آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60644
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 11:57
تعداد بازدید : 1688

ساعتی 30 هزار درخواست عضویت برای ضد فیس بوک

شبکه اجتماعی الو (Ello) که از انتقاد کاربران به تبلیغات آنلاین بی حد و حصر فیس بوک استفاده کرده، موفق شده است که به آمار هر ساعت 31 هزار درخواست اشتراک دست پیذا کند.

BBC- شبکه اجتماعی الو را پل باندیتز که صاحب یک مغازه دوچرخه فروشی در ورمونت آمریکا بود برای خود و 90 نفر از دوستانش به راه انداخت، اما از دو ماه پیش آن را در دسترس عموم قرار داد. الو در معرفی خود می گوید برخلاف سایر شبکه های اجتماعی که تبلیغات کنندگان آنها را اداره می کنند، الو را گروهی از طراحان و هنرمندان ایجاد کرده اند. این شبکه اجتماعی که به آن لقب ضد فیس بوک داده اند بدون تبلیغ تجاری است و مدعی است اطلاعات کاربران را به فروش نخواهد رساند. این سایت فلسفه خود را به سادگی چنین عنوان می کند: «شما کالا نیستید.»

به عقیده گردانندگان الو، کاربر در شبکه های اجتماعی دیگر به مثابه کالا است: گردآوری و فروش اطلاعات شخصی شما، خواندن نوشته های شما و نقشه برداری از ارتباطات اجتماعی شما برای کسب درآمد مشمئز کننده و غیر اخلاقی است. اطلاعات مربوط به شما برای تبلیغات کنندگان حراج گذاشته می شود یا به دلالان اطلاعات فروخته می شوند. در واقع «کالایی که خرید و فروش می شود شما هستید» و کاربر با از دست دادن حریم شخصی خود و قرار گرفتن در معرض تبلیغات تهاجمی بهای گزافی می پردازد.س

پل باندیتز، موسس این شبکه اجتماعی می گوید که از اینکه به سایت او لقب ضد فیس بوک داده اند خوشحال است، هر چند او هدفی دیگر دارد: ما فیس بوک را رقیب خودمان نمی دانیم، فیس بوک محل تبلیغ است، اما ما یک شبکه ارتباطی هستیم!

این شبکه اجتماعی قصد دارد برای اینکه امکانات بیشتری در اختیار کاربران خود بگذارد مبلغ کمی از کاربران بگیرد: ما مثل فروشگاه اپلیکیشن (APP Store) برای برخی امکانات چند دلاری خواهیم گرفت. برخی کارشناسان تردید دارند الو فقط با دریافت هزینه برای امکانات بیشتر بتواند به کار خود ادامه دهد. آنها فیس بوک و تامبلر را مثال می آورند که ابتدا بدون آگهی بودند، اما بعد به انتشار تبلیغات روی آوردند.

علاوه بر این برخی کارشناسان می گویند که یکی از ویژگی های اصلی شبکه های اجتماعی رایگان بودن آنهاست، کسی انتظار ندارد وقتی دوستش او را به عضویت در سایتی دعوت می کند مجبور به پرداخت پول باشد.

البته ناگفته نماند که الو هنوز اپلیکیشنی برای موبایل ندارد و مشکلات فنی زیادی دارد. به گفته پل باندیتز، سایت در وضعیت بتا (آزمایشی) است و اشکالات نرم افزاری (bug) دارد و گاهی کارهای عجیب می کند. تا حدی که شنبه و یکشنبه پیش الو به علت یک حمله اینترنتی مدتی از دسترس خارج شد. در این حمله ترافیک اینترنت به سمت سایت مورد نظر هدف گیری می شود تا آن سایت زیر فشار ترافیک، از دسترس خارج شود. پل باندیتز در اینباره گفت: هر چه که جلوتر می رویم بیشتر یاد می گیریم، اما تیم فنی ما بسیار قوی است.

یکی از انتقادهایی که به الو وارد است نبود تنظیم امنیت شخصی (privacy setting) است و در آن نمی توانید دسترسی کسانی را که می خواهید مسدود (block) کنید. البته ظاهرا امکان مسدود کردن و صفحه محرمانه (private profiles) قرار است ایجاد شود. برخی کارشناسان می گویند توجهی که به الو شده، با وجود خدمات بسیار محدود و مشکلات نرم افزاری و امنیتی، بیش از آنکه به دلیل جاذبه های خودش باشد، در اثر نارضایتی کاربران از مدل رایج شبکه های اجتماعی بخصوص فیس بوک و توییتر است. کاربران هنوز گزینه بهتری برای ایجاد شبکه های ارتباطی مطلوب خود ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :