آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6296
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1390 9:17
تعداد بازدید : 540

مصادیق جرایم رایانه ای برای ایمیل و استفاده از VPN

مدیر دفتر مطالعات فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس در مورد مصادیق استفاده از ابزارهایی مانند VPN در قانون جرایم رایانه ای تاکید کرد: VPN غیرقانونی نیست و در قانون جرایم رایانه ای هیچ ماده ای مبنی بر اینکه پروتکل VPN غیرقانونی است وجود ندارد.

مهر- رضا باقری اصل در تشریح مصادیق جرایم رایانه‌ای برای برخورد با ابزارهایی همچون VPN در اینترنت و نیز قوانین حقوقی مترتب بر ارتباطات الکترونیکی همچون ایمیل با اشاره به اینکه نظام حقوقی که مترتب بر پست‌های الکترونیکی است، نظام حقوقی کاملی نبوده اظهار داشت: ما قانون حریم خصوصی در فضای سایبر و حمایت از داده‌ها نداریم و به دلیل نبود این قانون درخواست تبادل اطلاعات با اشکالاتی مواجه است که احتمالا این حریم خصوصی را نقض کند.
 مجازات حبس برای دسترسی غیرمجاز به سامانه ایمیل
 مدیر دفتر مطالعات فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه در قانون جرایم رایانه‌ای موادی برای همین منظور ترتیب داده شده است، ادامه داد: براساس ماده یک قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به طور غیرمجاز به داده‌های رایانه‌ای به واسطه تدابیر امنیتی دسترسی یابد به حبس محکوم می شود که سامانه ایمیل هم مشمول آن خواهد بود.
 شنود محتوای ایمیل مصداق شنود مکالمات تلفنی است
 باقری اصل با تاکید براینکه براساس ماده 48 قانون جرایم رایانه‌ای شنود محتوای در حال ارتباطات غیرعمومی در سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی مطابق مقررات شنود مکالمات تلفنی خواهد بود، گفت: در این زمینه در حقیقت قاضی شنود باید دستور دسترسی را بدهد؛ تبصره ذیل این ماده هم می‌گوید که دسترسی به محتوای ارتباطات غیرعمومی ذخیره شده نظیر پست الکترونیکی و پیامک در حکم شنود و مستلزم رعایت مقررات مربوطه است.
 مصادیق قانون جرایم رایانه‌ای برای فیلترینگ
 وی با بیان اینکه در حوزه قواعد حقوقی مترتب بر ارتباطات الکترونیکی یک سری ضعف‌ها داریم، ادامه داد: البته بخش کیفری ماده 48 قانون جرایم رایانه‌ای دسترسی به پست الکترونیکی را مصداق شنود دانسته است و مجازات‌هایی نیز برای آن درنظر گرفته است. باقری اصل خاطرنشان کرد: از طرفی براساس ماده 21 و 22  قانون جرایم رایانه‌ای یک سری قواعد برای بحث فیلترینگ مطرح شده است که در حقیقت ارایه‌دهندگان خدمات دسترسی موظفند این ضوابط را رعایت کنند و این قانون مشخص کرده است، چطور باید کار فیلترینگ انجام شود.  
 استفاده از VPN برای مصارف مشخص غیرقانونی نیست
 مدیر دفتر مطالعات فناوری‌های نوین مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد مصادیق استفاده از ابزارهایی مانند VPN در قانون جرایم رایانه‌ای گفت: VPN غیرقانونی نیست و در قانون جرایم رایانه‌ای هیچ ماده‌ای مبنی بر غیر قانونی بودن پروتکل VPN وجود ندارد.وی ادامه داد: همچنین بند الف ماده 25 قانون جرایم رایانه‌ای تاکید دارد که توزیع و انتشار و تولید و یا انجام معامله یا نرم‌افزار یا هر نوع ابزار الکترونیکی که «صرفا» برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای به کار می‌رود، مجازات دارد اما VPN و یا ابزارهای دیگر مصداق این واژه «صرفا» نیستند. به طور مثال بانک‌ها و موسسات مالی از این پروتکل برای تبادل اطلاعات‌شان استفاده می‌کنند چراکه از امنیت بالاتری برخوردار است اما براساس ماده 32 قانون مشمول نگهداری اطلاعات کاربران و «داده ترافیک» هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :