار شرکت مخابرات ایران با همکاری سروش رسانه از این سرویس رونمایی کرد و حتی در جریان برکزاری نمایشگاه تلکام و بعد از آن از متقاضیان این سرویس ثبت نام بعمل آورد تا در اسفند ماه گذشته این افراد بتوانند در برخی از مناطق از این سرویس استفاده کنند. شرکت توسعه سامانه بهنگام غدیر که قرار است اولین مجری آی پی مدیا در کشور باشد و با نام تجاری آی سیما در این زمینه فعالیت می کند، برای ارایه سرویس های خود در این زمینه پیش از این موافقت وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما را به دست آورده بود و برای شروع خدمات دهی تنها معطل مجوز رگولاتوری بود. البته بر اساس شنیده ها این سرویس از اسفند ماه گذشته آماده واگذاری بوده اما به دلیل مخالفت رگولاتوری و نیاز به اخذ مجوز از این سازمان ارایه آن به تعویق افتاده است.

 

تصویب کلیات پروانه

 

هفته گذشته لطف الله سبوحی قایم مقام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان تصویب کلیات پروانه IPTV در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات گفته بود که پس از دريافت نظرات در جلسات مشترك با وزارت ارشاد و صدا و سيما، مقدمات صدور پروانه IPTV فراهم شده است. وي درباره نحوه صدور این پروانه هم گفته بود که روش رگولاتوري در اعطاي پروانه IPTV به صورت عمومي بوده و مزايده اي برگزار نخواهد شد و شركت هایي كه شرايط لازم را به دست بیاورند مي توانند پروانه دريافت كنند و با همكاري و مشاركت دارندگان پروانه شبكه هاي دسترسي نسبت به ارایه خدمات به كاربران نهایي اقدام كنند. وی با بیان اینکه در تمام دنیا عمده محتوای موجود در شبکه ها به صورت ویدیو است می گوید: در این راستا اولین مجوز ارایه صدا و تصویر بر بسترهای شبکه های مخابراتی مبتنی بر IP اعطا می شود تا به وسیله شبکه توزیع و به طور کلی محتوای صدا و تصویر مورد نیاز مردم با بهترین کیفیت فراهم شود.

 

او در گفت و گو با تسنیم، کسب مجوز صدا و تصویر از طریق خطوط پرسرعت ثابت که با استفاده از پروتکل اینترنت ممکن می شود را یکی از شروط ارایه این سرویس عنوان کرد و گفت: دریافت کنندگان این مجوز می توانند بانک فیلم های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما را از طریق خطوط پرسرعت ثابت ارایه دهند.

 

پروانه ای که صادر نشد

 

با این حال بعد از ظهر روز چهارشنبه قرار بود در مراسمی، نخستین پروانه IPTV از سوی رگولاتوری به شرکت سروش رسانه وابسته به سازمان صدا و سیما واگذار شود که این مراسم بدون اطلاع قبلی لغو شد. گفته می شود این مراسم به دلیل رفتار انحصار طلبانه صدا و سیما لغو شده و صدا و سیما با تغییر مجدد موضع اعلام کرده که عملا در حوزه صوت و تصویر دارای انحصار است و نیازی به دریافت پروانه IPTV از وزارت ارتباطات ندارد.

 

برخی دیگر از رسانه ها نیز عنوان کرده اند که گویا این شرکت نتوانسته انتظارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را برآورده سازد و از این رو دریافت پروانه آن به زمان دیگری موکول شده است. اما حال اینکه چطور چند ساعت مانده به اعطای پروانه این نتیجه حاصل شده است خود سوالی است که می تواند شایعه اختلافات و انحصارگرایی هایی موجود در این بخش را قوت بخشد.

 

اختلافات تاریخی صدا و سیما و وزارت ارتباطات

به هر حال آنطور که به نظر می رسد قرار نیست حالا حالاها مشکلات فی مابین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان صدا و سیما حل شود. صدا و سیما که از زمان ورود اینترنت به کشور به نوعی مدعی متولی بودن این خدمات به عنوان یک رسانه اطلاع رسانی بود از متولی بودن هر نهادی به غیر از خود در این بخش ناراضی است.

اکنون اما به نظر می رسد اختلافات این دو نهاد به نقطه اوج خود رسیده است. ابتدای سال جاری 300 میلیارد تومان از بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت عنوان توسعه شبکه فیبر نوری بین استانی به صدا و سیما اختصاص یافت. از سوی دیگر این سازمان سال ها است که به درخواست رگولاتور مبنی بر خالی کردن فضای باند فرکانسی 700 عمل نمی کند و این درحالیست که شنیده می شود این فضای فرکانسی به شکل بسیار اندک از سوی این سازمان بکار گرفته شده است. مسولان رگولاتوری می گوید باند 700 برای اپراتورهای تلفن همراه فضایی را فراهم می کند تا بتوانند با کمترین هزینه اقدام به توسعه و ارایه خدمات نسل سوم و بالاتر بپردازند حال آنکه صدا و سیما اعلام می کند به دلیل عقب بودن از برنامه دیجیتال کردن تمام کانال های رادیو و تلویزیون در کل کشور همچنان در برخی از مناطق از این باند برای ارایه خدمات خود به شکل آنالوگ به مردم استفاده می کند.

 

آی پی مدیا چیست؟

 

آی پی مدیا (IP-Media) گستره ای از خدمات تلویزیونی، رادیویی، برنامه های درخواستی، صدا و موسیقی، بازی، فیلم و سریال و نیز سرویس های خدمات عمومی را در بر می گیرد که از پروتکل IP استفاده می کند. در یک تلویزیون تعاملی مشترک مى تواند از یک بانک فیلم، فیلمى دلخواه را براى پخش مختص خود انتخاب کنید، یا با استفاده از آن با افراد دیگر یک بازى انجام دهد، و یا خریدى را از خانه توسط تلویزیون خود انجام دهد. در آینده ای نه چندان دور تلویزیون تعاملی مدیریت خانه و خانه داری را بر عهده خواهد گرفت و کارهایی از قبیل کنترل چراغ ها، پرده ها، باز و بسته کردن پنجره ها، دما و برودت اتاق و … را انجام خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :