آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61430
تاریخ انتشار : 27 مهر 1393 12:47
تعداد بازدید : 827

گلایه مدیر موتور جست‌و‌جوی تصویری ایرانی از بی‌توجهی دولتی‌ها

«کاوش» در جست وجوی وعده های فراموش شده

اولین موتور جست و جوی تصویری ایرانی که از دو سال قبل، مراحل آزمایشی را پشت سر گذاشته است، هنوز تجاری سازی نشده و دراختیار عموم قرار نگرفته است. مدیر این موتور جست جو دلیل این موضوع را بی توجهی دولت می داند.

ایرنا- مدیر پروژه موتور جست و جوی تصویری ایرانی «کاوش» درباره سابقه این پروژه گفت: طرح راه اندازی موتور جست و جوی تصویری بومی از حدود سه سال پیش از طرف پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به سازمان فناوری اطلاعات پیشنهاد شد و مورد استقبال قرار گرفت و پس از توافق، اجرای آن به عهده این دانشگاه قرار گرفت.

علی احمدی درخصوص ویژگی های این موتور جست و جو توضیح داد: این سامانه هم جنبه های متن و هم تصویر را داراست به عبارت دیگر، جست و جو در این موتور، هم براساس کلید واژه و هم براساس تصویر و هم ترکیبی از این دو صورت می گیرد.

رییس دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی یادآور شد: در زمان شروع پروژه، هنوز موتور جست و جوی گوگل چنین امکانی را به سختی و با خطای زیاد فراهم می کرد و در داخل کشور هم اصولا در این زمینه اقدامی صورت نگرفته بود و هنوز هم به جز یکی دو مورد مختصر، کاری صورت نگرفته است.

وی افزود: پس از فراهم کردن مقدمات لازم، کار پروژه را از تیرماه 90 شروع کردیم و در سال 91، نسخه آزمایشی موتور با حضور مسوولان سازمان فناوری اطلاعات در دانشگاه خواجه نصیر برای حجم حدود یک میلیون صفحه دامین فارسی (صفحات وب فارسی) و با دقتی که مورد تایید کارفرما بود، رونمایی شد.

احمدی افزایش تعداد صفحات و توسعه حوزه جست و جوی موتور و بالا بردن دقت آن را مهم ترین هدف این پروژه از زمان ارائه اولین نسخه آن تاکنون عنوان کرد.

به گفته وی، افزایش قابلیت اجرای موتور جست و جوی تصویری به بیش از یکصد میلیون صفحه درعین برخورداری از دقت لازم یکی از هدف گذاری های اصلی این پروژه است که تلاش برای تحقق آن ادامه دارد.

مدیر پروژه اولین موتور جست و جوی تصویری ایرانی درباره دیگر اهداف و ضرورت های اجرای این طرح گفت: با توجه به اینکه ‹کاوش› اولین موتور جست و جوی تصویری در ایران است و قرار است در رقابت با موتورهای جست و جوی خارجی قرار گیرد سعی کرده ایم انطباق لازم را با ویژگی های زبان فارسی و مشخصات وب سایت های فارسی داشته باشد تا بتواند جست و جویی با دقت بالاتر را ارائه کند.

احمدی در تشریح دستورالعمل و نحوه استفاده کاربران از این موتور جست و جوی تصویری گفت: در این طرح، این امکان وجود دارد که کاربر یک تصویر دلخواه را بارگذاری کند و موتور بر اساس جست و جو در نمایه های تصویری، تمام تصاویر مشابه آن را برایش استخراج و نمایش دهد.امکان دوم هم که معمولا بیشتر کاربرد دارد آن است که کاربر تعدادی کلید واژه را وارد می کند مثلا ‹دانشگاه خواجه نصیر›، موتور تمام تصاویر مرتبط با آن را در تمامی صفحاتی که تصاویر دانشگاه خواجه نصیر در آنهاست شناسایی و نمایش می دهد تا کاربر بتواند جست و جویش را با انتخاب یکی از این تصاویر و جست و جو برای تصاویر مشابه آن، در مراحل دیگر تکمیل کند.

بدین ترتیب با بکارگیری ترکیبی از نمایه های متنی و تصویری امکان یک جست و جوی کامل برای کاربر فراهم آمده است. همچنین این موتور قابلیت آن را دارد که بصورت یک افزونه جهت جست و جو در پایگاه تصاویر محلی یک سازمان یا موسسه مورد استفاده قرار گیرد.احمدی گفت: البته گوگل از مدتی پیش، امکان جست و جوی تصویری را بصورت عملیاتی روی موتور خود قرار داده است؛ ولی دقت آن هنوز در حد قابل قبول نیست و روی صفحات فارسی نیز کارایی مورد انتظار را ندارد.

گلایه از مسوولان

مدیر پروژه موتور جست و جوی تصویری ضمن گلایه از مسوولان حوزه فناوری اطلاعات کشور گفت: متاسفانه در پروژه ای با این درجه از اهمیت که از نظر نو بودن کار، همپای رقبایی مانند گوگل است هنوز مدتها پس از راه اندازی آزمایشی طرح، سرمایه گذاری و حمایت لازم برای تجاری سازی و ورود آن به بازار صورت نگرفته است.وی در عین حال بیان داشت: البته مسوولان سازمان فناوری اطلاعات در مرحله راه اندازی اولیه طرح از پروژه حمایت کردند. وی بی توجهی مسوولان کشور به این پروژه را موجب دلسردی اعضای تیم پژوهشی خواند و گفت: وقتی شاهد فعالیت رقبای جهانی با این سرعت و حجم سرمایه هستیم می بایست یک اراده ملی برای پیشبرد کار در میان باشد تا رقابت را وانگذاریم. وی گفت: به نظر من، وجود این اراده جدی و ملی برای پیشبرد کار، مهم تر از بودجه است چراکه در کشور ما پول به اندازه کافی هست اما نحوه هزینه کردها صحیح نیست.

وی تاخیر در تجاری سازی موتور جست و جوی تصویری ایرانی و معرفی نشدن آن در فضای عمومی سایبر را عامل از دست رفتن زحمات چندین ساله محققان داخلی و پیشی گرفتن رقبا توصیف کرد و گفت: سه سال پیش که کار شروع شد هنوز موتور جست و جوی تصویری گوگل عملیاتی نشده بود و در واقع ما جزو اولین تیم های فعال در زمینه جست و جوی محتوایی تصویر بودیم.

احمدی در مورد زمان لازم برای عملیاتی شدن موتور جست و جوی کاوش گفت: چنانچه حمایت لازم صورت گیرد این موتور ظرف مدت شش تا هشت ماه می تواند به صورت تجاری وارد بازار شود و مورد استفاده عموم قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :