آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62393
تاریخ انتشار : 18 آبان 1393 11:12
تعداد بازدید : 856

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران پیشنهاد کرد:

حذف کارت بازرگانی از مبادلات تجاری

رییس کمیسیون واردات اتاق ایران معتقد است ضعف موجود در سازمان امور مالیاتی و گمرک در سال های اخیر منجر به جوسازی علیه کارت بازرگانی شد و در هیچ جای دنیا برای فعالیت اقتصادی کارت بازرگانی استفاده نمی شود، لذا پیشنهاد حذف آن را به وزارت صنعت داده ایم.

خبرگزاری فارس-
مجیدرضا حریری در پاسخ به اینکه طی چند سال گذشته بحث اجاره کارت بازرگانی و فرار مالیاتی برخی افراد از این راه بسیار داغ شده و اکنون این موضوع به کجا رسیده، اظهار داشت: بحث اجاره کارت بازرگانی طی دو سال اخیر آدرس غلطی بود که آنهایی که فعالیت زیرزمینی می کنند، آن را داغ کردند تا موضوع را به جهت دیگری سوق دهند. در عین حال ضعف های سازمان امور مالیاتی و گمرک منجر به جوسازی علیه کارت بازرگانی شد. درحالی که شاید این مساله یک در هزار هم اتفاق نیفتد و نتیجه آن فقط ایجاد محدودیت های فراوانی نیز برای آنهایی شد که فعالیت رسمی و صحیح انجام می دهند.
وی افزود: در دو سال اخیر آمار کارت های بازرگانی اتاق تهران از 18 هزار به 12 هزار و اندی رسیده است و بیشتر کارت ها تمدید شده تا اینکه بخواهیم کارت جدیدی صادر کنیم.
حریری این نکته را هم گفت که آمار الکترونیکی در اتاق بازرگانی این امکان را می دهد که بتوانیم فعالیت و نحوه صدور کارت ها را رصد کنیم.
رییس کمیسیون واردات اتاق ایران با بیان اینکه قانون مقررات صادرات و واردات برای صدور کارت بازرگانی شرایطی را در نظر گرفته است، گفت: اما اتفاقی که اکنون می افتد بسیار سخت گیرانه تر از این قانون است، به عنوان مثال در قانون اصلی اشاره ای به مدرک تحصیلی افراد نشده، ولی اکنون حداقل مدرک باید
دیپلم باشد.
وی کاهش مدت زمان کارت بازرگانی از 5 سال به یک سال طی 4 سال اخیر را از جمله محدودیت هایی برشمرد که غالبا برای جلوگیری از کارت بازرگانی اجاره ای اعمال شده که چیزی جز مانع نیست و در نهایت اکنون به تازگی دولت برای بخش های تولیدی خوشنام و نه بازرگانان بنا دارد، تا کارت را 5 سال تمدید کند.
حریری تصریح کرد: در بسیاری از کشورها برای فعالیت های اقتصادی نیاز به کارت بازرگانی نیست و افراد با کد ملی رهیابی می شوند، ولی اینجا به خاطر اینکه تخلفاتی در مرز اتفاق می افتد، برای بازرگانان محدودیت ایجاد می شود.
وی گفت: قبلا فرد می توانست برای انجام کارهای بازرگانی خود به هر فردی وکالت دهد، اما از یکی دو سال اخیر این امکان فقط برای افراد درجه یک خانواده و یا در نهایت حق العمل کاران که کارت رسمی دارند، برای ترخیص از گمرک امکان پذیر است.
وی افزود: در همین راستا طی چند ماه اخیر به وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرده ایم که کارت بازرگانی را برای فعالیت های تجاری بردارند و به جای آن کد ملی افراد و یا کد اقتصادی را مبنای فعالیت
قرار دهند که این موضوع در دست بررسی و کار کارشناسی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :