آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61415
تاریخ انتشار : 28 مهر 1393 11:42
تعداد بازدید : 1244

آبنبات چوبی کی به دست قدیمی ترها می رسد

همان گونه که می دانید، گوگل در جریان کنفرانس توسعه دهندگانش در ماه ژوئن نسخه پنجم آندرویید را با نام آبنبات چوبی یا Android 5.0 Lollipop معرفی کرد که از آن با نام Android L نیز یاد می شود. این نسخه که بزرگ ترین تغییر در آندرویید از زمان عرضه نسخه بستنی حصیری (Ice cream sandwich) در سال 2011 تا کنون محسوب می شود، شامل بازطراحی رابط کاربری سیستم عامل، بهبود در منوی اعلامیه ها و قفل صفحه و افزایش کارایی و عمر باتری است. و حتما هم می دانید که دو دستگاه نکسوس 6 و نکسوس 9 نخستین دستگاه هایی بودند که با این سیستم عامل معرفی شدند. اما شاید بخواهید بدانید آندرویید آب نبات چوبی چه زمانی برای دستگاه های قدیمی تر (تبلت و موبایل) عرضه می شود.

نکسوس

گوگل اعلام کرده که در هفته های آینده دستگاه های نکسوس 4، نکسوس 5، نکسوس 7 و نکسوس 10 را به آندرویید 5.0 ارتقا خواهد داد. نکسوس های 6 و 9 نیز که از اوایل ماه آوریل امسال در دسترس خواهند بود. بنابراین می توان پیش بینی کرد که زمان ارایه روزآمدسازی سیستم عامل برای نکسوس های قدیمی تر نیز همان زمان خواهد بود.علاوه براین، گوگل اعلام کرده که دستگاه های نسخه Google play نیز در هفته های آینده به نسخه پنجم سیستم عامل آندرویید ارتقا داده خواهند شد.

HTC

HTC اعلام کرده که تا 90 روز پس از دریافت نسخه نهایی سیستم عامل از گوگل، عرضه آندرویید 5.0 را برای HTC One M8 و HTC One M7 آغاز خواهد کرد. به این ترتیب تا قبل از ماه فوریه آینده باید شاهد ارایه روزآمدسازی برای این گوشی ها باشیم. شرکت HTC سایر گوشی های خانواده ONE و تعدادی از گوشی های منتخبش را نیز بعدتر روزآمد می کند.

سامسونگ

سامسونگ هنوز برنامه زمانی و گوشی های منتخبش را برای ارتقا به آندرویید 5.0 اعلام نکرده است. اما می توان انتظار داشت که دستگاه های سال 2014 این شرکت روزآمد شود و به احتمال فراوان Galaxy S4 و Galaxy Note 3 نیز مشمول این روزآمدسازی خواهد شد. اما اگر در مورد زمان دقیق این روزآمدسازی ها بپرسید، باید گفت که معمولا سامسونگ در این زمینه ضعیف عمل می کند.

موتورولا

موتورولا اعلام کرده که اواخر امسال آندوریید آبنبات چوبی را برای تعدادی از دستگاه های منتخب ارایه خواهد داد. این شرکت قصد دارد که هر دو نسل اول و دوم Moto X ، Moto G نسخه 4G LTE، Moto E، Droid Ultra، Droid Maxx و Droid Mini را نسخه پنجمی کند.

ال جی

ال جی نیز هنوز تایید نکرده که چه زمان و چه دستگاه هایی را برای روزآمدسازی به آندرویید 5.0 انتخاب کرده است. اما پیش بینی می شود که LG G3 و G2 Proو احتمالا G2 و G Pro در دستگاه های منتخب باشند.

سونی

سونی نیز برنامه هایش را برای ارتقا اعلام نکرده است، اما طبیعی است که می توان محصولات جدیدتر خانواده اکسپریا شامل Xperia Z3، Xperia Z3 V و Xperia Z3 compact را نامزدهای اصلی ارتقا دانست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :