آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 60961
تاریخ انتشار : 19 مهر 1393 11:57
تعداد بازدید : 1152

با اطلاع‌رسانی روزنامه فناوران و برخورد سریع و قاطع اتحادیه فناوران رایانه تهران

فروشنده آنتی ویروس با لایسنس تقلبی، نقره داغ شد

یکی از مشکلات اصلی بازار ایران، رعایت نکردن قانون کپی رایت است که ضرر فراوانی به مصرف کننده می رساند.از جمله این مشکلات، فروش آنتی ویروس های تقلبی و کرک، به اسم آنتی ویروس اورجینال و با قیمت های بالاست. یکی از این موارد دو هفته پیش روی داد که با پیگیری روزنامه فناوران و ورود اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، با فروشنده این محصول برخورد شد که شرح آن را می خوانید.

فروش لایسنس تقلبی به اسم اورجینال

ماجرا از آنجا آغاز شد که یکی از دوستان یک عدد نرم افزار Internet Security کسپرسکی را با گارانتی شرکت «الف-سین» و از فروشگاهی در یکی از پاساژهای کامپیوتری معروف تهران به اسم نرم افزار اورجینال خریده بود. از آنجا که این نرم افزار را بر روی لپ تاپ خود نصب داشت، صرفا لایسنس خریداری شده را برای تمدید اعتبار، استفاده کرده بود اما نرم افزار کسپرسکی خطا داده و کد مورد نظر را نپذیرفته بود.

دوست ما با فروشنده تماس گرفته بود و از آنجا که از اظهارات او قانع نشده بود (یا بهتر بگویم سردرنیاورده بود)، به اعتبار این که در نشریه ای در حوزه فناوری اطلاعا کار می کنم، از من خواسته بود پیگیر موضوع شوم.

با شرکت الف-سین تماس گرفتم و موضوع را گفتم، خانمی که کارشناس شرکت بود تاکید کرد که باید نرم افزار داخل جعبه را نصب کنید تا لایسنس کار کند و این کد روی نرم افزارهای قبلی کار نمی کند. از آنجا که از توضیحات این کارشناس قانع نشدم، شماره بنده را گرفت و چند دقیقه بعد آقای ب به عنوان مدیر شرکت تماس گرفت.

او نیز از بنده خواست که از نرم افزار داخل جعبه استفاده کنم. از آنجا که نرم افزار مورد نظر را از سایت رسمی خود شرکت دانلود کرده بودم و به اعتبار آن اطمینان داشتم، دربرابر این درخواست اعتراض کردم. آقای ب توضیح داد که آنها سه برابر تعداد لایسنس هایی که از شرکت کسپرسکی دریافت می کنند، محصول به بازار می دهند تا به تدریج و پس از فروش رفتن آنها، کد خریداری شود. شما اگر کد ما را وارد کنید، به سرور ما وصل شده و کد معتبر خود به خود وارد می شود.

پس از قانع شدن من، دلیل آورد که با این کار امتیازی به مصرف کننده ایرانی داده و می تواند این محصول را روی دستگاه موبایل خود نیز فعال کند، اما اگر بخواهم می تواند یک لایسنس دیگر به بنده داده که روی همان نرم افزار دریافتی از سایت کسپرسکی فعال شده، اما دیگر امکان استفاده از آن روی دستگاه دیگری نیست.

در نهایت هم آقای ب در برابر اعتراض من که این رویه، معمول نمایندگان رسمی شرکت کسپرسکی نیست، آب پاکی را روی دستم ریخت که «کسپرسکی اصلا در ایران نماینده ندارد» و هرچه محصول در بازار بود را عملا زیر سوال برد.

تماس با اتحادیه

هرچند شرکت مذکور حاضر شد لایسنس را عوض کرده یا پول پرداخت شده را بازگرداند، اما برای جلوگیری از این عمل خلاف، پیش از انتشار ماجرا، موضوع را به اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران به عنوان مرجع رسیدگی گزارش کردیم. اتحادیه نیز ظرف دو هفته، با اقدامی سریع و بررسی با دقت موضوع، از دو طرف خواست مستندات خود را ارایه کند و در نهایت رای به نفع شاکی داد و به شرکت مورد نظر هشدار داد در صورت تکرار موضوع، پرونده به تعزیرات خواهد رفت.

سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه فناورانر ایانه تهران، در این مورد توضیح داد: پیشتر تلاش می کردیم با مدارا و روش ریش سفیدی پرونده ها را حل کنیم. اما اکنون بیش از یک سال و نیم است این سیاست تغییر کرده و برای آن که صنفی پاک و الگو در کشور داشته باشیم، با هر تخلفی از قبیل گران فروشی، کم فروشی و یا تقلب، سریع و قاطعانه برخورد می کنیم.

وی افزود: حدود 95 درصد رای پروند های بررسی شده در کمیسیون شکایات، به نفع مصرف کننده و شاکی بوده است. در این موارد، برای بار نخست از واحد متخلف می خواهیم رضایت شاکی را جلب کرده و موضوع را در پرونده وی ثبت می کنیم و بار دوم، پرونده به طور مستقیم به تعزیرات ارجاع می شود. همین موضوع هم سبب شده تخلفات و شکایات به نحو چشمگیری کاهش یابد.

میرمهدی در مورد موضوع فروش آنتی ویروس کرک توضیح داد: در این پرونده ما هم شرکت ارایه کننده محصول و هم واحد فروشنده را احضار کردیم. از آنجا که شرکت مادر، در ایران نمایندهر سمی داشته و علایم اورجینال بودن جعبه نیز مشخص است، بر ما محرز شد که لایسنس تقلبی بوده است.

وی افزود: متاسفانه برخی می خواهند ره یک شبه را صد ساله بروند. به همین دلیل 10 آنتی ویروس اورجینال به بازار می دهند اما کنارش 50 آنتی ویروس کرک می فروشند که هیچ ارزشی ندارد. در این موارد ما به شدت برخورد کرده و اجازه نمی دهیم حق مردم ضایع شود.

چرا اورجینال؟

مدیرعامل شرکت پارس آتنا دژ توزیع کننده رسمی محصولات کسپرسکی در ایران در مورد نحوه تشخیص محصولات کرک از اورجینال گفت: برای این که موضوع امنیت اهمیت زیادی دارد، شرکت کسپرسکی در تمام دنیا مشخصاتی را برای تشخیصص محصول اورجینال تعیین کرده است. نخستین مورد جعبه محصول است. این جعبه در بالای آن پرفراژی وجود دارد تا در صورتی که قبلا جعبه باز شده باشد، مصرف کننده متوجه شود. همچنین جعبه ها قسمت سفیدی دارند که اگر در نور آنها را تکان دهید، لوگو کسپرسکی و برخی علایم دیده می شود.

گل مر بحری تاکید کرد: کسپرسکی هیچ محصولی ندارد که به طور ویژه در اختیار شخص خاصی قرار گرفته باشد. بنابراین اگر کسی خواست که حتما نرم افزار داخل سی دی را استفاده کنید، مطمئن باشید نرم افزار کرک است. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای اطمینان از صحت نرم افزار، مصرف کنندگان محصول را از سایت رسمی شرکت کسپرسکی دانلود کنند.

وی افزود: روزانه بیش از 200 هزار ویروس جدید منتشر می شود که هر کدام از آنها تهدیدی جدی برای اطلاعات ما محسوب می شوند. محصولات کرک در مقابل حملات این بدافزارها هیچ قدرتی ندارند و به مصرف کنندگان توصیه می کنیم حتما از محصولات اورجینال استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :