آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62494
تاریخ انتشار : 20 آبان 1393 10:57
تعداد بازدید : 992

خبر دو هفته پیش فناوران تایید شد

مسدودسازی پیام رسان های رایگان موبایلی توسط برخی اپراتورها

در حالی که وزیر ارتباطات رسما موضع دولت درباره پیام رسان های رایگان موبایلی را اعلام کرده و گفته قرار بر فیلترینگ نیست؛ برخی از اپراتورهای موبایل محدودیت هایی را در ثبت نام و دریافت کد فعال سازی این برنامه ها برای مشترکان اعمال کرده اند.


فناوران- همانطور که دو هفته پیش نیز در گزارشی مفصل روزنامه فناوران به مشکل فعال نشدن برنامه کاربردی iMessage اپل با مدارک و اسناد معتبر پرداخته شد اکنون اما این موضوع توسط خبرگزاری های مختلف مورد نقد و بررسی قرار گرفته و حتی پای وزیر ارتباطات به این موضوع باز شده است.
وزیر ارتباطات اخیرا در حاشیه جلسه هیات دولت از قطعیت دولت در عدم مسدودسازی نرم افزارهای ارتباط موبایلی خبر داده است.
محمود واعظی می گوید: اگرچه استفاده از این شبکه ها از نظر اقتصادی و درآمدی به ضرر وزارت ارتباطات و دولت است، اما دولت بنا ندارد، به دلایل مالی شبکه هایی که مردم از آنها استفاده مناسب می کنند، را فیلتر کند. او گفته بود که قصد مسدودسازی این شبکه ها را نداریم، اما مردم مراعات کنند.
این اظهارات اخیر وزیر ارتباطات را می توان پاسخی به انتقادات نسبت به عملکرد وزارت ارتباطات درباره نرم افزارهای موبایلی و ابهامات درباره احتمال فیلترینگ این شبکه های ارتباطی و اجتماعی دانست؛ اما به رغم تاکید وزیر بر موضع دولت در این باره، خبرگزاری فارس نوشته است که هم اکنون برخی از اپراتورهای تلفن همراه امکان استفاده از برخی برنامه های موبایلی نظیر وایبر، لاین و واتس آپ را برای مشترکان مسدود کرده اند.
براین اساس در حالی که یک اپراتور تلفن همراه امکان استفاده از برخی نرم افزارها را برای مشترکان خود فراهم می کند، اما اپراتور دیگری به صورت سلیقه ای از فراهم کردن این امکان خودداری می کند. در اپراتوری که مانع از استفاده از این سرویس ها می شود پیامک یا پیغام فعال سازی برنامه از طریق سیم کارت مسدود است.
همچنین اپراتور دیگری نیز امکان ارتباط اولیه با این برنامه ها را مسدود کرده است. در نهایت مشترکان ناچارند برای فعال سازی برنامه ها از روش هایی مانند استفاده از وای فای یا تغییر سیم کارت استفاده کنند تا پیامک فعال سازی به دست شان برسد یا از طریق تماس صوتی کد فعال سازی را دریافت کنند.
اما روز گذشته وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره چرایی این اقدام متناقض در شرایطی که عملکرد اپراتورها باید تحت نظارت وزارت ارتباطات باشد، گفت: سیاست دولت همچنان همان است که اعلام شده و تاکنون گزارش و اطلاعی از مسدودسازی روش های فعال سازی برخی برنامه ها در برخی اپراتورها در دست نبوده است.
محمود واعظی اضافه کرد: این مورد به سرعت توسط وزارت ارتباطات بررسی می شود و در صورت وقوع این عمل، با اپراتورها برخورد خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :