آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62409
تاریخ انتشار : 18 آبان 1393 11:37
تعداد بازدید : 1221

معاون وزیر اقتصاد تشریح کرد:

صعود 22 پله ای شاخص کسب و کار ایران

شاپور محمدی معاون وزیر اقتصاد با اشاره به بهبود 22 پله ای رتبه ایران در شاخص کسب و کار، دسترسی به برق و تجارت فرامرزی و همچنین شروع کسب و کار را جزو مهم ترین زیر شاخص های بهبود یافته در گزارش اخیر بانک جهانی برشمرد.

خبرگزاری فارس- معاون وزیر اقتصاد ضمن اعلام این خبر افزود، در گزارش سال 2015 بانک جهانی رتبه ایران از 152 به 130 بهبود یافت. وی از اصلاح رتبه اعلام شده قبلی ایران توسط بانک جهانی خبر داد و افزود: همچنین رتبه 152 اعلامی برای ایران در سال 2014 به 132 اصلاح شد.  محمدی در ادامه گفت: اصلی­ ترین بهبودها مربوط به زیر شاخص­های شروع کسب و کار، دسترسی به برق و تجارت فرامرزی است که اولی با بهبود از رتبه 70 به 62، دومی با بهبود از 119 به 107 و سومی با بهبود از 155 به 148 موجب بیشترین ارتقا در رتبه کشورمان شده است.
وی ضمن قدردانی از تلاش­های صورت گرفته توسط اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، وزارت نیرو، گمرک جمهوری اسلامی ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهبود این شاخص­ها گفت: در شاخص شروع کسب و کار تعداد مراحل از 7 به 6 بهبود یافته که از متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(8 مرحله)، 2 مرحله سهل­ تر است.
معاون وزیراقتصاد در ادامه گفت: مدت زمان شروع کسب و کار از 15 روز به 12 روز کاهش پیدا کرده که در مقایسه با متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (18.9وز) نشان می دهد زمان کوتاه تری برای شروع کسب و کار درایران لازم است. زیر شاخص های هزینه و حداقل سرمایه کمتر از متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده و تغییری نسبت به سال قبل نداشته است.  محمدی وضعیت کنونی ایران در دو زیر شاخص یاد شده را بهتر از میانگین منطقه بر شمرد و افزود: در این دو زیر شاخص ایران وضع بهتری دارد اما در خصوص تعداد مراحل علیرغم بهبود از 7 به 6 هنوز تا متوسط منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (4.8مرحله) فاصله وجود دارد. البته در مقایسه با رتبه­ های اعلامی در سال 2014 بهبودهای صورت گرفته بیشتر است. معاون وزیر اقتصاد در ادامه گفت: در زیر شاخص تجارت فرامرزی کاهش هزینه صادرات از 1470 دلار برای هر کانتینر به 1350 دلار در هر کانتینر و هزینه واردات از 2100 دلار برای هر کانتینر به 1555 دلار برای هر کانتینر موجب بهبود رتبه ایران در این زیر شاخص از 155 به 148 شده است. البته زمان صادرات و واردات (بر حسب روز) در اثر اقدامات انجام شده در راستای اجرای مصوبات هیات وزیران کاهش پیدا کرده است که در گزارش 2015 بانک جهانی منعکس نشده است.
 محمدی در ادامه گفت: بهبودهای انجام شده در حوزه تجارت فرامرزی فراتر از اصلاحات منعکس شده در گزارش فعلی بانک جهانی است. وی ابراز امیدواری کرد، در گزارش سال آینده بهبودهای صورت گرفته در تسهیل تجارت فرامرزی کامل­ تر منعکس شده و رتبه ایران در این حوزه به میزان بیشتری بهبود یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :