آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60602
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 11:8
تعداد بازدید : 1108

آملی لاریجانی: علاقه ای به مسدود سازی شبکه های اجتماعی نداریم

رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه قوه قضاییه هیچ علاقه ای به مسدود سازی شبکه های اجتماعی ندارد گفت: توصیه مشفقانه دستگاه قضا این است که دستگاه های اجرایی مرتبط به پالایش این فضا کمک کنند.

فناوران - رییس دستگاه قضا با بیان اینکه امکان استفاده درست از هر ابزاری وجود دارد، افزود: از منظر دینی، نفس استفاده از این ابزارهای ارتباطی اشکالی ندارد، همچنین نظام و به تبع آن قوه قضاییه با به کارگیری آنها مخالفتی ندارد، اما باید آگاه بود که امکان سوءاستفاده از چنین ابزارهایی وجود دارد.

رییس قوه قضاییه با اعلام اینکه اکنون نشانه های روشنی از سوءاستفاده از فناوری های ارتباطی به چشم می خورد گفت: همه می دانند اگر چند میلیون کاربر در یک شبکه اجتماعی فعال باشند و از یک نرم افزار خاص و نیز بانک های اطلاعاتی خاص استفاده کنند که در اختیار کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای معاند قرار دارد، مخاطرات امنیتی زیادی وجود خواهد داشت.

آملی لاریجانی در تشریح این مخاطرات گفت: اطلاعات شخصی کاربران در شبکه های اجتماعی در قالب (ارسال و دریافت) به بیرون از کشور می رود و بر می گردد که در این رفت و برگشت امکان رصد اطلاعات و جاسوسی وجود دارد. این وضع درست مانند گردش اطلاعات در فضای اینترنت است که به تصریح کارشناسان، موتورهای جستجو در آن، به عنوان ابزارهای جاسوسی مورد استفاده غرب به ویژه دولت آمریکا قرار می گیرد. رییس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه انتظار قوه قضاییه از دستگاه های اجرایی مرتبط آن است که جلوی سوءاستفاده از اطلاعات مردم و نقض حریم شخصی آنان گرفته شود، افزود: دستگاه قضا به لحاظ وظیفه ذاتی خود باید با جرایم برخورد کند و جرم سایبری نیز یک نوع از جرایم است و فرقی نمی کند که وقوع جرم مانند توهین آشکار یا استهزاء در فضای واقعی (زمانی – مکانی) یا در فضای مجازی صورت بگیرد؛ در هر صورت قوه قضاییه موظف به برخورد است.

آملی لاریجانی با بیان اینکه این روزها مطالب مجرمانه به طور وسیع در شبکه های اجتماعی منتشر می شود، تأکید کرد: نباید در این شبکه ها به بزرگان کشور از جمله بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران توهین شود.

علاوه بر اینکه به هر کس توهین شود، جرم واقع شده است و سخن دستگاه قضا این است که اجازه شکسته شدن حریم خصوصی اشخاص داده نشود، در غیر این صورت قوه قضاییه موظف به برخورد است.

وی با تاکید بر اینکه قوه قضاییه هیچ علاقه ای به مسدود سازی شبکه های اجتماعی ندارد گفت: توصیه مشفقانه دستگاه قضا این است که دستگاه های اجرایی مرتبط به پالایش این فضا کمک کند تا همه کسانی که می خواهند از فناوری های ارتباطی به طور صحیح استفاده کنند، امکان فعالیت در فضای سالم را داشته باشند.

رییس دستگاه قضا افزود: همان طور که دغدغه دسترسی به اینترنت برای اهالی یک روستا که ممکن است حتی با کمبود آب آشامیدنی روبرو باشند، وجود دارد، باید دغدغه دسترسی به فضایی سالم و پاک مجازی نیز وجود داشته باشد.

سخن قوه قضاییه این است که حتی اگر نمی توان به طور کامل این شبکه ها را پالایش کرد، حداقل عوارض ناصحیح آن تقلیل پیدا کند، نه اینکه این فضا به حال خود رها شود.

آملی لاریجانی تاکید کرد: دغدغه قوه قضاییه به هیچ وجه مسدود سازی یا محدود سازی یک شبکه اجتماعی یا نرم افزار نیست، مگر اینکه مجبور شود برای جلوگیری از فضای پرآشوب و آلوده چنین اقدامی صورت گیرد که امیدواریم با تلاش دست اندرکاران به این نقطه منتهی نشود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :