آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62414
تاریخ انتشار : 18 آبان 1393 11:47
تعداد بازدید : 1107

اروپا به جنگ «دارک‌نت»‌ها رفت

400 شوالیه تاریکی در بند

در پی عملیات گسترده ای که از طرف نهاد مسوول مبارزه با جرایم سایبری در اروپا انجام شد، فعالیت بیش از ۴۰۰ وب سایت که با عنوان «شبکه تاریک» شناخته می شوند، متوقف شده است.

BBC- دارک نت ها یا شبکه های تاریک به وب سایت هایی گفته می شود که اغلب به گونه ای زیرزمینی و در اموری غیرقانونی فعال هستند. در واقع این سایت ها شبکه های اینترنتی خصوصی هستند که افراد می توانند به صورت ناشناس فایل هایی را از طریق آنها به اشتراک بگذارند. ردیابی و شناسایی کاربران این شبکه ها بدون نرم افزار ویژه تقریبا غیرممکن است. تحقیقات نشان می دهد که ده ها هزار پدوفیل (افرادی که میل جنسی به کودکان دارند) از شبکه های اینترنتی موسوم به دارک نت برای مبادله و خرید و فروش تصاویر سوء استفاده جنسی استفاده می کنند. البته ناگفته نماند که در کشورهای اروپایی شبکه تاریک با استقبال برخی کاربران نیز مواجه شده اند؛ چنانکه یکی از بنیانگذار یکی از این سایت ها ادعا می کند که صفحات وب سایتش گاه در هر ثانیه ۵۰۰ بار دیده شده است. آمار سایت های دیگر نشان می دهد که بریتانیایی ها نقش قابل توجهی در تولید و توزیع تصاویر مستهجن و غیرقانونی دارند.
در همین راستا نیز در ماه ژوئن گذشته، اداره ملی مبارزه با جرایم در بریتانیا در گزارشی در سال جاری میلادی هشدار داد که سواستفاده کنندگان جنسی از کودکان به استفاده از سایت های بدون نام و فناوری رمزنگاری روی آورده اند. یکی از پرمتقاضی ترین امکانات در این زمینه به TorBrowser موسوم است. کاربران با استفاده از این سیستم می توانند آدرس اینترنتی کامپیوتر شخصی خود را غیرقابل ردیابی کنند. در این روش، داده ها رمزنگاری شده و به طور تصادفی از چندین سرور کامپیوتری عبور داده می شوند. رمزنگاری داده های کاربر با عبور از هر یک از این سرورها پیچیده تر می شود. البته ناگفته نماند که در سامانه نرم افزاری تور سایت هایی قانونی هم فعال هستند، ولی در کنار آنها هزاران وب سایت غیرقانونی، از جمله برای تجارت مواد مخدر، خرید و فروش تصاویر سواستفاده از کودکان و نیز وب سایت های مربوط به گروه های افراطی هم فعالیت می کنند.
حال نهاد مسوول مبارزه با جرایم سایبری در اروپا اعلام کرده که 400 وب سایت شبکه تاریکی که مسدود شده اند برای عرضه و خرید و فروش اقلام غیرقانونی از جمله مواد مخدر و سلاح به کار می رفتند و در سامانه نرم افزاری تور فعال بودند.
عملیات مشترکی که به تعطیلی این سایت ها منجر شد، با حضور ماموران ۱۶ کشور اروپایی و آمریکا انجام شد و در جریان آن ۱۷ نفر بازداشت شدند. کارشناسان، عملیات اخیر را موفقیتی چشمگیر در مقابله با جرایم سایبری خوانده اند.
از میان این سایت های مجرم می توان به نسخه دوم وب سایت جاده ابریشم اشاره کرد که از جمله سایت هایی است که در جریان این حمله تعطیل شد. این وب سایت که به خرید و فروش مواد مخدر غیرقانونی اختصاص دارد، در اکتبر سال گذشته (بیش از یک سال پیش) و پس از تعطیلی نسخه اول آن راه اندازی شد.
شبکه های زیرزمینی پنهان چگونه شکل گرفتند؟
برآورد می شود که آنچه تحت عنوان شبکه تاریک یا "وب پنهان" خوانده می شود، تا حدود ۵۰۰ برابر اندازه ظاهری شبکه جهانی اینترنت باشد. همانطور که گفته شد این سایت ها از طریق گوگل و دیگر موتورهای جست وجو قابل ردیابی نیستند. در واقع ارتش آمریکا برای نخستین بار از این روش استفاده کرد، ولی امروزه فعالان سیاسی، افشاگران اطلاعات محرمانه سازمان های مختلف و روزنامه نگاران فعال در کشورهای دارای نظام استبدادی هم از آن استفاده می کنند. از جمله در جریان اعتراضات موسوم به بهار عربی، معترضان برای آنکه مراجع امنیتی آنها را شناسایی نکنند، به استفاده از این روش روی آوردند.
دولت های مختلف در سرتاسر جهان از تهدیدهای اینگونه وب سایت ها آگاه شده اند. در ماه نوامبر سال گذشته، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا میزبان یک نشست بین المللی در مورد امنیت اینترنتی بود. او گفت که انتظار دارد نهادهای امنیتی، تخصص و مهارت خود را برای مقابله با سواستفاده خلافکاران از این امکانات در اختیار نیروی پلیس قرار دهند. وی گفت که مهارت و تخصص موجود می تواند در شناسایی و پیگرد “این افراد نفرت آور” که با شبکه های مخفی مشغول مبادله تصاویر مستهجن هستند، موثر باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :