آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6288
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1390 8:55
تعداد بازدید : 581

نیروی هوایی پاکستان تبلت می‌سازد

توپ و تفنگ و آندرویید

ارتش پاکستان در مجتمع نیروی هوایی خود که به شدت حفاظت شده است، در کنار ساخت جنگنده های جت و سیستم های جنگ افزار، در حال ساخت آی پد ملی است. در این پروژه، نیروی ارتش و مهندسان پاکستانی با شرکت های سخت افزاری چین قرارداد همکاری امضا کرده اند و تبلتی را برای بازار مصرفی این کشور تولید می کنند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: آسوشیتدپرس

پشتیبانان مالی این پروژه اعلام کردند که ساخت تبلت ملی در راستای راهبردهای پاکستان برای بهبود شرایط اقتصادی و ارتقای عزت نفس این کشور است. این تبلت که پک پد  نام دارد، در پایگاه نیروی هوایی کامرا در شمال پاکستان و با کمک مهندسان الکترونیکی جنگ‌افزارها و هواپیماهای جنگی – البته در زمانی که روی پروژه‌های پدافندی کار نمی‌کنند- تولید می‌شود. محمد عمران که در مغازه کوچک و جمع‌وجور موبایل و کامپیوتر خود در پاساژی در راوال‌پیندی، پایگاه ارتش پاکستان، این تبلت‌ها را می‌فروشد می‌گوید:‌ نمونه اصلی این تبلت آی‌پد است و ما نسخه کپی آن را با نام پک‌‌پد می‌سازیم.
این تبلت مبتنی بر آندرویید 3/2، سیستم‌عامل رایگان گوگل است و حدود 200 دلار قیمت دارد که کمتر از نصف قیمت آی‌پد اپل یا گلکسی تب سامسونگ و حتی ارزان‌تر از تبلت‌های ارزان چینی است. این تبلت همچنین با گارانتی یک ساله عرضه می‌شود. به گفته سازندگان این تبلت،  PAC به عبارت "مجتمع هوانوردی پاکستان" برمی‌گردد که این تبلت در آن ساخته می‌شود.
گفتنی است که این مجتمع همچنین یک کتابخوان الکترونیکی و لپ‌‌تاپ کوچک نیز طراحی و تولید کرده است. این پروژه فعلا در مرحله پایلوت یا آزمایشی است و نشانه‌ای از موقعیت تجاری ارتش پاکستان است که در مکانی با وسعت زیاد قرار گرفته و در آن کارخانه‌های تولید آرد و شکر، هتل‌ها، آژانس‌های مسافرتی و حتی یک برند غلات صبحانه نیز وجود دارد. به گفته مقامات ارتش پاکستان، ارتش این کشور بسیار قدرتمند است و تجارت آن به ندرت با دخالت‌ گروه‌های غیرنظامی مربوط می‌شود.
این در حالی است که بسیاری از پاکستانی‌ها فعالیت‌های اقتصادی خود را فاسد شمرده و معتقدند که اقتصاد این کشور باید کاملا روی وزارت دفاع متمرکز شود. حامیان پروژه ساخت پک‌پد می‌گویند که این اقدام برای توسعه فناوری اطلاعات، یک گام موثر در سربلندی این کشور است؛ در حالی که سایه فناوری‌های مدرن هند -که رقیب سرسخت پاکستان در حوزه فناوری‌های مدرن به شمار می‌رود- روی این کشور سایه
انداخته است.
سایت‌های فناوری در پاکستان درباره پک‌پد کنجکاوی بسیاری از خود نشان داده‌اند، اما با این همه اعلام کرده‌اند که فعلا اظهار نظر در مورد نحوه عملکرد این تبلت خیلی زود است.
منتقدان نیز ادعا می‌کنند که این پروژه یک پروژه بیهوده است و ساخت این تبلت هیچ‌گاه به تولید انبوه نخواهد رسید. این در حالی است که تاکنون فقط چند صد دستگاه از این تبلت ساخته شده است و مرحله بعدی تولید این تبلت، سه ماه دیگر شروع می‌شود.
عایشه صدیقه، موسس شرکت Militry که مطالعات انتقادی روی کسب‌وکار ارتش پاکستان انجام می‌دهد، می‌گوید: وزارت دفاع این کشور تلاش می‌کند با ساخت محصولاتی غیر از جنگ‌افزارها، حضور خود را بیشتر و بیشتر اثبات کند. وی می‌افزاید: چند تا آدم احمق آنجا هستند که فکر می‌کنند می‌توانند از این راه‌ها پول درآورند.
وب‌سایت PAC با آدرس http://www.cpmc.pk اعلام کرده که هدف این وزارتخانه «تقویت اقتصاد بین‌المللی برای تجاری شدن» است. در این سایت در ستایش پروژه ساخت تبلت آمده: همکاری با چین طنین افکندن در میان ناسیونالیست‌هاست.
چین به عنوان یک کشور دوست با پاکستان شناخته شده و به نظر می‌رسد که تشکیلات امنیتی آن را به رسمیت شناخته است. در حالی که آمریکا با وجود روانه کردن میلیاردها دلار برای کمک به این کشور، به عنوان دشمن شناخته می‌شود. به ویژه از زمانی که آمریکا حملات خود را به جنگ طلبان مرزی پاکستانی شدیدتر کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :