آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62297
تاریخ انتشار : 17 آبان 1393 12:28
تعداد بازدید : 951

مایکروسافت و دراپ باکس رقبای دیروز، همکاران امروز

چندی است که نام دراپ باکس، سرویسی که به کاربران امکان می دهد اطلاعات و محتواهای خود را به صورت ابری ذخیر ه کنند، به تیتر اخبار تبدیل شده است. این جریان دقیقا از زمانی شروع شد که ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی و افشاگر جاسوسی های دولت آمریکا از شهروندانش اعلام کرد که این سرویس حریم خصوصی کاربرانش را نقض می کند. وی به کاربران پیشنهاد کرده که برای ذخیره سازی داده ها به سرویس هایی کوچ کنند که نمی توانند به محتوای فایل ها دسترسی داشته باشند.

نسترن صائبی
ادوارد اسنودن اعلام کرد که شرکت دراپ باکس از شرکای برنامه عظیم جاسوسی “پریسم” آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) است. یعنی در صورت لزوم NSA می تواند به سادگی و با هماهنگی از محتوا و جزییات داده های ذخیره شده کاربران در این سیستم باخبر شود. یکی از دلایل وی برای این ادعا حضور کاندولیزا رایس در هیات مدیره شرکت دراپ باکس است. اسنودن در اینباره گفت که رایس احتمالا بیش از هر مقام دیگری (در آمریکا) با حریم خصوصی ضدیت دارد و همین نشان می دهد که دراپ باکس تا چه اندازه برای حریم خصوصی کاربران خطرناک است.
بعد از این ادعاها حدود یک ماه پیش، اخبار مبنی بر هک شدن این سرویس منتشر شد. هکرها در یک سایت مخصوص انتشار متون، صدها نام و رمز ورود را که ادعا می کردند متعلق به کابران دراپ باکس است، منتشر کردند. هکرها با ادعای اینکه اسامی و رمزهای منتشره تنها بخشی از نام و رمز ورود ۷ میلیون کاربران دراپ باکس است، اعلام کردند که در صورتی که از طریق سیستم مجازی پول bitcoin، پولی به حساب آنها واریز شود، آماده ارایه اطلاعات خود هستند.
 ورق برمی گردد
تمامی این جریان گویای حساسیت شدید کاربران و سیاستمداران در مورد سرویس ابری دراپ باکس است. اما جالب است بدانید که در همین هیاهو، مایکروسافت دست روی دراپ باکس گذاشت. در واقع، قرار شده که مایکروسافت و دراپ باکس برای یکپارچه سازی سرویس ابری دراپ باکس با نرم افزار های اداری آفیس همکاری می کنند. به این ترتیب دراپ باکس به نسخه وب و موبایل آفیس اضافه خواهد شد.
جالب است بدانید که از دیرباز دراپ باکس یکی از رقبای جدی سرویس وان داریو مایکروسافت به شمار می رود. البته این سرویس رقیب جدی سرویس های همچون داریو گوگل (One Drive)، آی کلاد اپل و بسیاری دیگر از شرکت های فعال در حوزه سرویس های ابری نیز به شمار می رود. از طرفی، دراپ باکس جزو قدیمی ترین و بهترین سرویس های ارایه دهنده فضای ابری است و کاربران شرکتی و خانگی بسیاری مشترک آن هستند و حاضر نیستند حتی با کاهش قیمت فضای ابری سرویس درایو گوگل یا وان درایو مایکروسافت، از دراپ باکس مهاجرت کنند. به هر حال، مایکروسافت تصمیم گرفته به جای رقابت مستقیم با دراپ باکس، با او در یک جبهه کار کند. جالب است بدانید که در حال حاضر سرویس دراپ باکس بیش از ۳۵ میلیارد سند آفیس شامل فایل های ورد، اکسل و پرزنتیشن های پاورپوینت را در خود جای داده است. به این ترتیب، به زودی کاربران سرویس دراپ باکس می توانند فایل های خود را به راحتی در آفیس مایکروسافت مشاهده کرده و به آنها دسترسی داشته باشند. با این حال مشخص نیست مایکروسافت که خود سرویس وان درایو را در اختیار دارد، از این همکاری چه سودی خواهد برد. به هر حال وان درایو نتوانست همچون دراپ باکس محبوب شود و شاید تصمیم مایکروسافت برای مشارکت با دراپ باکس در نهایت به سود ردموندی ها نیز پیش رود.
 تفاوت دو نگاه
اگر کمی درباره توافق مایکروسافت و دراپ باکس کنکاش کنیم، متوجه می شویم که توافق مایکروسافت با درا پ باکس نشان از تفاوت میان نگرش استیو بالمر و ساتیا نادلا دارد. در واقع تحلیلگران معتقدند که این امر نشان از زیرکی و اتخاذ سیاست های هوشمندانه نادلا در مقایسه با بالمر است.
استیو بالمر، مدیرعامل پیشین مایکروسافت روش چندان جالبی را در مواجهه با رقبا در پیش نمی گرفت. وی بسیاری از شرکت هایی را که باید جدی گرفته می شدند، نادیده گرفت و روی سیاست های خود پافشاری می کرد. شاید بهترین مثال برای چنین رفتاری، عدم توجه به آیفون و آندروید باشد که نتیجه آن منجر به حضور ضعیف مایکروسافت در بازار ابزارهای همراه شد. بسیاری از افراد عدم توجه بالمر به شرکت های نوپا و شرکت های کوچک را به عنوان یک نشانه خوب و گارانتی برای موفقیت همان شرکت عنوان می کنند. مایکروسافت در زمان بالمر، از دراپ باکس به عنوان یک شرکت نوپای کوچک یاد کرد و تمایلی نسبت به سرمایه گذاری یا همکاری با آن نشان نداد. اما حالا مایکروسافت با مدیریت ساتیا نادلا، همکاری عمیقی را با دراپ باکس شروع کرده است.
از این پس کاربران دراپ باکس قادر خواهند بود تا فایل های ذخیره شده در حساب کاربری دراپ باکس خود را با استفاده از نرم افزار هایی چون ورد، پاورپوینت، اکسل و به طور خلاصه مجموعه نرم افزاری آفیس در کامپیوترهای شخصی، تلفن هوشمند یا وب ویرایش کنند. به این ترتیب مجموعه آفیس مایکروسافت به نرم افزار استاندارد و پیش فرض میلیون ها کاربر دراپ باکس برای ایجاد و ویرایش اسناد تبدیل می شود.
استیو بالمر در سال ۲۰۱۳، دراپ باکس را یک شرکت نوپای کوچک خواند که توانایی ایجاد مشکل برای سرویس ابری مایکروسافت را ندارد. دراپ باکس در سال ۲۰۱۳ در حدود ۱۰۰ میلیون کاربر داشت، اما این تعداد کاربر از نظر بالمر یک ویژگی بزرگ نبود، چراکه از نظر بالمر در میان کاربران دراپ باکس، نام های بزرگی همچون مشتریان بزرگ تجاری وجود نداشت.
همکاری دراپ باکس و مایکروسافت را باید یکی از ویژگی های مثبت ساتیا نادلا عنوان کرد که دارای شخصیت انعطاف پذیر در مقایسه با بالمر است. نادلا سعی دارد اجازه استفاده از هسته اصلی محصولات مایکروسافت را در اختیار سایر شرکت های نوپا نیز قرار دهد. به نظر تحلیلگران، همکاری با دراپ باکس بسیار ارزشمند است، چراکه این همکاری یک حرکت مثبت در جهت سهولت استفاده از سرویس دو شرکت برای تمام مشتریان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :