آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60601
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 11:7
تعداد بازدید : 1338

وزیر ارتباطات سرانجام به ضرب‌الاجل یک ماهه قوه قضاییه واکنش نشان داد

واعظی: فیلترینگ راه حل نیست، فرهنگ سازی کنیم

29 شهریور ماه خبر نامه معاون اول قوه قضاییه به وزیر ارتباطات و اعلام ضرب الاجل یکماه به این وزارتخانه برای مسدود سازی دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی موبایلی وایبر، واتس اپ و تانگو روی سایت های خبری قرار گرفت و در پی آن موجی از واکنش ها به راه افتاد؛ مخالفان فرایند فیلترینگ از یک سو و موافقان آن از سوی دیگر شروع به اظهار نظر کردند اما از سوی وزارت ارتباطات واکنش روشن و مشخصی نسبت به این نامه مشاهده نشد تا اینکه در نهایت محمود واعظی، وزیر ارتباطات روز چهار شنبه در حاشیه نشست هیات دولت در میان خبرنگاران قرار گرفت و مواضع خود را نسبت به این نامه و مهلت یک ماهه ابراز کرد.

ما و قوه قضاییه هم نظر هستیم

واعظی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا درباره نامه قوه قضاییه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه های اجتماعی نظیر واتس اپ، وایبر و تانگو ظرف مدت حداکثر یک ماه، گفت: آنچه همواره برای دولت و همه مسوولان این وزارتخانه در کنار توسعه با اهمیت تلقی شده این است که در کنار اجرایی کردن گسترش این شبکه ها، باید با افزایش آگاهی مردم از محتوای مجرمانه موجود در بخش هایی از اینترنت یا شبکه های اجتماعی آنها را به استفاده با احتیاط تر و مراقبت بیشتری از این ابزار ترغیب کرد.

وی افزود: به همین دلیل ما و قوه قضاییه و همه دلسوزان کشور در این خصوص هم نظر هستیم و اختلافی بین ما و دیگران وجود ندارد، هرچند وظیفه نظام و دولت این است که فضای پیشرفت را طوری فراهم کند که خانواده ها بتوانند به راحتی از این ابزار استفاده علمی کنند.

ضرورت فرهنگسازی استفاده درست از اپلیکیشن ها

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به روند روبه رشد تغییرات تکنولوژی، گفت: هرچند برخی از کاربران از اپلیکیشن ها استفاده صحیح و مناسب می کنند اما در مقابل نیز عده معدودی از کاربران از محتوای این ابزارها به درستی استفاده نمی کنند که باید با فرهنگ سازی مناسب آنها را به بهره گیری درست از این اپلیکیشن ها ترغیب کرد.

واعظی با اعلام مخالفت با آن عده از کاربران که رعایت مسایل اخلاقی و فرهنگی را در استفاده از این شبکه ها نمی کنند، به این افراد پیشنهاد کرد که از آلوده کردن ابزاری که امروز به عنوان شبکه های اجتماعی در اختیار آنها قرار گرفته، خودداری کنند که امکان استفاده از این ابزار برای آیندگان نیز وجود داشته باشد.

وی درباره اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به قوه قضاییه در مهلت یکماهه تعیین شده چه اقداماتی انجام داده است، گفت: از یکسال گذشته همه مسوولان با همکاری دانشگاه ها و پژوهشگاه های مختلف و با صرف سرمایه های زیاد تلاش کردند که آلودگی ها برطرف شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ممکن است یک یا 2 ماه طول بکشد چرا که کار فنی کار پیچیده ای است ولی آنچه وظیفه ما بوده انجام خواهیم داد و تاکنون انجام داده ایم.

با فیلترینگ مشکل حل نمی شود

واعظی گفت: با مسدود کردن شبکه های اجتماعی مشکل حل نمی شود و باید فرهنگ سازی کنیم و این تنها با کمک مردم امکان پذیر است و تا زمانی که مردم به کمک ما نیایند هرگز موفق نخواهیم شد.

وی گفت: دارای ابزارهای متعددی هستیم که برخی در جای صحیح و تعدادی دیگر در راه های خلاف استفاده می شوند ولی می توان با فرهنگ سازی مناسب زمینه استفاده از این ابزارها را به صورت صحیح فراهم کرد.

دسترسی به سایت های غیراخلاقی باید محدود شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: باید در دولت نیز تلاش کنیم دسترسی به سایت های غیراخلاقی و مغایر با عفت عمومی و سایت های خلاف اعتقادات کشور، محدود شود و امکان دسترسی به آنها برای همه آزاد نباشد.

واعظی گفت: اینکه فکر کنیم با بستن شبکه های اجتماعی مشکلات برطرف می شود، اختلاف نظری است که وجود دارد و باید با تعامل با قوه قضاییه به راه حل مشترک برسیم.

قول سه ماهه ای به قوه قضاییه ندادیم

وزیر ارتباطات همچنین در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: اینکه به قوه قضاییه قول سه ماهه برای رفع این موضوع(شبکه های اجتماعی) داده باشم به خاطر نمی آورم، تعداد این شبکه ها این قدر زیاد است که مسدود کردن آنها راه حل مناسبی نیست.

واعظی گفت: در ارتباط با شبکه های اجتماعی از همه ابزارهایی که وجود دارد و استفاده مفید انجام می شود حمایت می کنیم.

مردم خودشان رعایت کنند

وی ادامه داد: از مردم خواهش کردیم که خودشان فرهنگ استفاده از آن را رعایت کنند و به هم تذکر بدهند.

واعظی گفت: آنچه موجب اختلاف سلیقه در زمینه شبکه های اجتماعی می شود این است که ما می گوییم اگر با بستن چند شبکه مشکل حل می شد این کار را می کردیم اما بستن شبکه ها باعث شد که مردم فیلتر شکن روی موبایل های خود نصب کنند.

از تولید کنندگان شبکه های داخلی حمایت می کنیم

به گزارش ایسنا وزیر ارتباطات با بیان اینکه شبکه های اجتماعی ابزارهای جدیدی هستند که ارزان قیمت در اختیار مردم قرار می گیرد گفت: در بسیاری از کشورها وزارت ارتباطات مانع اصلی استفاده از این ابزارهاست چون درآمد وزارت ارتباطات را به شدت پایین می آورند. اما از نظر دولت چون این ابزار از نظر اقتصادی مورد استفاده مردم است تنها از مردم خواهش داریم که تلاش کنند فرهنگ استفاده از این شبکه های اجتماعی رعایت شود.

واعظی با بیان اینکه در استفاده از شبکه های اجتماعی مسایلی که مورد مخدوش شدن اخلاق اجتماعی می شود باید مورد توجه مردم باشد گفت: مردم باید خودشان به یکدیگر تذکر دهند که یک شبکه سالم داشته باشیم چون یک طرف قضیه استفاده کنندگان از این ابزار هستند و طرف دیگر دسته ای هستند که از این موضوع رضایت ندارند.

وی با بیان اینکه مسدود شدن شبکه های اجتماعی از نظر فنی و تکنولوژیکی با توجه به اینکه تعداد آنها زیاد است، راه حل مناسب نیست و گفت: ما همواره از دانشگاهیان فارغ التحصیلان پژوهشگران و بخش های خصوصی خواسته ایم که با حمایت ما شبکه های اجتماعی داخلی را به وجود آورند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :