آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 62529
تاریخ انتشار : 20 آبان 1393 12:2
تعداد بازدید : 850

غده تیرویید هم چاپ می کنند

نخستین پیوند عضو زیستی تولید شده توسط فناوری چاپ سه بعدی در روسیه انجام می شود.


خبرگزاری مهر- دانشمندان روسیه در ماه های آتی با استفاده از چاپگر زیستی، غده تیروییدی تولید می کنند که در ادامه به بیمار مورد نیاز پیوند زده می شود. آنها امیدوارند که در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل جراحی، تولید نخستین کلیه زیستی تولید شده توسط چاپگر زیستی سه بعدی و پیوند آن در سال 2018 را نیز در برنامه کاری خود قرار دهند.
محققان آزمایشگاه « راه حل های چاپ زیستی سه بعدی» مرکز نوآوری « اسکولکوو» مسکو 15 مارس سال آینده را به عنوان تاریخ قطعی تولید نخستین غده تیرویید زیستی مبتنی بر چاپ سه بعدی در جهان اعلام کرده اند. در این فرآیند از سلول های بنیادین به عنوان “جوهر” برای تولید غده تیرویید استفاده می شود. به گفته دانشمندان روسی انتخاب این غده به عنوان نخستین عضوی که توسط چاپگر زیستی سه بعدی تولید می شود از آن جهت صورت می گیرد چون در قیاس با سایر اعضای درونی بدن از پیچیدگی های کمتری برخوردار است.
 سلول های بنیادینی که در این فرآیند به کار گرفته می شوند از بافت چربی استخراج شده و همچون مصالح ساختمانی برای تولید بافت های مختلف به کار گرفته می شود. این سلول ها در ادامه به صورت لایه لایه روی ژل آبی مخصوصی تزریق می شود که این ژل پس از مدتی ناپدید می شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :