آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6287

وزیر ارتباطات و فناوري اطلاعات در نشست امضای منشور همکاری بین وزارت ICT و اتاق ایران اعلام کرد:

واردات نرم افزارهای امنیتی ممنوع است

بخش خصوصی و دولتی حوزه فناوری اطلاعات، آخرین روز بهمن ماه در نشستی مشترك در محل اتاق بازرگانی ایران، منشور همكاري امضا کردند.

فناوران- با امضای این منشور بين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و اتاق صنایع ومعادن ايران، از این پس همکاری تازه‌ای بین این دو نهاد آغاز خواهد شد كه به نفع تمام تشکل‌های حوزه فناوری اطلاعات است.
محمد نهاونديان، ریيس اتاق ايران، در ابتدای این نشست امضاي منشور همكاري را يك حركت مهم خواند و گفت: يك مرحله جديد از همكاري‌هاي بين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و اتاق ايران آغاز خواهد شد و در همين راستا، كارگروه پيگيري اجراي بندهاي منشور همكاري را داریم.
وی افزود: ما به عنوان نماينده بخش خصوصي آماده هستيم كه براي تحقق اهداف اين منشور، تلاش كنیم  و از هيچ كوششي فروگذار نکنیم.
در همین حال رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، نیز با اشاره به اين مطلب كه ما نيازمند همكاري‌هاي سازنده با فعالان اين عرصه در بخش خصوصي هستيم، گفت: امروز در حوزه فناوري اطلاعات، شاهد بيشترين حجم خصوصي‌سازي هستيم، هرچند بيشترين خصوصي‌سازي در اين حوزه در سال گذشته اتفاق افتاد، اما امسال نيز اين موضوع پيگيري شد و خصوصي‌سازي سازمان پست در راس برنامه واگذاري‌ها قرار گرفت.
وی افزود: زماني كه بحث خصوصي‌سازي مطرح مي‌شود، موضوع همكاري با شوراهاي بخش خصوصي بيش از گذشته پررنگ می شود، بنابراين نشست‌هاي خوبي در اين زمينه برگزار شده تا از تجربيات بخش خصوصي بيشترين استفاده را ببريم.

رشد 5/3 درصدی ICTدرکشور
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات همچنین گفت: ارتقای سهم ICT در GDP كشور، هدفي بود كه در سال‌هاي اخير مورد توجه قرار گرفت تا آنجا كه از ابتداي سال تاكنون، رشد بیش از 5/3 درصدی را شاهد بوده‌ايم.
وي يادآور شد: البته پيش‌بيني برنامه پنجم توسعه، رسيدن به رشد پنج درصدي سهم فناوري اطلاعات در GDP كشور است، اما اين مهم، تنها با تعامل سازنده‌ با اعضاي بخش خصوصي امكان‌پذير است.
تقی پور اضافه کرد: از زمان شروع فعاليت‌هاي دولت دهم به دنبال جذب فناوري‌هاي جديد بوده‌ايم و در اين راستا نيازمند بازارسازي هستيم.
وي عنوان کرد: ارتقاي استفاده از خدمات فناوري اطلاعات در همه بخش‌هاي كشور جزو برنامه اصلي وزارتخانه است و به يك تعامل سازنده نياز دارد.
تقی پور افزود: امروز 12 كميته در اين زمينه در حال فعاليت هستند كه تحركات خوبی در اين حيطه ايجاد كرده‌اند. هر چند نتايج و پيشرفت‌هاي مورد انتظار را شاهد نبوده‌ايم، اما به هدف اصل خود، يعني تحريك بازار دست يافته‌ايم.
وی اضافه كرد: البته به علت مشكلات موجود، هنوز شركت‌هاي فعال در زمينه فناوري اطلاعات نتوانسته‌اند كنسرسيوم تشكيل داده و در پروژه‌هاي بزرگ ورود پيدا كنند.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اين موضوع كه پيچيدگي‌هاي خاص در اين صنعت وجود دارد، توضیح داد: «به طور كلي وزارتخانه همه تلاش خود را خواهد كرد تا نتيجه مطلوب حاصل شود.

شبکه ملی اطلاعات جایگزین اینترنت نیست
تقی پور در بخش ديگري از سخنان خود، شبكه ملي اطلاعات را مورد تاييد قرار داد و گفت: «براي كسب‌وكار و صنعت، پهناي باند، زيرساخت به شمار مي‌آيد. در هر صورت در گذشته، براي پهناي باند يك مديريت منسجم صورت نگرفته و از امنيت خوبي برخوردار نبوده است. در اين راستا در دوسال گذشته 30 شركت فعال در بحث امنيت تاسيس شده‌اند.
براساس گفته‌های وي يكي از نگراني‌هاي موجود در خصوص پهناي باند بين‌المللي، مربوط به امنيت فضاي مجازي است.
وي تصريح كرد: به دنبال آن هستيم كه شبكه ملي اطلاعات را نه به عنوان جايگزين اينترنت، بلكه به عنوان راهي براي مبادلات و تعاملات داخلي، ايجاد كنيم.
تقي‌پور با اشاره به اينكه توليد تجهيزات فناوري اطلاعات در داخل كشور در سطح مطلوبي صورت نمي‌گيرد، عنوان كرد: در زمينه ساخت تجهيزات سخت‌افزاري از همه شما تقاضاي ياري داريم كه اگر طرحي داريد به طور حتم، ارایه دهيد. هر چند در زمينه نرم‌افزار و امنيت از پتانسيل‌ خوبي برخوردار هستيم.

ممنوعیت واردات نرم افزارهای امنیتی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با بیان اینکه در حال حاضر واردات نرم افزارهای امنیتی ممنوع و بازار به سمت استفاده از محصولات داخلی هدایت شده است، گفت: در زمینه ورود نرم‌افزارهای امنیتی محكم ایستاده‌ایم، چرا كه امنیت وارداتی، امنیت نیست و مانند قفلی است كه كلید آن را از دزد خریده باشند.
وی افزود: خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات با وجود جاذبه ای كه دارد، اما نیاز به یك تحریك و بازارسازی از سوی دولت احساس می‌شود.
 وي همچنين عنوان كرد: بانك مركزي نيز به اين نتيجه رسيده است كه امنيت لازم براي جابه‌جايي‌ها به‌خصوص براي قيمت‌هاي بزرگ، وجود ندارد. بنابراين وزارتخانه آمادگي خود را براي كمك در اين زمينه اعلام كرده است تا بتوانيم امنيت لازم را در اين لايه از تعاملات نيز ايجاد كنيم.
تقي‌پور تاكيد كرد: تا وقتی که از بخش‌های امنیتی غافلیم، امكان پيشرفت در فناوري اطلاعات، امكان‌پذير نيست.
وی با بیان این نكته كه بازار منتظر كسی نمی ماند و اگر نیازی در جامعه وجود داشته باشد، بازار به سرعت این نیاز را جواب می‌دهد، افزود: هنوز بخش خصوصی و شركت‌های نرم‌افزاری توان پرداختن به پروژه‌های ملی را در سطح ملی ندارند كه باید كمك كرد تا این توانایی شكل بگیرد.

در زمینه تولید سخت‌افزار مشكل داریم  
تقی پور با بیان اینکه اعتراف می‌كنیم كه در زمینه تولید تجهیزات و سخت افزار در داخل كشور موفق نبوده‌ایم، گفت: بدون هیچ سابقه فنی چگونه می‌توانیم وارد بازار فناوری‌های نوین (‌های تك) شویم كه توسط چند كمپانی بزرگ تسخیر شده است.
تقی پور اظهار داشت: در حوزه نرم‌افزاری، منابع انسانی غنی داریم، در زمینه امنیت شبكه نیز غیر از موارد محدود نیاز به خارج نداریم، ولی در سیستم‌های ملی نرم افزاری مشكل داریم.
وزیر ارتباطات گفت: سیستم مالیات الكترونیك را در دنیا چند شركت خاص می‌نویسد، نرم‌افزار كرو بانكینك نیز توسط چند شركت در دنیا تهیه می‌شود.
وی افزود: ستاد حمایت از صنعت داخلی را تشكیل داده‌ایم و قرار است نشست‌هایی با بخش خصوصی داشته باشند ولی كدام محصول داخلی است كه در داخل تولید می‌شود كه ما به اپراتورها اجازه داده‌ایم از خارج وارد كنند.

دولت کمترین دخالت را در حوزه IT دارد
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مورد گراني پهناي باند نیز گفت: شايد خريد پهناي باند گران باشد، اما تنها 20 درصد از قيمت پرداختي شركت‌هاي خريد پهناي باند به دولت اختصاص مي‌يابد. از طرف ديگر مي‌توانم به جرات بگويم كه امروز دولت، كمترين دخالت را در حوزه فناوري اطلاعات دارد.
وي تاكيد كرد: تكنولوژي در اين صنعت بسيار پيچيده است و براي پيشرفت به همكاري همه حوزه‌هاي فعال در اين عرصه نياز دارد.

ممنوعیت ورود 180 قلم کالای IT
تقی پور همچنین گفت: واردات 180 قلم كالا را ممنوع شده است تا از تولیدات داخل استفاده شود ولی تكنولوژی در این عرصه پیچیده است و باید به جنگ كمپانی‌های بزرگ رفت.
وی افزود: الگوی هند، الگوی خوبی است ولی شرایط فرهنگی كشور ما خاص است برای مثال هندیها زبان انگلیسی را پذیرفته‌اند كه كمك بزرگی به پیشرفت آنها در زمینه فناوری‌های نوین می‌كند
وي بیان کرد: تبديل ايران به‌هاب منطقه برنامه ديگري است كه در سرفهرست اهداف وزارتخانه قرار گرفته است. بنابراين تمام تلاش خود را در اين مورد خواهيم كرد.

ضرورت حضور وزیر ICT در شورای گفت‌وگو
سپس مسعود شنتیایی، ریيس كميسيون فناوری اطلاعات و ارتباطات و کسب و کار دانش بنیان اتاق ايران، نیز گفت: «اين كميسيون داراي 10 تشكل بوده و به طور كلي چهار هزار شركت را پوشش مي‌دهد.
وی با اشاره به اين مطلب كه امروز همكاري كميسيون با ديگر بخش‌هاي مربوط به اين حوزه، بسيار قوي شده است، بیان کرد: اکنون به دنبال ايجاد كانون ICT در ديگر كشورها هستيم تا بتوانيم در نمايشگاه‌هاي مربوط به اين حوزه، حضور مطلوبي داشته باشيم.
شنتیایی يادآور شد: ما به دنبال آن هستيم كه با تصويب قانون جديد اتاق، امكان حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات را نيز در شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي فراهم كنيم.
ریيس كميسيون ICT اتاق ايران، نكته ديگر را سهم صنعت فناوري اطلاعات در توليد ناخالص ملي دانست و تاكيد كرد: سهم ICT در توليد ناخالص ملي، بيانگر اين است كه در سال‌هاي آينده، اين سهم بيشتر خواهد شد، بنابراين اين صنعت به توجه
بيشتري نياز دارد.
وي در ادامه با تصريح اين موضوع كه ايجاد شبكه ملي اطلاعات، از الزامات كشور است، بيان كرد: براساس نياز كشور به امنيت اطلاعات، به دنبال امضاي اين تفاهم‌نامه، خواهان تدوين شبكه ملي اطلاعات از سوي وزارتخانه هستيم.
شنتيايي یادآور شد: در بخش فناوري‌هاي نوين و دانش بنيان نيز بايد جلسات مستمري را با وزارتخانه ترتيب دهيم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :