آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60937
تاریخ انتشار : 19 مهر 1393 11:21
تعداد بازدید : 902

نمایشگاه تلکام 2014 به پایان رسید

روزهایی که بی هدف سر شد

پانزدهمین نمایشگاه تلکام که دوشنبه هفته گذشته کار خود را آغاز کرده بود سرانجام عصر پنجشنبه به کار خود خاتمه داد تا به این تربیت پرونده بی رمق و رونق ترین نمایشگاه تلکام چند سال اخیر بسته شود.

م.ر.بهنام رئوف

فناوران- بر اساس آمار اعلام شده از سوی برگزار کننده این نمایشگاه، تلکام 2014 با 9 درصد افزایش وسعت نمایشگاهی میزبان 210 شرکت داخلی و 68 شرکت خارجی یا نمایندگان آنها از کشورهای اسلوونی، اتریش، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، تایوان، ترکیه، جمهوری چک، چین، ژاپن، کره جنوبی، لهستان، مالزی و هند بود. باز هم بر اساس همان آمار منتشر شده سال گذشته در تلکام 2013، کشورهای انگلیس، فرانسه، کانادا و هلند نیز در این نمایشگاه حضور داشتند که امسال خبری از آنها نبود. با این حال طبق اعداد و ارقام، تعداد شرکت های داخلی و خارجی در نمایشگاه امسال رشد 4 و 13 درصدی یافت.

جانمایی سالن ها وغرفه های شرکت های معروف سرشناس مطابق سال های گذشته بود. یعنی در سال 8 و 9 دولتی ها و اندکی از خصوصی ها حضور داشتند. در سالن 7همراه اول حاضر بود و سالن 6 هم به مخابراتی ها رسیده بود. ایرانسل نیز همانند چند سال گذشته سالن 27 یعنی سالن همسایه همراه اول را به خود اخصاص داده بود.

امسال اما برخلاف سال های گذشته شرکت های حاضر در بخش خدمات ارزش افزوده حضور چندانی در این نمایشگاه نداشتند. شاید روی کار آمدن خدمات نسل سوم و چهارم باعث شده تا این شرکت ها ترجیح دهند به جای حضور در نمایشگاه به فکر تامین محتوا برای خدمات نسل های جدید باشند تا قافیه رقابت در این عرصه را نبازند. به هر حال در فضای بیرونی یا همان فضای باز نمایشگاه به جز چند غرفه کوچک که آن هم باز به اپراتورهای تلفن همراه تعلق داشت و صرفا جنبه فراهم آوردن اسباب سرگرمی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کرد، دستاورد دیگری برای بازدیدکنندگان نداشت.

البته اگر پلاستیک و بروشور جمع کنی و یا سیم کارت و شارژ رایگان گرفتن را دستاورد ندانیم و گرنه بودند افرادی که ساعت ها در صف های مقابل این غرفه های می ایستادند تا سیم کارتی به رایگان دریافت کنند و یا خط اعتباری شان را دو یا پنج هزار تومان شارژ کنند. همانطور که گفته شد در نمایشگاه امسال دولتی ها در سالن 8 و 9 بودند. البته فقط غرفه هایشان. روئسای شان که فقط روز اول برای ژست گرفتن پشت روبان افتتاحیه مقابل عکاسان و دوربین های تلویزیون و همراهی با وزیر ارتباطات آمده بودند و مسولانشان هم جسته و گریخته و صرفا برای چاق سلامتی با رفقای قدیمی ای که الان در شرکت های خصوصی معتبر مدیر هستند به نمایشگاه آمدند.

اتفاقی که البته از دید خبرنگاران مخفی نماند چرا که خبرگزاری فارس هم درباره همین موضوع نوشت: برخی مدیران این مجموعه های دولتی که یک بار برای بازدید به نمایشگاه سر زدند، اغلب وقت خود را به دید و بازدید از همکاران سابق و شاید آینده خود در اپراتورهای بزرگ خصوصی اختصاص دادند و تنها زمان صرف نهار در غرفه های خود حضور داشتند.

همین مسولان البته تمایلی به رودرو شدن با خبرنگاران هم نداشتند. نه تنها مجموعه روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیر مجموعه هایش در این نمایشگاه و برخلاف روال سال های گذشته (به جز همان نشست خبر روز اول) فعالیت چشمگیری نداشتند بلکه همان تک و توک مدیری هم که مشاهد می شد در برابر سوالات خبرنگاران عنوان می کردند که باید با روابط عمومی هماهنگ شود البته بماند که در این بین شرکت ارتباطات زیرساخت و یا رگولاتوری هم سعی کردند با برگزاری چندین کارگاه آموزشی از سایر همکاران خود فعال تر باشند. در آن سوی بازار تلکام اما مخابراتی ها که تا همین سه سال پیش دولتی بودند و احتمالا با این اخلاق مدیر دولتی ها آشنا، حسابی از خجالت خبرنگارها درآمدند. در هر کدام از سالن های همراه اول یا ایرانسل و مخابرات یک جایگاه یا اتاق خبر تشکیل شده بود و این بار برخلاف دولتی ها این مسولان روابط عمومی این شرکت ها بودند که حسابی از سر و کول خبرنگاران بالا می رفتند و مدام مدیران و معاون هایشان را برای گفت و گو با خبرنگاران هماهنگ می کردند.

اپراتورهای تلفن همراه امسال حسابی از فضای ارایه خدمات نسل سوم و چهارم استفاده کردند. هر کدام از آن ها با بکار گرفتن آنتن های سیار در اطراف سالن هایشان از خدمات نسل سوم و چهارم خود برای کاربران و روی گوشی آن ها رونمایی کردند. سرعت های فضایی دسترسی به اینترنت که آه کاربران را هنگام ترک از محل نمایشگاه و استفاده از همان اینترنت نیم بند به ظاهر تری جی در سطح شهر و خیابان را به دنبال داشت.

به هر حال نمایشگاه تلکام 2014 نه به باور نگارنده بلکه به زعم بسیاری از بازدیدکنندگان حرفه ای حرفی برای گفتن نداشت. البته این نمایشگاه نیست که باید حرفی برای گفتن داشته باشد بلکه شرکت های حاضر در آن هستند که باید فناوری های جدیدی برای بازدیدکنندگان به نمایش گذارند که اما متاسفانه امسال هیچ خبری از شور و شوق تکنولوژی در تلکام 2014 نبود.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :