آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61477
تاریخ انتشار : 29 مهر 1393 11:3
تعداد بازدید : 860

روبات ها؛ ژورنالیست های خستگی ناپذیر

روز 17 ماه مه بود که شهروندان لس آنجلس از یک زمین لرزه ملایم از خواب بیدار شدند و دقیقا سه دقیقه بعد، در وب سایت لس آنجلس تایمز این مطلب منتشر شد: «براساس مطالعات مرکز تحقیقات زمین شناسی آمریکا، زمین لرزه ای با بزرگی 7/4 صبح روز دوشنبه در پنج مایلی وست وود کالیفرنیا رخ داده است. این زمین لرزه در ساعت 6:25 صبح به زمان اقیانوس آرام و با عمق 5 مایل به وقوع پیوست. وقوع زمین لرزه ای با بزرگی 3 در 10 سال اخیر بی سابقه بوده است. این اطلاعات از سوی خدمات هشدار زلزله USGS ارسال شده و این پست توسط یک الگوریتم نوشته شده توسط نویسنده ایجاد شده است!»
این نویسنده روبات که برای تایمز کار می کند، هزینه ای دو برابر یک خبرنگار و برنامه نویس کامپیوتر دربرداشته است. صبح روزی که سرورهای USGS داده هایی را از چند لرزه نگار مختلف دریافت کرد، آنها را به نمودارهایی تبدیل کرد و از طریق اینترنت به یکی از کامپیوترهای شخصی خبرنگار فرستاد. این داده ها دقیقا زمانی که داده ها توسط نرم افزار وارد سیستم شد، به صورت اطلاعات جمع آوری شده و نمونه اولیه ای از یک مقاله به انگلیسی ترجمه شد. این روزنامه نگار روباتیک به یکباره از خواب پرید، ماله را خواند و ئکمه ارسال را کلیک کرد. تمامی این فرآیند بدون حضور انسان انجام شد. تازه شاید بار دیگری که زمین لررزه به وقوع بپیوندد، سه دقیقه هم طول نکشد که اخبار در تایمز منتشر شود.
این رویداد در حالی رخ می دهد که نشریه لس آنجلس تایمز به تازگی کلی خبرنگار را از کار بیکار کرد و مشکلات مالی را برای توجیه کارش بهانه کرد. بعد از این ماجرا بود که این نشریه شروع به آزمایش نویسندگان روبات کرد که هر کدام از آنها به طور خودکار و کاملا تمرکز یافته اخبار را تهیه می کنند.
در ایالات متحده آمریکا، متخصصان هوش مصنوعی دانشگاه ایلینویز روی فناوری های نوشتن خودکار کار و مطالعه می کنند و دستاوردهای خوبی نیز در این زمینه داشته اند. پروفسور لری بیرنباوم (Larry Birnbaum)، مدیر اطلاعات هوشمند این لابراتور است که در دانشگاه خبرنگاری مدیل نیز تدریس می کند. وی در اینباره می گوید: امروزه حجم بسیاری از اطلاعات توسط انسان تولید می شود؛ از صفحات گسترده ای که شامل حساب های کاربری شرکت ها می شود تا توضیحات وبلاگی که رویدادهایی چون مسابقه فوتبال ارایه می دهند. در حالی که سیستم های هوشمند دیگر می توانند به راحتی مراقب برگردان اطلاعات خام به فرمت های دیگری- که یکی از آنها متن است- هستند تا به ساختاری تبدیل شوند که قابل استفاده برای یک ماشین است. در این روش، نویسندگان روباتیک باید به تمامی دانش بشری دسترسی داشته باشند. وی می افزاید: داده های خام به روشی رده بندی و ترتیب بندی می شود که منحصرا برای سیستم خاصی است. در واقع این روبات براساس کاری که به آن محول شده، کلمات را انتخاب می کند و حقایق مهم آن را برجسته می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :