آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60648
تاریخ انتشار : 12 مهر 1393 12:8
تعداد بازدید : 1272

یک نقطه نگرانی در چشم انداز امید و آباد

بازار اپلیکیشن های اندروییدی، امروز نشان می دهد جوانان ما پتانسیل بالایی در حوزه طراحی و تولید اپلیکیشن های موبایلی دارند. در کنار این استعداد، تخصص نیز وجود دارد. این مساله را با استناد به افزایش تعداد اپلیکیشن های اندروییدی در بازارهایی مانند کافه بازار می توان ثابت کرد. نسل جوان امروز، نسلی است آشنا به زبان های برنامه نویسی، نسلی صاحب ایده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسلط به اجرای تیمی. این مساله چشم انداز روشنی از پیشرفت جلوی روی ما ترسیم می کند. اما در کنار این چشم انداز امید و آباد پیش روی ما، یک نگرانی وجود دارد که هر روز بزرگ تر می شود؛ استفاده مناسب از تخصص و استعداد در مسیر درست پیشرفت. اما این نگرانی از کجا می آید؟

شبنم کهن چی

به لیست اپلیکیشن های فارسی در دسته بندی های مختلف بازار اپلیکیشن ها نگاه کنید: طلسم شکن، دفع دشمن، بخت گشای سریع، جیگر شو، سنگ قبرم و آگهی ترحیم، دعاهای تسخیر قلب معشوق، موجودی به نام مادرشوهر، شوهر کی بهتره؟، زمان و دلیل مرگم، آفتابه...به راستی وقتی استعداد و تخصص برای تولید اپلیکیشن در بین جوانان ایرانی وجود دارد، چرا باید صرف تولید چنین اپلیکیشن هایی شود که برخی از آنها نیز فروشی است و بین یک هزار تا 2 هزار تومان قیمت گذاری می شود. مشخص است که بخشی از تخصص، استعداد و توانایی نسل جوان در حوزه تولید اپلیکیشن های تلفن همراه صرف تولید اپلیکیشن ها با محتوای نامناسب و گاهی با نام نامناسب می شود. این در حالی است که جامعه بزرگ جوان ما نیازها و البته ایده های بکری برای برطرف کردن نیازهای روزش دارد.

حوزه تولید اپلیکیشن در ایران، حوزه جوانی است که بدون چارچوب مشخصی هر روز بزرگ تر می شود. این بی چارچوب بودن می تواند برای بازار اپلیکیشن های فارسی خطرناک باشد. شاید اگر به فکر خط دادن به این داستان نباشیم، دور نباشد روزی که بازار اپلیکیشن های فارسی تبدیل به یکشنبه بازاری شود که به نیاز روز مخاطبان خود پاسخ ندهد و در سطح باقی بماند. تولید اپلیکیشن هایی که نه تنها در جامعه فارسی زبانان، بلکه در جامعه بین المللی طرفدار پیدا کند، برای نسل جوان امروز ما کار سختی نیست. کافی است در کنار این دریای بزرگ، یک فانوس دریایی وجود داشته باشد و نسل جوان با باور کردن توانایی هایش برای اجرا کردن ایده های بزرگ انرژی صرف کند. شاید وقت آن رسیده است، فعالان و متخصصان این حوزه با تشکیل یک نهاد خصوصی معیارهایی را سرلوحه کار خود کنند تا با جهت دادن به ایده ها، توانایی ها، استعدادها و تخصص ها بتوانیم گامی بزرگ برای پیشرفت برداریم.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :