آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6297
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1390 9:19
تعداد بازدید : 610

صادرات محصولات دانش بنیان پارك فناوری پردیس به 70 میلیون دلاررسید

رییس پارك علم و فناوری پردیس گفت: در حال حاضر پارك فناوری پردیس دارای 200 اختراع و 700 محصول فناور است كه سالیانه حدود 70 میلیون دلار صادرات محصولات دانش بنیان با فناوری بالا دارد.

فناوران- مهدی صفاری‌نیا در آیین گشایش نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته روسیه در تهران گفت: در حال حاضر بیش از دو هزار و 600 شركت دانش بنیان در پارك‌ها و مراكز رشد فعالیت می‌كنند.
وی افزود: حمایت‌های منطقی دولت از محصولات نوآورانه موجب تقویت بخش تحقیق و توسعه و اشتغال متخصصان ایرانی در بخش‌های مختلف علمی‌شده است.
رییس پارك علم و فناوری پردیس خاطرنشان كرد:‌ وجود بسترهای نرم افزاری و سخت افزاری برای ارتقای كیفی فعالیت‌های شركت‌های دانش بنیان مستقر در پارك‌ها موجب شد تا محصولات فناورانه بسیاری عرضه شود.
صفاری‌نیا اضافه كرد: یكی از مولفه‌های توسعه دانش‌بنیان، همكاری‌های بین‌المللی علمی ‌است. این نمایشگاه با هدف آشنایی شركت‌ها و موسسات فناور روسیه با مجموعه‌های علمی‌ایران برگزار شد.
وی درباره شركت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارك پردیس همچنین ابراز امیدواری كرد كه با برگزاری این نمایشگاه همكاری مناسبی میان دو كشور ایران و روسیه ایجاد شود.
صفاری نیا با اشاره به تصویب قانون حمایت از شركت‌های دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: به منظور تقویت فعالیت شركت‌های دانش‌بنیان قانون ویژه‌ای برای حمایت از آنها از سوی رییس جمهور تهیه و در مجلس شورای اسلامی‌به تصویب رسید كه با ابلاغ آن حمایت‌های گسترده‌ای از این نوع شركت‌ها شده است.
نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته روسیه از امروز در مركز آفرینش‌های فرهنگی وهنری برپا شده است. این نمایشگاه تا سوم اسفندماه ادامه دارد.
90 درصد اقتصاد متاثر از محصولات دانش بنیان می‌شود
رییس دفتر همکاری‌های رییس جمهور با تاکید بر رویکرد جدید دنیا به سمت اقتصاد دانش بنیان گفت: 90 درصد از اقتصاد کشورها تا سال 2030 متاثر از محصولات دانش بنیان است.
حمید رضا امیری نیا در ادامه این مراسم، برگزاری این نمایشگاه را پیغام دوستی میان دو کشور نام برد و افزود: در این نمایشگاه حدود 79 شرکت فعال در حوزه‌های مختلف در ایران حضور دارند که اتفاق خوبی میان دو کشور است و این می‌تواند حد مطلوب روابط دو کشور باشد.
رییس دفتر همکاری‌های رییس‌جمهور با بیان اینکه روابط ایران و روسیه درحوزه‌های فناوری به سال‌های 71 و 72 برمی‌گردد گفت: بسیاری از دستاوردهای بشر در حوزه‌های فناوری‌های پیشرفته چون هوافضا در قرن بیستم، مدیون دانشمندان روسیه  بوده است.وی با اشاره به رویکرد جدید کشورهای دنیا در حوزه اقتصاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر رویکرد اقتصادی دانش بنیان در بسیاری از کشورها دنبال می‌شود به گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030، 90 درصد از اقتصادها متاثر از فناوری‌های پیشرفته است به گونه‌ای که 70 درصد محصولات عرضه شده از سوی کشورها از نوع محصولات فناوری است.
امیری نیا با بیان اینکه اتخاذ اقتصاد دانش بنیان یک اجبار است نه یک انتخاب گفت: متاسفانه درآمد بالای نفت و گاز برای دو کشور مانع جدی برای توسعه است که اگر به خوبی مدیریت شود می‌توان به دستاوردهای مطلوبی رسید.
 وی با اشاره به تلاش دو کشور برای توسعه فناوری و اثرگذاری محصولات فناور در اقتصاد دو کشور خاطر نشان کرد: این نمایشگاه می‌تواند بستری برای همکاری‌های میان دو کشور در حوزه‌های علمی‌ و فناوری باشد چرا که اگر فناوری در مرزهای جغرافیایی محدود شود محکوم به مرگ است. در حالی که حرکت به سمت بازارهای بین‌المللی می‌تواند پیشرفت‌های قابل توجهی را برای دو کشور به ارمغان آورد.
امیری نیا با اشاره به پیشرفت‌های کشور در سال‌های پس از انقلاب تاکنون ادامه داد: این پیشرفت‌ها به گونه‌ای است که در حال حاضر ایران در حوزه بیوتکنولوژی رتبه 17 در دنیا و اول را در منطقه دارد و در نانوتکنولوژی موفق به کسب رتبه 12 جهانی شده است.
رییس دفتر همکاری‌های رییس‌جمهور به دستاوردهای ایران در حوزه هوافضا اشاره کرد و یادآور شد: با فعالیت‌هایی که ایران انجام داد موفق شد تا ایران به کلوپ طراحان و سازندگان ماهواره بپیوندد.
وی با تاکید بر اینکه روابط علمی‌دو کشور ایران و روسیه در حد و شان دو کشور نیست، گفت: ایران و به ویژه مرکز همکاری‌های فناوری رییس‌جمهور ایران آمادگی خود را برای حمایت از همکاری‌های علمی‌دو کشور اعلام می‌کند.
امیری نیا همچنین با اشاره به نمایشگاه محصولات فناوری ایران و روسیه خاطر نشان کرد: محصولات فناوری عرضه شده در این نمایشگاه می‌تواند در بازارهای دو کشور عرضه شود.
حضور 53 شرکت دانش بنیان روسیه در نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته
دبیر نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته ایران و روسیه برگزاری این نمایشگاه را بستری برای توسعه همکاری‌های دو کشور دانست و گفت: در این نمایشگاه 53 شرکت دانش‌بنیان روسیه آخرین دستاوردهای خود را در حوزه‌های مخلتف عرضه کردند.
امین‌رضا خالقیان در مراسم افتتاح نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته ایران و روسیه افزود: این نمایشگاه با پیگیری رایزن فناوری کشور روسیه و مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهور برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :