آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61462
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 10:47
تعداد بازدید : 896

رییس سازمان توسعه تجارت:

سیاست تجاری کشور 180 درجه تغییر کرد

رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه تنگناهای مختلف مانند تحریم ها سبب شده حجم صادرات ما کاهش یابد و هزینه داد و ستد بالا برود، گفت: سیاست تجارت خارجی کشور ۱۸۰ درجه با دولت گذشته متفاوت است و با نظر فعالان عرصه اقتصاد و منطق اقتصادی تصمیم گیری می شود.
فارس- ولی الله افخمی راد افزود: سازمان توسعه تجارت وظیفه خود می داند مشکلات در مسیر صادرات را در ابعاد مختلف بررسی و در راستای حل آن اقدام کند.
وی اضافه کرد: تا به حال از طریق طرح مسایل به صورت دو جانبه با دستگاه های اجرایی سعی در حل موانع صادرات غیرنفتی داشته ایم. اگر موضوع نیازی به مصوبه دولت داشته باشد از طریق وزارت صنعت، معدن، تجارت برای هیات وزیران و اگر نیازی به قانون هست، از طریق لایحه دولت آن را به مجلس شورای اسلامی می فرستیم.
افخمی راد با بیان اینکه تحریم ها سبب شده تجارت کشور در تنگنا قرار بگیرد، گفت: به ویژه تحریم بانکی باعث شده حجم تجارت خارجی ما کاهش پیدا کند و به طور قطع هزینه های داد و ستد بالا برود که در نتیجه رقابت پذیری کاهش می یابد. ما به راحتی نمی توانیم با کشورهای دیگر رقابت کنیم. وی افزود: دوم اینکه برخی از موانع مربوط به دستگاه های اجرایی دیگر است، مثلا وقتی قرار می شود حقوق ورودی دریافت شده از صادرکننده زمانیکه کالای خودش را صادر کنند به فرد برگردانند.وی تاکید کرد:  گمرک مسوولیت این کار را عهده دار است و گمرک می گوید من منابع مالی  و تنخواه لازم را ندارم که به موقع استرداد حقوق ورودی بکنم. ما چاره ای نداریم که در شورای عالی صادرات مصوب کنیم و بعد با سازمان مدیریت و برنامه ریزی مکاتبه کنیم و سایر نهاد های قانونی که تنخواه بیشتری در اختیار گمرک قرار دهید گمرک ظرف مدت مناسبی این حقوق ورودی را مسترد کند. و علی رغم این پیگیری ها هنوز این تنخواه افزایش پیدا نکرده و رقم زیادی هم نیست.افخمی راد افزود: برخی مشکلات را هم توانسته ایم حل کنیم. مثلا تعهد واریزنامه، تعهد ارزی را لغو کردیم و از رییس بانک مرکزی در این راستا ممنونیم. یا مالیات بر صادرات را وزارت اقتصاد حذف کردند.
وی افزود: در حال حاضر سیستم خود را به حدی مکانیزه کرده ایم که در آینده نزدیک نیازی به حضور واردکننده کالا در سازمان های صنعت، معدن و تجارت  استان ها نخواهد بود و فرد می تواند تمام عملیات خود را از طریق اینترنت و سامانه «ثبتارش» انجام دهد و بعد برای انجام امور گمرکی به گمرک مراجعه کند.
وی اضافه کرد: تا یک ماه آینده ثبت سفارش این فرایند را خواهد داشت و دیگر نیازی به حضور فیزیکی متقاضیان و یا واردکنندگان به محل سازمان های ذی ربط نخواهد بود.رییس سازمان توسعه تجارت گفت: باید تلاشمان این باشد که تولید در جامعه توسعه یابد. افزایش تولید با هدف صادرات تا حدی وابسته به کمک بانک هاست. بانک توسعه صادرات برای صادرکنندگان به طور خاص همراهی می کند منتهی سرمایه اش کمبود در شورای عالی صادرات مصوب شد که سرمایه اش افزایش یابد و مراحل نهایی را طی می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :