آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 61511
تاریخ انتشار : 30 مهر 1393 11:29
تعداد بازدید : 976

وزیر دادگستری در دومین همایش اقتصاد و تجارت الکترونیکی

بیمه فعالیت های مجازی هنوز ناکارآمد است

هرچه بتوانیم فعالیت الکترونیکی را گسترش دهیم به کاهش فساد و افزایش سلامت اداری کمک کرده ایم. در فاصله کوتاه توانستیم چند نرم افزار جدید در بانک مرکزی را بارگذاری کنیم همچنین قرار است تا مهرماه سال آینده نزدیک به ۱۰برنامه جدید در حوزه بانکداری عملیاتی شود و این تحول اساسی در حوزه مالی و پولی کشور خواهد بود.


ایلنا - حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در سومین روز از هشتمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی اقتصاد و تجارت الکترونیک که صبح دیروز در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد گفت: خوشبختانه در کشورمان توسعه بسیار قابل قبولی در حوزه آموزش و در حوزه کاربری و کاربران در بخش فضای الکترونیکی صورت گرفته براساس آخرین آمار ها، ایران در فضای مجازی، شبکه های عمومی و جهانی از سرعت بالایی برخوردار بوده و حضور جوانان نیز در این بخش گسترده و تاثیرگذار است.
وی گفت: تجارت و اقتصاد الکترونیکی موضوع بسیار مهم، گسترده و فراگیر بوده و تاثیر بسیار عمیقی در روابط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برجای می گذارد و نیازمند اهتمام فراوان در تمام حوزه ها است.
وی افزود: موضوع دانش ارتباطات و تکنولوژی متکی بر فضای الکترونیکی بوده اما امروز از آن با عنوان فضای مجازی نام می برند که بنظر من اسم غلطی است در حالی که این فضا بسیار واقعی بوده زیرا به اتکا یک ماده در فضای امواج حرکت می کنیم و نمی توان به آن مجازی گفت.
پورمحمدی تصریح کرد: در هر صورت اگر بخواهیم اسم های واقعی تری مطرح کنیم می توانیم از فضای مجازی به عنوان فضای امواج، فضای لطیف تر و فضای نامحسوس نام ببریم.
وزیر دادگستری گفت: به هرحال این حوزه، حوزه ای بوده که پس از تکنولوژی ارتباطات، دانش الکترونیکی و رایانه توسعه آن بسیار مهم بوده و این موضوع بسیار فراگیر و سریع اتفاق افتاده است.
وی با بیان آنکه در جوامع امروزی فرهنگ، سیاست، امور اجتماعی، اقتصاد و امنیت به شدت تحت تاثیر فضای الکترونیک، ارتباطات و رایانه ها است افزود: این واقعیت همه ما را در برگرفته و باید خودمان را با آن تطبیق دهیم و امروزه بدون ابزار مناسب و رعایت شاخص ها نمی توان زندگی کرد و پا به پای تحولات و داد و ستد در دنیای امروز حضور یافت.
پورمحمدی تصریح کرد: دو بحث اساسی در این حوزه وجود دارد به ویژه حوزه های ناشناخته و حوزه هایی که در فراگیری نقش مهمی دارند. یکی از این حوزه ها الکترونیک و فضای به اصطلاح مجازی بوده که ما باید دانش و فن مرتبط با این مسائل را هر روز توسعه دهیم.
وزیر دادگستری، برخورداری هوشمندانه از تکنولوژی ارتباطات و فضای الکترونیکی را ضروری دانست و افزود: باید ابزار و دانش لازم را در این حوزه داشته باشیم زیرا در دنیا با رقابت شدیدی مواجه هستیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه در کشورمان توسعه بسیار قابل قبولی در حوزه آموزش و در حوزه کاربری و کاربران در بخش فضای الکترونیکی صورت گرفته براساس آخرین آمار ها، ایران در فضای مجازی، شبکه های عمومی و جهانی از سرعت بالایی برخوردار بوده و حضور جوانان نیز در این بخش گسترده و تاثیرگذار است.
پورمحمدی گفت: جوانان ما دستاوردهای ارزنده ای را در حوزه دانش الکترونیکی در جامعه داشته اند که ما باید آن را در زندگی روزمره تعریف عملیاتی کنیم و صرفاً به عنوان تفنن، تحقیق، کارهای مطالعاتی و کسب خبر استفاده نشود بلکه در بطن زندگی واقعی ما حضور اساسی پیدا کند.
وی ادامه داد: استفاده از تکنولوژی ارتباطات و فضای الکترونیکی زمان را کوتاه، سرعت را بالا، هزینه ها را کاهش و خطا ها را کم و سواستفاده و فساد را تا حدودی در جامعه پایین آورده است.
وزیر دادگستری تاکید کرد: در دنیای کنونی اگر هر جامعه و کشوری از این ظرفیت بیشترین بهره برداری را انجام دهد سرعت حرکت و نرخ بهره وری خود را افزایش خواهد داد. بطوریکه در کشور ما در حوزه های کاربردی و عملیاتی حجم قابل قبولی پیشرفت داشتیم اما، این میزان مطلوب نبوده است.
پورمحمدی اصلیترین مسئله در دولت جدید را توسعه دولت الکترونیک دانست و گفت: دولت الکترونیک و توسعه آن در دستور کار دولت یازدهم قرار دارد بطوری که در ۱۴ماه گذشته به اندازه یک دوره پنج ساله در این حوزه پیشرفت داشتیم.
وی ادامه داد: هرچه بتوانیم فعالیت الکترونیکی را گسترش دهیم به کاهش فساد و افزایش سلامت اداری کمک کرده ایم. در فاصله کوتاه توانستیم چند نرم افزار جدید در بانک مرکزی را بارگذاری کنیم همچنین قرار است تا مهرماه سال آینده نزدیک به ۱۰برنامه جدید در حوزه بانکداری عملیاتی شود و این تحول اساسی در حوزه مالی و پولی کشور خواهد بود.
وزیر دادگستری با بیان آنکه در نظام اداری از نبود اطلاعات رنج شدید می بریم، تصریح کرد: در نظام اداری باید نظارت کامل و مبتنی بر نظارت الکترونیکی صورت گیرد همچنین برای افزایش خدمات بهداشتی نیز نیازمند شبکه اطلاعاتی منسجم هستیم.
یکی از بحث های اساسی که در حوزه مالیاتی وجود دارد فرار مالیاتی به میزان ۴۰درصد در کشور بوده بطوری که با پرداخت این مالیات می توانست درآمد بزرگی برای کشور تولید کند اما متاسفانه ما از ابزارهای موجود به خوبی استفاده نکردیم و در جمع آوری اطلاعات ناتوان بودیم.
وزیر دادگستری تصریح کرد: در نظام گمرکی برای جلوگیری از کالاهای قاچاق و جنس های نامرغوب نرم افزار جدیدی را بارگذاری کردیم که در چند ماه گذشته، پیشرفت فوق العاده ای داشته است. بطوریکه در هفت ماه گذشته ۱۳۴درصد درآمد گمرکی کشور افزایش یافته همچنین ترخیص گمرکی که تا ابتدای امسال ۲۶روز بوده، مدت ۵ ماه است که کالا ها سه روزه ترخیص می شود.
پورمحمدی گفت: براساس حداقل برآوردی که صورت گرفته با استفاده از نرم افزارهای دقیق و به روز، بالای ۱۰میلیارد دلار به نفع کشور سود آوری خواهد داشت.
وی یکی از شرایط استفاده از ابزار و تکنولوژی را داشتن قاعده و ضابطه دانست و تصریح کرد: در اختیار داشتن قاعده و ضابطه به علم حقوق بر می گردد؛ در حقیقت این علم پایه پیشرفت در هر بخشی بوده که متاسفانه در کشور ما بسیاری از نواقص به دلیل برخوردار نبودن از قاعده مناسب و اجرای خوب، به شدت آسیب دیده است
وی با بیان اینکه آمار تخلفات شش ماه اول امسال در حوزه الکترونیک را از دستگاه قضایی گرفته ام گفت: دو پنجم تخلفات الکترونیکی به بحث تحصیل مال از طریق استفاده غیرمجاز از سیستم های رایانه ای اختصاص یافته که ۲۲۵۶مورد از مجموع ۵هزار تخلف رایانه ای است.
پورمحمدی گفت: بیمه فعالیت های الکترونیک و فضای مجازی هنوز ناقص و ناکارآمد بوده و باید کارگزاران بیمه ورود جدی در این بخش داشته باشد.
وی افزود: برای احقاق حقوق خود در جوامع بین الملل باید از قواعد مشترک و مشابهی برخوردار باشیم به همین منظور دست اندرکاران باید به سرعت به سمت تکنولوژی ارتباطات حرکت کنند.
پورمحمدی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت های بسیار بالایی در کشور در حوزه الکترونیک وجود دارد که باید از آن به خوبی استفاده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :