آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61473
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 10:59
تعداد بازدید : 841

شیوع ابولا در فضای مجازی

این روزها گسترش ویروس ایبولا در کشورهای مختلف باعث دلهره و نگرانی بسیاری از شهروندان اروپا، آمریکا و حتی آسیا شده است؛ بنابراین بهانه جدیدی برای آزار و اذیت کاربران در دنیای مجازی به دست مجرمان سایبری افتاده است.
فناوران- در روزهای گذشته حساب کاربری یاهو در توییتر مورد حمله مجرمان سایبری قرار گرفت و با ارسال پیام های جعلی بوسیله آنها، ترس و دلهره ابتلا به این ویروس کشنده برای عموم کاربران دوچندان شده است.
مطابق گزارش واشنگتن تایمز، با هک شدن حساب کاربری یاهو نیوز در توییتر، هکرها موفق شدند پیامی مبنی بر «از کنترل خارج شدن ویروس ایبولا و گسترش این بیماری در آتلانتا» منتشر کنند. در این پیام دروغین اشاره شده است که آن دسته از پزشکانی که از آفریقا به کشور خود بازگشته اند، این بیماری را با خود حمل کرده و خود ناقل بیماری بوده و تخمین زده شده که 145 نفر طی روزهای گذشته به این ویروس مبتلا شده اند!
مطابق گفته یاهو، این پیام 736 بار در کمتر از 10 دقیقه برای تمامی دنبال کنندگان این شرکت مشهور ارسال شده است.
به گزارش روابط عمومی شرکت ایمن رایانه پندار نماینده انحصاری ضدویروس پاندا در ایران، شرکت یاهو با مطلع شدن از این موضوع، بلافاصله این پیام جعلی را حذف کرده و پیامی مبنی بر «جعلی بودن خبر قبلی» را برای 815 هزار دنبال کننده خود منتشر کرد و از کاربران خواست تا نسبت به اینگونه اخبار بی پایه و اساس بی اعتنا باشند و هرگز شایعه های ابتلا به این بیماری را نه تنها در توییتر بلکه هیچ کدام از سرویس های شبکه اجتماعی باور نکنند.
از سوی دیگر طی هفته گذشته، می توان به ابلاغ خبرهای جعلی دیگر در کشور اسپانیا و خبر تعطیلی دانشگاه سن پابلو شهر مادرید در شبکه های اجتماعی و برنامه های ارتباطی دیگر مانند WhatsApp اشاره کرد.
نیروی حفاظتی اسپانیا از تمامی کاربران خواسته تا با این گونه ناهنجاری ها مبارزه کرده و تمامی دوستان و شهروندان را نسبت به جعلی بودن این گونه اخبار در سراسر شبکه های اجتماعی آگاه سازند. کاربران برای کسب آگاهی بیشتر نسبت به این ویروس نباید به پیا م های منتشر شده در فضای همگانی اکتفا کنند و لازم است که به دنبال وب سایت های خبری معتبر و مطمئن باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :