آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61424
تاریخ انتشار : 27 مهر 1393 12:42
تعداد بازدید : 547

مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات امروز با حضور رییس جمهور برگزار می‌شود

قدردانی از صادرکنندگان «های تک» برای نخستین بار

مراسم روز ملی صادرات به دلیل هماهنگی برای حضور رییس جمهوری امسال دو روز زودتر از موعد تقویمی، یعنی امروز 27 مهرماه جاری در سالن اجلاس سران برگزار می شود.

فناوران- رییس سازمان توسعه تجارت در این رابطه گفت: برای اولین بار صادرکنندگان نمونه خدمات فنی و مهندسی، کالاهای با ارزش افزوده بالا و های تک مورد تجلیل قرار می گیرند.ولی الله افخمی راد افزود: این اقدام با توجه به رویکرد جدید سازمان توسعه تجارت صورت می گیرد که روز ملی صادرات را متفاوت از گذشته خواهد کرد چراکه از صادرکنندگانی که علاوه بر معیار های عمومی در بخش های کالایی، خدمات فنی و مهندسی و گردشگری با سه معیار ارزش افزوده بالا، صادرات کالاهای های تک و صادرات خدمات فنی ـ مهندسی سنجیده و حایز بالاترین امتیاز شده اند، تجلیل می شود.

حضور روحانی در مراسم

وی با تاکید بر اهمیت حضور حسن روحانی در این مراسم گفت: سیاست های اقتصادی دولت بر توسعه صادرات غیرنفتی متمرکز است و حضور رییس جمهوری در مراسم روزی که به نام روز ملی صادرات نامگذاری شده است، ارج نهادن دولت به این روز و تاییدی بر گفته های دولت است. افخمی راد در تشریح نحوه انتخاب صادرکنندگان نمونه گفت: آيين نامه تشويق صادركنندگان نمونه مصوب هیات وزیران و اصلاحات وارد بر آن، مبنای کار کمیته انتخاب صادرکنندگان نمونه است و طبق این آیین نامه صادرکنندگان منتخب در سه گروه صادرکننده ممتاز، صادرکننده نمونه و صادرکننده برتر کشوری معرفی می شوند.

اهدای تندیس بلورین و طلایی

وی با بیان اینکه طبق آیین نامه مذکور تا سقف 50 بنگاه صادراتی در روز ملی صادرات تجلیل خواهد شد، تصریح کرد: از صادرکنندگان ممتاز با اهدای تندیس بلورین و از صادرکنندگان نمونه با اهدای تندیس طلایی تجلیل خواهد شد.افخمی راد در خصوص نحوه انتخاب صادرکنندگان نمونه استانی گفت: کارگروه هایی در استان ها تشکیل شده است تا براساس ضوابط ابلاغی سازمان توسعه تجارت ایران، صادرکنندگان نمونه را حداکثر تا دو ماه آینده مشخص و معرفی کنند.

حل مشکلات صادرات غیرنفتی

افخمی راد با بیان اینکه برای حل مشکلات صادرات تصمیم های مناسبی گرفته شده است، گفت: در مراسم روز ملی صادرات، برنامه های جدید دولت برای توسعه صادرات غیرنفتی اعلام خواهد شد.

وی افزود: برای تسهیل صادرات غیرنفتی اقدامات موثری شده است و حمایت های معنوی دولت ادامه دارد.رییس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: توسعه صادرات غیرنفتی در اولویت دولت است و در بسته خروج از رکود به توسعه صادرات غیرنفتی توجه ویژه ای شده و پیشران اقتصاد ملی یاد شده است.افخمی راد یکی از مشکلات و موانع صادراتی کشور در شرایط تحریم را نقل و انتقال پول از طریق بانک ها اعلام و ابراز امیدواری کرد سهم بانک ها در توسعه صادرات غیرنفتی بیش از پیش افزایش یابد و بانک ها بتوانند برای تسهیل صادرات در چند نقطه مرزی شعبه داشته باشند تا جابجایی پول و ارز به راحتی و با امنیت بالا صورت پذیرد.

28 میلیارد دلار صادرات در سال93

یغمور قلی زاده معاون سازمان توسعه تجارت ایران نیز اعلام کرد: با تجمیع آمار صادرات در مجموع 28 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم.وی افزود: در نیمه اول امسال صادرات کالا به 23 میلیارد دلار و صادرات خدمات به پنج میلیارد دلار رسید و در مجموع 28 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی برای کشور رقم زده شد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه از هدف گذاری دستیابی صادرات غیرنفتی به 60 میلیارد دلار در سال جاری خبر داد و گفت: با مجموع تدابیر دولت تاکنون صادرات غیرنفتی روند رو به رشدی داشته است. وی گفت: آنچه که برای بخش صادرات کالایی تا پایان سال هدف گذاری شده، دستیابی به صادرات 49 میلیارد دلاری است که در بخش خدمات نیز صادرات 12 میلیارد دلاری هدف گذاری شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :