آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61423
تاریخ انتشار : 27 مهر 1393 12:41
تعداد بازدید : 524

رییس مجمع عالی واردات:

توجه به حقوق قانونی برندها خدمات پس از فروش را توسعه می دهد

رییس مجمع واردات در مورد واردات کالاهای دارای نمایندگی انحصاری در ایران از سوی برخی واردکنندگان، گفت: در حالی که یک فعال اقتصادی ممکن است سال ها برای کسب نمایندگی انحصاری کالایی در ایران، وقت صرف کند اما برخی واردکنندگان همان کالا با همان برند را وارد بازار ایران می کنند که این نوعی تضییع حقوق مردم است.

مهر- محمدحسین برخوردار افزود: برند در حال حاضر به یکی از بازیگران اصلی کسب و کار ایران بدل شده و هر کمپانی که بتواند برند مقتدرتری در بازار داشته باشد، گوی سبقت را خواهد ربود.

رییس مجمع واردات با انتقاد از توجه نکردن به حقوق و امتیازات ناشی از برند، افزود: اگرچه انحصار گرایی در تجارت، موضوعی ناپسند و مزمومی است، اما رعایت حقوق و امتیازات نماینده قانونی یک برند شناسنامه دار، انحصارگرایی نیست، بلکه حمایت از وجوه قانونی یک فعال اقتصادی است.

وی تصریح کرد: برای اخذ نمایندگی انحصاری یک برند خارجی در کشور، یک فعال اقتصادی ممکن است سال‎ها در صف برورکراسی اداری داخلی و خارجی معطل باشد و هزینه‎های مختلف برای تائیدیه استانداردهای درخواستی مراجع مختلف مانند وزارتخانه های بهداشت و صنعت و یا سازمان ملی استاندارد را متقبل شود.

به گفته برخوردار، حتی گاهی اوقات مجبور می‎شود نماینده ادارات نظارتی را برای بازدید از خط تولید آن شرکت به کشور مبدا کالا بفرستد. این صحیح نیست که حتی پس از اخذ نمایندگی انحصاری، بازار کشور شاهد واردات همان کالا با همان برند توسط بنگاه های دیگر باشد.

وی ادامه داد: در قانون اجرای سياست های كلي اصل 44 قانون اساسي، از مواردی با عنوان اخلال در رقابت نام برده شده و برای مقابله با مواردي كه موجب انحصار، احتكار، افساد در اقتصاد، اضرار به عموم، منتهي شدن به تمركز و تداول ثروت در دست افراد و گروه هاي خاص، كاهش مهارت و ابتكار در جامعه و يا سلطه اقتصادي بيگانه بر كشور شود، تذکراتی داده شده اما بی شک مفهوم مقابله با انحصار در بازار و تسهیل رقابت، مفهومی مجزا از انحصار برند است.

به گفته رییس مجمع واردات، حمایت دولت و سیاست گذاران از حقوق قانونی برندها موجب تقویت فضای سرمایه گذاری و ترغیب سرمایه گذاری های مشترک با شرکت های خارجی می شود. بی شک سرمایه گذاری در محیطی که حقوق قانونی محترم شمرده شود، رشد و توسعه پیدا می کند.

برخوردار تاکید کرد: امروزه یکی از مشکلاتی که رشد کیفیت محصولات صنعتی و تجاری را در جامعه ما با مشکل مواجه کرده و زمینه ساز قاچاق شده و کیفیت خدمات پس از فروش و مواردی چون گارانتی و وارنتی را بی معنا کرده است، رعایت نکردن حقوق قانونی ناشی از برند است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :