آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61440
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 10:24
تعداد بازدید : 837

رگولاتوری: قیمت اینترنت موبایل را اصلاح و ارزان می کنیم

نرخ آزاد اینترنت 3G اپراتورهای موبایل همچنان در کشور مشخص نیست و همین موضوع زمینه ای شده تا مشترکان تلفن همراه ندانند در ازای استفاده شان از اینترنت، چه میزان هزینه از حساب آنها کسر می شود.
فناوران - سردرگمی تعرفه های اینترنت و دیتای موبایل نسل های سوم و چهارم همچنان پابرجاست و دقیقا مشخص نیست که اپراتورهای اول و دوم کشور با چه نرخ و معیاری اقدام به صدور صورتحساب برای مشترکان می کنند.
بر اساس این گزارش اپراتورها در زمینه بسته های پیشنهادی مختار به تعیین تعرفه هستند و دستگاه نظارتی نمی تواند بسته ای که تعرفه اش از سقف نرخ های در نظر گرفته شده پایین تر است را دستوری کنند یا به عبارتی دیگر رگولاتوری نمی تواند نرخ بسته های اپراتورها را تعیین کند.
در حال حاضر مشترکان همراه اول تنها در صورت خرید بسته قادر به استفاده از خدمات نسل سوم ارتباطی هستند و نرخ آزادی برای آن در نظر گرفته نشده است اما ایرانسل هم که امکان استفاده از اینترنت 3G و 4G را به شکل آزاد مهیا کرده به شکل شفاف نگفته است که چه تعرفه ای را لحاظ می کند.
 روش محاسبه ایرانسل مشخص نیست
تسنیم در این باره نوشت: اما جالب است که مرکز تماس ایرانسل می گوید چیزی درباره نرخ آزاد 3G به ما گفته نشده اما برای اینکه از نسل سوم به شکل خارج از تعرفه استفاده کنید به دلیل سرعت بالا، باید حداقل حساب تان هزار و 500 تومان شارژ داشته باشد.
در صورتیکه تمامی اپراتورهای نسل سوم طبق مصوبات قبلی رگولاتوری و صحبت های وزیر ارتباطات در زمینه خدمات دهی نسل سوم باید بابت هر کیلو بایت دریافت یا ارسال داده نیم ریال را بپردازند اما واقعا معلوم نیست که مشترکان ایرانسل چه نرخی را در زمینه تعرفه آزاد می پردازند.
این اپراتور تعرفه GPRS را برای هر کیلوبایت در ساعات اوج 5 ریال و در ساعات غیر اوج 1 ریال محاسبه می کند.
آشفته بازار تعرفه آزاد اینترنت 3G و مشخص نبودن نرخ ها روی سایت اپراتورها، قطعا می تواند زمینه ای برای فعالیت های غیرشفاف
 باشد.
 رگولاتوری: تعرفه ها را اصلاح می کنیم
در همین رابطه صادق عباسی شاهکوه به ایسنا گفت: در شرایط فعلی تعرفه های مصوبی که مربوط به اینترنت GPRS می شود به گونه ای است که دامنه آنها تا 14 – 15 ریال گسترده است اما این رقم رقمی بسیار بالاست و به همین دلیل اپراتورها در محاسبات خود معمولا عدد یک تا پنج ریال را برای استفاده از اینترنت نسل دو محاسبه می کنند و این رقم در بسته های اینترنتی ازاین نیز کمتر می شود.معاون رگولاتوری در عین حال به تعرفه های 3G که تاکنون در رایتل اعمال می شد نیز اشاره کرد و گفت: برای نسل سوم ارتباطی تاکنون در رایتل تعرفه ها میان نیم ریال و 0.75 ریال متغیر بوده است. برای ارایه 3G توسط اپراتورهای دیگر نیز ما با توجه به این که پوشش این اپراتورها در تمام شهرها کامل نیست اینگونه در نظر گرفتیم که گاهی ممکن است اینترنت مشترکان از طریق نسل دو یا GPRS تامین شود و برای این که مشکلی در محاسبات وجود نداشته باشد بهتر آن است که در حال حاضر مبلغ یکسانی برای محاسبه 2G و 3G در نظر گرفته شود.
عباسی همچنین گفت: البته برای افرادی که بسته های اینترنتی را فعال می کنند در اکثر موارد هیچ مشکلی پیش نمی آید چرا که در بسته ها قیمت هر کیلوبایت از نیم ریال هم کمتر است، اما برای افرادی که ممکن است بسته فعال نکرده باشند گاهی مشکلاتی به وجود می آید که ما برای جلوگیری از این موضوع به دنبال یکنواخت سازی تعرفه ها هستیم.
معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات درباره زمان تصویب تعرفه های جدید اعلام کرد: به احتمال زیاد این موضوع در جلسه بعدی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 رگولاتوری در حال بررسی اقتصادی است
وی همچنین یادآور شد: جلسات این کمیسیون دو هفته یکبار برگزار می شود و احتمالا در جلسه آتی بحث تعرفه های اینترنت موبایل در این جلسه تصویب خواهد شد.
عباسی عنوان کرد: اکنون نیز بررسی اقتصادی متعددی روی این موضوع صورت گرفته و در حال ارزیابی آمارها و نحوه محاسبه کاربران از اینترنت موبایل هستیم تا درنهایت با در نظر گرفتن تمام این موارد یک رقم مشخص را انتخاب کرده و از این پس برای تعرفه دیتای موبایل این عدد را اعمال کنیم.
معاون سازمان تنظیم مقررات همچنین گفت: واقعیت آن است که در حال حاضر اینترنت در GPRS برای اپراتور گران تر تمام می شود. از سوی دیگر با توجه به آنکه اپراتورهای مختلف تازه به حوزه ارایه خدمات نسل سه ورود پیدا کرده اند نمی توان انتظار داشت که در ابتدای کار تمام کشور را تحت پوشش قرار دهند، برهمین اساس لازم است که برای مدتی تعرفه ها به حالت یکنواخت درآید.
وی در پاسخ به این سوال که آیا با این شیوه این احتمال وجود ندارد که انگیزه اپراتورها برای گسترش شبکه نسل سه آنها کمتر شود، توضیح داد: واقعیت آن است که اپراتورها در 3G حجم بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهند و به همین دلیل برای آنها مقرون به صرفه تر است که کاربران از حجم بالای اینترنت استفاده داشته باشند برهمین اساس اپراتورها انگیزه حرکت بیشتری به سمت ارایه 3G خواهند داشت.
 مردم از بسته های تشویقی استفاده کنند
معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در ادامه با بیان این که اکنون در اعمال تعرفه های جدید هدف آن است که 20 درصدی از کاربران که بدون فعال سازی بسته های تخفیفی به استفاده اینترنت می پردازند، با مشکلات کمتری مواجه شوند، تاکید کرد: توصیه جدی ما به مردم آن است که برای دسترسی به اینترنت موبایل حتما از بسته های تخفیفی استفاده کنند.عباسی عنوان کرد: به احتمال زیاد تعرفه جدیدی که برای ارایه خدمات اینترنت موبایل در نظر گرفته می شود رقمی بین نیم تا یک ریال باشد تا شرایط به گونه ای پیش رویم که نه تنها به کاربران فشاری وارد نشود، بلکه اپراتورها هم که هزینه های متعددی برای ورود 3G به کشور متقبل شده اند دستخوش ضرر و زیان نشوند.معاون سازمان تنظیم مقررات در عین حال یادآور شد: در گذشته کاربران به دلیل فعال نکردن بسته های اینترنتی در قبض های خود با رقم های بالایی برای مصرف اینترنت مواجه می شدند، اما اکنون ما به دنبال آن هستیم که اگر فردی فراموش کرده بسته اینترنتی فعال کند و در عین حال استفاده چندانی هم از اینترنت نداشته در نهایت رقم نامتعارفی را پرداخت نکند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :