آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61449
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 10:33
تعداد بازدید : 788

یک بام و دو هوا در ارسال اینترنتی ویدیو

دبیر شورای عالی فضای مجازی از لزوم قانونگذاری برای خدمات اینترنتی با سرعت بالا می گوید اما وزیر ارتباطات معتقد است برای بخش هایی که از پهنای باند داخلی استفاده می کنند نیازی به این کار نیست.
ایسنا- در تبلیغات مربوط به 3G  یا نسل سوم ارتباطی از سرعت های بالا برای دانلود یا آپلود اطلاعات یاد می شود. با این حال اکثر کاربرانی که از اینترنت موبایل استفاده می کنند، حتی برای باز کردن یک عکس به صرف حداقل چند دقیقه زمان نیاز دارند. این در حالی است که اگر همین کاربران بخواهند ازطریق شبکه ADSL یا وای فای متصل شوند، با سرعتی به مراتب بالاتر تمام فایل های تصویری آنها باز خواهد شد.
در این شرایط دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است که در سرعت های بالای اینترنت 60 تا 65 درصد مصرف مربوط به بخش ویدیویی می شود که لازم است دراین زمینه مقررات مربوطه تدوین شود و نظارت های کافی صورت گیرد.محمدحسن انتظاری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که سیاست شورای عالی فضای مجازی درباره پهنای باند بالا و ارایه اینترنت پرسرعت از چه قرار است توضیح داد: پهنای باند بسته به ظرفیتی که دارد آثار اجتماعی و اقتصادی متنوعی بر جای می گذارد. به عنوان مثال زمانی که در رایتل ظرفیت 20 مگابیت یا در شبکه LTE ظرفیت دسترسی 100 مگابیتی فراهم می شود 60 تا 65 درصد از این ظرفیت به فایل های ویدیویی اختصاص پیدا می کند.
وی ادامه داد: حال آن که سرویس هایی که به صورت ویدیویی منتقل و منتشر می شوند باید از نظر فرهنگی و محتوایی مورد بررسی قرار گرفته و قوانین و مقررات متناسب با آن ها تنظیم شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در عین حال تصریح کرد: اگر پیش از ارایه این سرویس ها این مقررات تدوین نشود، کشور با مشکل مواجه می شود و با وجود سرمایه گذاری های صورت گرفته تکمیل پروژه نامشخص می ماند. اکنون ما نمی خواهیم اتفاقی مشابه آنچه در نسل سوم رخ داد، تکرار شود و برای همین لازم است قوانین و مقررات مربوط به این بخش در شورای عالی فضای مجازی مورد بررسی قرار گیرد تا در این زمینه به یک تفاهم ملی برسیم.
وی در پاسخ به این سوال که برای حل مشکلاتی که در دسترسی افراد به اینترنت با سرعت بالا رخ می دهد در نهایت شورای عالی فضای مجازی چه راهکاری را پیشنهاد می کند توضیح داد: حدود 65 درصد پهنای باند بالا همان طور که گفته شد مربوط به بخش های ویدیویی می شود که در این زمینه تنها یکی از موارد بحث های محتوایی است، چراکه علاوه بر محتوا در این حوزه تداخل هایی نیز وجود دارد و نمی توان تنها از نظر صرف وزارت ارتباطات به موضوع نگاه کرد زیرا در این زمینه بخش هایی از کشور که حتی خارج از بدنه دولت هستند نیز نقش دارند. حال دیدگاه ما آن است که باید در این زمینه حد و مرزها تفکیک شود، چرا که اگر این اتفاق رخ ندهد نوعی کشمکش ایجاد خواهد شد.اما وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره اظهارات دبیر شورای عالی فضای مجازی مبنی بر لزوم قانون گذاری برای سرعت های بالای اینترنت از جمله 3G  و LTE خاطرنشان کرد: آنچه در حوزه موبایل شاهدیم و سرعت بالایی که در 3G  و یا LTE ارایه می شود، مربوط به پهنای باند داخل است که همان طور که پیش از این نیز اشاره شده پهنای باند داخلی طی یک سال گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.
محمود واعظی ادامه داد: سال گذشته در چنین زمانی پهنای باند داخلی ما 500 گیگابیت بر ثانیه بود که اکنون به 1250 گیگابیت رسیده است اما من فکر می کنم آنچه مربوط به پهنای باند داخلی می شود نیاز به مقررات خاص ندارد چرا که به هر حال تمام محتواها و نرم افزارهای داخل کشور در یک چارچوب مجاز قرار گرفته اند و به همین دلیل آنچه مربوط به بخش پهنای باند داخل می شود جای نگرانی ندارد.وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات درباره پهنای باند بین الملل نیز اظهار کرد: در این حوزه با توجه به آن که زیرساخت ها آماده نشده هنوز تغییری در ظرفیت ها ایجاد نشده است.
وی همچنین عنوان کرد: ما به مردم قول داده ایم که در سال آینده در اواخر سال شبکه ملی اطلاعات را به تدریج آماده بهره برداری کنیم که با دسترسی به این شبکه سرعت اینترنت نیز افزایش خواهد یافت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :