آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62394
تاریخ انتشار : 18 آبان 1393 11:14
تعداد بازدید : 1003

مراسم روز ملی کیفیت امروز برگزار می‌شود

دست کوتاه تولیدکنندگان و تندیس طلایی کیفیت بر نخیل

مراسم روز ملی کیفیت امروز 18 آبان ماه با حضور سازمان ها، بنگاه های اقتصادی، واحدهای عملیاتی، موسسات بخش عمومی، بنگاه های کوچک و متوسط مستقل و بنگاه های کوچک و متوسط وابسته که در زمینه ارتقا کیفیت و سرآمدی کسب و کار، فعالیت های چشمگیری انجام داده اند، برگزار می شود.


فناوران- کیفیت یک امر مهم و استراتژیک در توسعه اقتصادی کشور محسوب می شود به همین دلیل از 10 سال پیش به منظور تشویق تولیدکنندگان و صادرکنندگان، جایزه کیفیت برای خدمات و کالا در نظر گرفته شد، اما متاسفانه  هیچ تولیدکننده ای نتوانسته این جایزه را از آن خود کند و طبق آنچه اعلام شده امروز هم هیچ تولید کننده ای تندیس طلای کیفیت را دریافت نخواهد کرد. گویا ارزیابی برای دریافت جایزه کیفیت براساس یک امتیاز بندی صورت می گیرد؛ به طوری که معیارها پس از اندازه گیری رتبه بندی می شوند و حداکثر امتیازی در این نوع ارزیابی رسیدن به رتبه هزار است و برای دریافت جایزه ملی کیفیت یک سازمان باید رتبه 700 را اخذ کند. در واقع هر سازمان یا موسسه ای که بتوانند این رتبه را به دست آورند می تواند تندیس طلا که همان جایزه ملی کیفیت است را از دست رییس جمهور دریافت کند.اما به گفته فرزین انتصاریان، رییس انجمن ملی کیفیت ایران تاکنون اکثر سازمان ها حتی به امتیاز 200 نیز نرسیده اند و تنها برخی از سازمان ها توانسته اند رتبه 500 را کسب کنند. وی به ایسنا گفت: مدیریت کیفیت در ایران در سطح رضایتمندی نیست و نمی توان امید داشت که در آینده نیز از این تعداد سازمان کسی بتواند رتبه 700 را کسب کند.انتصاریان افزود: هدف این است که بتوانیم حداقل برای محصولات کلیدی، ارزیابی براساس مدل ارزیابی کیفیت را اجباری کنیم، چرا که این امر می تواند تاثیر زیادی در ارتقای اقتصاد داخلی و خارجی کشور داشته باشد. به گفته او نمی توان تصور کرد که بدون افزایش کیفیت محصولات بتوانیم در صادرات و بازار جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم. چرا که تا زمانی که کیفیت محصولات افزایش پیدا نکند ایران نمی تواند در مقابل رقبای خود حرفی داشته باشد.
 افزایش کیفیت کالاهای وارداتی
در این میان رییس مجمع عالی واردات نیز در آستانه روز ملی کیفیت از بهبود  کیفیت کالاهای وارداتی خبر می‎دهد.
محمدحسین برخوردار گفت: در تمام دنیا استانداردهایی وجود دارد که حداقل کیفیت کالا را تعیین می کند اما گاهی اوقات کالاهای وارداتی از کیفیت درجه استاندارد بالاتر هستند.
رییس مجمع واردات گفت: در مجمع تلاش می شود با توجه به کیفیت مواد مصرفی و نوع تکنولوژی به کار رفته در آن، خدمات پس از فروش و قیمت تمام شده مناسب در بازار ارایه شود. برخوردار افزود: تا به حال تحریم ها مشکلاتی را به وجود آورده اند که گاهی کیفیت نیز کاهش پیدا کرده است اما در حال حاضر شرکت ها می توانند از شرکت های مادر خرید کنند و میانجی های دوم و سوم که باعث کاهش کیفیت کالا می شدند، حذف شده اند.
 کیفیت یکسان کالاهای صادراتی و داخلی
نایب رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران نیز در این رابطه گفت: کیفیت کالاهای صادراتی با کیفیت کالاهایی که به دست مصرف کننده داخلی می رسد، تفاوتی ندارد و نباید تصور کنیم می توانیم حقوق مصرف کننده داخلی را ضایع کنیم.
محمد لاهوتی افزود: کیفیت کالاهای صادراتی بستگی به قدرت خرید کشورهای هدف دارد.
لاهوتی تاکید کرد: کیفیت بستگی به سطح تولید هم دارد. تا وقتی که کیفیت در تولید به وجود نیاید امکان رقابت با کالاهای مشابه رقیب را پیدا نخواهیم کرد. البته در این جا دو حالت پیش می آید گاهی تولید داخل کیفیت مورد نیاز را ندارد که نیاز به رشد کیفیت تولیدی داریم اما گاهی کیفیت در تولید وجود دارد اما به دلیل قیمت بالای تمام شده امکان رقابت وجود ندارد که در این مرحله دولت باید وارد شود و از تولید حمایت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :