آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61472
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 10:57
تعداد بازدید : 794

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

70 درصد معاملات بورس آنلاین است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از انجام 70 درصد معاملات از بستر آنلاین خبر داد و گفت: مکاتبات کاغذی در بازار سرمایه حذف شده است. سنا- علی صالح آبادی به نقش بورس الکترونیکی در توسعه تجارت و اقتصاد الکترونیکی پرداخت و  افزود: در بازار سرمایه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، یکی از ضرورت هاست و بدون وجود زیرساخت های الکترونیکی، نمی توان شاهد توسعه بازار سرمایه بود.
وی افزود: در سال های گذشته سعی سازمان بورس برای توسعه تالارهای فیزیکی بوده اما هم اکنون این بازار در حوزه فناوری اطلاعات تلاش داشته تا محدودیت های زمانی و مکانی را از بین برده و رابطه ها را کاملا الکترونیکی کند و در این بین تلاش برای توسعه فضای الکترونیکی از اهمیت بالایی برای سازمان بورس برخوردار است.
 یکپارچه سازی در بورس
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سندی راهبردی در سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم شده که هدف اصلی آن یکپارچه سازی سامانه مدیریتی و عملیاتی بازار سرمایه است که چشم انداز آن، امکان اطلاع رسانی و توسعه فناوری اطلاعات و نظارت اثربخش از طریق کانال های معتبر و متنوع فناوری اطلاعات است.
وی درخصوص پیاده سازی ابزارهای فناوری اطلاعات در بازار سرمایه گفت: معاملات در بازار سرمایه از سالیان دور به روش الکترونیکی انجام می شود و امکان جدیدی که در سال های اخیر به آن افزوده شده، امکان معاملات آنلاین است که مشتریان به کمک این امکان جدید، از هر نقطه دنیا و از هر بستری کاملا می توانند معاملات را بدون نیاز به مراجعه به کارگزار انجام دهند.
صالح آبادی گفت: از سال 1389 با راه اندازی معاملات برخط تعداد معامله کنندگان برخط بالغ بر 614 هزار نفر شده اند و به طور میانگین 70 درصد از تعداد دفعات معاملات از بستر آنلاین صورت می گیرد و در واقع 20 درصد از ارزش کل بازار سرمایه از این طریق صورت می پذیرد.
پست ترید بومی، بهتر از نمونه خارجی
وی به راه اندازی سامانه پس از معاملات به همت شرکت سپرده گذاری مرکزی، گفت: سامانه نگهداری دارایی مشتریان (پست ترید) نیز در حال حاضر به صورت الکترونیکی فعالیت می کند و نسخه جدید این سامانه که یک محصول کاملا ملی بوده و تولید داخل است در روز 4 آبان ماه سال جاری، افتتاح می شود. این سامانه قابلیت های متنوع تری نسبت به نسخه خارجی دارد.
صالح آبادی در خصوص دیگر سامانه اطلاع رسانی بازار سرمایه گفت: سایت tsetmc سامانه اطلاع رسانی بازار سرمایه است که روزانه بیش از 100 هزار نفر از آن بازدید می کنند و اطلاعات مربوط به معاملات و سفارش ها را به صورت آنلاین مشاهده می کنند و اطلاعات آن برای افرادی که پشت سیستم کارگزاری هستند و افرادی که در کامپیوترهای شخصی آن را مشاهده می کنند، تفاوتی ندارد.وی در باره سایت کدال نیز گفت: این سایت یکی دیگر از سامانه های اطلاعاتی است که اطلاعات شرکت ها را در اختیار افراد قرار می دهد و هم اکنون بیش از 100 هزار اطلاعیه در این سامانه منتشر شده است.
صالح آبادی افزود: روزانه بیش از 25 هزار بازدیدکننده وارد این سایت می شوند، در حالی که سایت کدال اطلاعات بیش از 800 شرکت، صندوق و کارگزاری های مختلف را در خود جای داده است.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از تمرکزهای بازار سرمایه را بحث آموزش عنوان کرد و در خصوص سایت تالار مجازی بورس، گفت: از سامانه های دیگر بازار سرمایه می توان به تالار مجازی بورس ایران به نشانی irvex.ir اشاره داشت که یک سامانه آموزشی است و هم اکنون 300 هزار نفر عضو دارد. بنابراین به افرادی که علاقمند به حضور در بازار سرمایه هستند، پیشنهاد می شود که در ابتدا عضو این سایت شده تا با انواع سرمایه گذاری و نحوه حضور در بازار سرمایه آشنا شوند.دبیر شورای عالی بورس در خصوص سامانه های تعاملی بازار سرمایه، افزود: شرکت های کارگزاری با سازمان بورس در ارتباط دایم هستند و باید مجوزهای مختلفی را از سازمان بورس دریافت کنند به همین دلیل، سامانه ای طراحی شده تا تعامل با این ذینفعان افزایش یافته و مکاتبات کاغذی نیز از میان برداشته شود.
صالح آبادی گفت: تصور کنید که تعداد 2 هزار شرکت باید اطلاعیه های خود را به سازمان بورس ارسال کنند که هر شرکت هم در سال بیش از یکهزار صفحه گزارش ارسال می کند که گزارش های شش ماهه، سه ماه، یک ساله و غیره شامل این گزارش ها می شود، در نتیجه دو میلیون صفحه کاغذ در سال باید هزینه می شد تا شرکت ها به طور منظم با سازمان بورس در ارتباط باشند اما با تعامل الکترونیکی با شرکت ها، هم اکنون حتی یک برگ کاغذ نیز اسراف نشده و تمام تعاملات بر پایه الکترونیک صورت می پذیرد.
وی یادآور شد: با استفاده از تمام این زیرساخت های الکترونیکی، فراهم آوردن محیطی امن و قابل استناد، امری مهم برای بازار سرمایه تلقی می شود و به همین دلیل استفاده از امضای الکترونیک در این میان، یکی از نوآوری های سازمان بورس برای ایجاد محیط امن برای سرمایه گذاران عنوان شد که بدین وسیله اطلاعات در محیط امن نگه داشته شده و ازطریق مراجع قانونی نیز قابل پیگیری باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :