آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62528
تاریخ انتشار : 20 آبان 1393 12:0
تعداد بازدید : 920

بانک مرکزی از وعده بنگاه داری بانک ها عقب نشست؟

مسوولان بانک مرکزی اعلام کرده بودند که با مشخص شدن فهرست بنگاه ها و شرکت های تحت مالکیت بانک ها، تعداد، ارزش و نوع فعالیت آنها اعلام می شود تا مردم در جریان امور قرار بگیرند، اما با گذشت دو هفته از مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد خروج بانک ها از بنگاهداری، هنوز این لیست در اختیار مردم قرار نگرفته است.

خبرگزاری مهر - حدود دو هفته پیش بود که شورای پول و اعتبار به پیشنهاد بانک مرکزی، نظام بانکی کشور را ملزم به خروج از بنگاهداری ظرف مدت زمان سه سال کرد. این تصمیمات در پی انتقادات بسیاری که به بنگاهداری بانک ها وارد می شد، صورت گرفت تا بدین ترتیب بانک ها فقط به بانکداری بپردازند.
یکی از مشکلات نظام بانکی و اقتصاد کشورمان طی سالهای اخیر به شرکت داری و بنگاهداری بانک ها باز می گردد و موضوع قابل تامل در این بین مشکلات بانک ها در قبال افزایش سرمایه است که در همین سالها به موضوعی چالش برانگیز تبدیل شده است و بانک ها و به تبع آن بنگاهها و واحدهای اقتصادی نیازمند سرمایه در گردش را دچار دردسر کرده است.
از سوی دیگر با افزایش بنگاهداری بانک ها، دارایی های سرمایه ای آنها افزایش یافته است و در تضاد بودن این دو موضوع منجر به تشدید انتقادات از نظام بانکی کشور شد، با این وجود بانک های کشور همچنان به بنگاهداری خود ادامه دادند و در مقابل فشارها ایستادند.
اما در نهایت بانک مرکزی این مقاومت را شکست و اعلام کرد که باید بانک ها در مدت زمان سه سال بنگاهداری را رها کنند. سیل انتقادات به بنگاهداری بانک ها تا جایی ادامه داشت که حتی رئیس جمهور هم اعلام کرد که کار بانک ها بنگاهداری نیست و لازم است که اصلاحاتی در این زمینه صورت گیرد.
پیش از آن هم بانک مرکزی خواستار اعلام لیست اسامی شرکت ها و بنگاه های زیرمجموعه بانک ها به بانک مرکزی شده بود و مهلتی را برای آنها تعیین کرده بود و در نهایت قبل از مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی توانست پس از سالها جزئیات تعداد شرکت ها، ارزش و نوع فعالیت و غیره شرکت های بانک ها در اختیار بگیرد.
البته مسوولان بانک مرکزی اعلام کرده بودند که لیست و جزئیات این شرکت را در اختیار مردم قرار خواهند داد؛ اما هنوز خبری از این فهرست ها نیست و در عین حال مطرح شده بود که در یک زمان بندی مشخص مازاد شرکت های تحت مالکیت بانک ها فروخته می شود.
به هر حال فرآیند خروج بانک ها از بنگاهداری و گذشتن آنها از پول های چشمگیر ساختمان سازی به راحتی ممکن نخواهد بود. شاید در این بین تورم های فزاینده طی سالهای گذشته باعث شد که بانک ها به این شیوه روی آورند. در عین حال برای خروج دولت از رکود، تبدیل سرمایه های ناشی از فروش بنگاهداری به سرمایه بانک ها و در نتیجه افزایش قدرت تسهیلات دهی نیز مورد توجه است.
از سوی دیگر در بخش خروج بانک ها از بنگاهداری موضوع بانکداری بنگاه ها را هم نباید از یاد برد. به هر حال باید منتظر ماند و دید که بانک مرکزی موفق
به ترغیب بانک ها به اجرای این مصوبه در سه سال آینده خواهد کرد و بالاخره این معضل از نظام بانکی رخت برخواهد بست یا نه؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :