آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60603
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 11:10
تعداد بازدید : 870

لزوم مسوولیت دهی به مردم در فضای مجازی

مجادله فیلترینگ در حالی دو سوی دولتی و قضایی گرفته است که مهمترین کاربران آن یعنی مردم در این مجادله نادیده گرفته شده اند. جالب آنکه تمام نقدها و نگرانی های دو طرف پیرامون نحوه استفاده همین مردم از اینترنت و شبکه های اجتماعی است.

علی شمیرانی

مسوولان قوه قضاییه نگرانی گسترش استفاده های سوء و مفاسد در این فضا هستند و مسوولان دولتی نیز چنین دغدغه ای را رد نمی کنند. جالب آنکه حالا مسوولان دو قوه در یک نقطه وجه اشتراک دارند و آن اینکه هر دو طرف صراحتاً اعلام کرده اند که قصد و علاقه ای به انسداد اینترنت و شبکه های اجتماعی ندارند.

اما به هر تقدیر با وجود چنین وجه اشتراک مهمی، برای وزارت ارتباطات ضرب الاجلی نیز در نظر گرفته می شود. اگرچه با توجه به لحن مسوولان قضایی کشور آثاری از برخورد با اینترنت به شکل سابق آن به چشم نمی خورد. از سوی دیگر قرار است جلسه ای برای هماهنگی بیشتر میان دولت و قوه قضاییه نیز در همین راستا برگزار شود.

لیکن موضوعی که از هر دو سوی ماجرا مورد توجه جدی قرار نگرفته، نقش دهی و واگذاری بخشی از مسوولیت سالم سازی فضای مجازی و استفاده صحیح از ابزارهایی همچون شبکه های اجتماعی به مردم است. برخی از مسوولان همچنان بر این باور هستند که تنها خود باید به تشخیص خوب و بد برای مردم بپردازند. حال آنکه مردم خود نگرانی ها و دغدغه های جدی درخصوص نحوه استفاده فرزندانشان از فضای مجازی دارند. در کشورهای غربی به شکل شبانه روزی از مردم می خواهند تا هر گونه تهدید و مزاحمت در این فضا را به مقامات از مسیرهای متعددی گزارش کنند. در ایران نیز نه اینکه چنین بسترهایی پیش بینی نشده باشد، اما این تمرکز بیشتر روی وقوع کلاهبرداری ها و جرایم مجازی مشاهده می شود.

در حالیکه باید از بسترها و راه های متعدد به مردم مسوولیت سالم سازی و پیشگیری از آلوده سازی فضای مجازی را نیز محول کرد. حالا مردم مثل بسیاری از خدمات علاقه مند به استفاده از اینترنت هستند اما بی شک تمایلی به آلوده شدن آن از سوی عده ای قلیل که به شکل هدفمند نیز دست به این اقدامات می زنند نیستند. از این رو آیا بهتر نیست از مردم برای این امر مهم مشارکت جست؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :