آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61510
تاریخ انتشار : 30 مهر 1393 11:21
تعداد بازدید : 788

واگذاری بخش زیادی ‌از سیم‌کارت‌ها پیش از وضع مقررات

تعداد سیم کارت های بی هویت بالاست

رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس گفت: سیم کارت هایی که در گذشته به روش انبوه و با اطلاعات ناقص به فروش رسیده اند، ساماندهی نشده اند. از این رو حجم بالایی از سیم کارت های فعال قبل از وضع مقررات فروخته شده اند و احتمال زیادی وجود دارد که اکنون اطلاعات هویتی تعداد زیادی از سیم کارت های اعتباری کامل نباشد.


خبرگزاری فارس- مهدی فقیهی درباره اعلام اخیر وزارت ارتباطات مبنی بر ساماندهی مجدد سیم کارت های بی نام و نشان گفت: این موضوع در گذشته نیز مطرح و از سوی مجلس پیگیری شده بود.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس افزود: در آن زمان وزارت ارتباطات به نقل از اپراتورها اعلام کرد که دیگر سیم کارت بی نام و نشان وجود ندارد.
وی ادامه داد: سپس قوانین محدودیت فروش سیم کارت برای جلوگیری از آسیب های عرضه بی رویه سیم کارت و سیم کارت های بی نام و نشان وضع شد اما پیش از وضع این محدودیت ها، سیم کارت هایی به صورت انبوه و در تعداد بالا به نام افرادی به ثبت رسیده بود که بعضا نام و نشان کامل نداشتند.
 نظارت ناقص رگولاتوری بر اپراتورها
وی افزود: در آن زمان وزارت ارتباطات اعلام کرد پس از این دیگر سیم کارت بی نام و نشان واگذار نمی شود و اپراتورها را مکلف به تصدیق احراز هویت مشترکان کرد، اما درباره سیم کارت هایی که در گذشته به روش انبوه و با اطلاعات ناقص ارایه شده بودند، ساماندهی انجام نشد. فقیهی با تاکید بر اینکه وجود این سیم کارت ها نشان می دهد نظارت رگولاتوری بر اپراتورها کافی نیست، خاطر نشان کرد: علاوه بر این اپراتورها نیز هنوز موضوع احراز هویت درباره سیم کارت های قدیمی را حل نکرده اند.
رییس مرکز پژوهش های مجلس خاطر نشان کرد: از سوی دیگر حجم بالایی از سیم کارت های فروخته شده مربوط به زمان قبل از وضع مقررات است و احتمال زیادی وجود دارد که هم اکنون هویت تعداد زیادی از دارندگان سیم کارت های فعال اعتباری کامل نباشد.
وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات در صورت عزم جدی برای برخود قاطع با این پدیده حتی در صورت مقاومت اپراتورها در مقابل از دست دادن بخشی از مشترکان و درآمد، می تواند در ساده ترین راه ارتباط سیم کارت های دارای اطلاعات فردی ناقص را قطع کند.
 بدقولی وزارت ارتباطات
از سوی دیگر عضو کمیسیون صنایع مجلس می گوید این موضوع در دوره هشتم مجلس بررسی شد و در نهایت وزارت ارتباطات اطمینان داد دیگر هیچ سیم کارت بی نامی وجود ندارد.
حسین گروسی می گوید: موضوع سیم کارت های بی نام و نشان در دوره هشتم مجلس در کمیسیون صنایع و معادن بررسی شد.
این عضو کمیسیون صنایع و معاون مجلس گفت: در دوره پیش، وزیر سابق ارتباطات و معاونان او اعلام کردند که این موضوع را با همکاری اپراتورهای موبایل و از طریق فراخوان حل خواهند کرد و در نهایت چندی بعد این وزارتخانه اطمینان داد که موضوع سیم کارت های بی نام و نشان حل شده و هیچ سیم کارت بی نامی دیگر وجود ندارد.
وی تاکید کرد: اگر اکنون وزارت ارتباطات مجدد از ساماندهی سیم کارت های بی نام و نشان خبر داده، این مشکل بسیار ساده و با قطع ارتباط سیم کارت امکان پذیر است. خواست مردم و نمایندگان مردم پایان بخشیدن به این معضل است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :