آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60941
تاریخ انتشار : 19 مهر 1393 11:27
تعداد بازدید : 717

سامانه جامع گمرکی فرایند جابه جایی کالا را 23 روز کاهش داد

سامانه جامع گمرکی (پنجره واحد تجارت فرامرزی) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.

ایرنا- با راه اندازی این سامانه امکان پوشش کلیه فرایندها و عملیات ترخیص از لحظه ورود کالا به قلمرو گمرکی تا اتمام تشریفات گمرکی و خروج کالا از این سامانه فراهم می شود.

مسعود کرباسیان در مراسم رونمایی از سامانه جامع گمرکی با بیان اینکه می توانیم سالانه 100 میلیارد دلار صادرات داشته باشیم، افزود: تا قبل از بکارگیری این سامانه 26 روز طول می کشید کالا در گمرک جابه جا شود درحالی که باید این فرآیند طبق استانداردهای جهانی خیلی کوتاهتر می شد بنابراین در حال حاضر این تعداد به 3 روز کاهش یافته است.

رییس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر این سیستم ظرف 10 ماه و با 5 درصد از بودجه عملیاتی شده است که تاکنون رقم آن توسط گمرک دریافت نشده است افزود: ارزش کالا به صورت آنلاین در سیستم گذاشته می شود و مشتری می داند که چه مقدار باید با چه تعرفه ای پرداخت کند.

وی با بیان آنکه امکانی در گمرک فراهم شده تا کالای تقلبی از غیرتقلبی شناسایی شود، افزود: اظهار از راه دور از دیگر امکانات گمرک است و مشتریان می توانند هر لحظه از 24 ساعت درخواست خود را در گمرک اظهار کنند.

کرباسیان کاهش هزینه پنهان وارد کننده را از دیگر مزایای طرح جدید گمرکی دانست و گفت: این طرح 280 هزار میلیارد تومان صرفه جویی سالانه برای واردکننده و تولیدکننده به همراه دارد، همچنین معادل 130 درصد از اجرایی شدن این سامانه درآمد گمرک افزایش یافته است، در ترانزیت نیز همین اتفاق تکرار شده و این روند که در گذشته 45 روز طول می کشید اکنون برابر با چهار روز شده است.

وی با تاکید بر آنکه هفت روز زمان لازم برای صادرات به یک روز کاهش یافته گفت: روند صادرات نیز هفت مرحله داشت که به دو مرحله کاهش یافته هرچند این را هم باید گفت که رتبه گمرک ایران از 106 به 63 رسیده است.

کرباسیان تعداد گمرکات کشور را 150 گمرک، مناطق ویژه را 18 و مناطق آزاد را هفت منطقه اعلام کرد و افزود: پیش از این پیش بینی شده بود که این سامانه 310 میلیارد تومان هزینه داشته باشد و در مدت هفت سال اجرایی شود که ما موفق شدیم 10 ماهه و با 5 درصد مبلغ پیش بینی شده آن را اجرا کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :