آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60951
تاریخ انتشار : 19 مهر 1393 11:42
تعداد بازدید : 698

در بازار کامپیوتر ایران اتفاق افتاد

مک بوک های جدید، از رده خارج ها را گران کرد

با ورود سری جدید مک بوک های اپل (سری MGX) به بازار، قیمت نمونه های قدیمی تر تا حدودی کاهش یافته است.

مریم عسگری

به گفته مهدی بکائی، مدیر عامل شرکت سیب گستران پارسیان، مک بوک های سری MGX شامل MGGX C2، MGX A2، MGX92 و MGX82 در محدوده قیمتی چهار میلیون و 700 هزار تا هفت میلیون و 700 هزار تومان در بازار موجود است که این محصولات در سایت رسمی شرکت اپل نیز معرفی و جایگزین محصولات قدیمی تر شده اند.

 

 

به گفته وی، با توجه به این موضوع، موجودی مک بوک های قدیمی هفته های آینده کاهش می یابد و با توجه به از رده خارج شدن این محصولات در بازار باید شاهد کاهش قیمت آنها باشیم.

این درحالی است که گزارش های بازاری گویای این امر است که با وجود از رده خارج شدن مک بوک های قدیمی، گروهی از فعالان بازار قیمت ها را افزایش داده و علت رشد قیمت را کاهش موجودی عنوان کرده اند.علی رستمی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت با تایید این موضوع می گوید: طی هفته های اخیر مک بوک های جدید اپل وارد بازار شده و در مقابل حجم موجودی نمونه های قدیمی تر کاهش یافته است. وی در مورد دلیل رشد قیمت مک بوک های قدیمی اپل در بازار ایران می گوید: متاسفانه در ایران گاه اتفاقاتی رخ می دهد که ناشی از سوء استفاده گروهی از بی اطلاعی کاربران است.

وی افزود: حقیقت این است که وقتی محصولی از رده خارج می شود، قیمت آن در بازارهای جهانی کاهش می یابد، اما طی هفته گذشته مشاهده شده که گروهی از فروشندگان مک بوک به بهانه کاهش موجودی، قیمت این کالا را افزایش داده اند.این فعال بازار افزود: البته شرکت های مطرح و شناخته شده معمولا قیمت ها را ثابت نگه می دارند یا در خوش بینانه ترین حالت تا حدودی کاهش می دهند، اما فروشندگان سودجو با سوء استفاده از بی اطلاعی برخی از خریداران قیمت را به بهانه کاهش موجودی افزایش می دهند.

یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر نیز در این باره می گوید: افزایش قیمت محصولات قدیمی به بهانه کاهش موجودی بزرگ ترین سوء استفاده ای است که برخی از فروشندگان بازار از فضا و شرایط بازار و بی اطلاعی خریداران می کنند و این اقدام موجب بی اعتمادی به تمام فروشندگان بازار می شود؛ چرا که خریدار مبلغ بیشتری را به دلیل کمیاب بودن محصولی می پردازد که از رده خارج است و ممکن است تا یکی دوسال بعد بابت ارتقا یا تعمیر آن با مشکلات بسیاری مواجه شود.

کارشناسان با توجه به این موضوع به خریداران توصیه می کنند که قبل از خرید در مورد وضعیت موجودی محصول مورد نظر در سایت های شرکتی تحقیق کنند یا از افراد آگاه کمک و مشاوره بگیرند.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :