آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63211
تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 11:9
تعداد بازدید : 765

صداوسیما به دنبال افزایش اختیارات ICT خود است؟

سازمان صدا و سیما از گذشته تا کنون با وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این وزارتخانه در چالش بوده است.

علی شمیرانی
ریشه این اختلافات به نوع تفسیر قانون و برداشت صداوسیما از اختیاراتش در حوزه فرکانس و اینترنت باز می گردد.
در دولت یازدهم این چالش از جداسازی 300 میلیارد تومان از بودجه وزارت ارتباطات به نفع سازمان صدا و سیما آغاز شد. یعنی جایی که این سازمان اعلام کرد قصد دارد به توسعه فیبرنوری برای شبکه های خود بپردازد.
 همان مقطع وزیر ارتباطات نیز گفت اگر این مبلغ از بودجه این وزارتخانه کاسته شود، برخی کارها روی زمین خواهد ماند. مجلس اما در نهایت این پول را در اختیار صدا و سیما گذاشت.
موضوع فرکانس های فوق العاده ارزشمند باقی مانده در اختیار سازمان صدا و سیما نیز یکی دیگر از زمینه های چالش برانگیز میان این سازمان با رگولاتوری است.
پرونده تلویزیون اینترنتی هم که یک پروژه مشترک میان صداوسیما و شرکت مخابرات ایران بود، بنا به دلایلی که هیچگاه شفاف نشد، با مخالفت سازمان تنظیم مقررات به حالت تعلیق درآمد. صداوسیما نیز از آن زمان تاکنون اعتراضی به این مساله نکرد و از کنار آن عبور کرد. شاید چون برنامه هایی برای آینده خود تدوین کرده بود.
حالا با تغییر رییس سازمان صداوسیما، به نظر می رسد تغییرات معناداری در خصوص محدوده اختیارات این سازمان در حوزه ICT در حال وقوع است.
رییس جدید این سازمان در حکمی اخوان بهابادی را قایم مقام خود در امور فناوری و رسانه های نوین کرد. فردی که بعید است ارتباطات خوبی با دولتمردان فعلی
داشته باشد.
شاهد این گفتار را نیز باید در وقایع مربوط به پژوهشگاه ICT وزارت ارتباطات جست.
اما نکته جالب دیگر شرح خدماتی است که در این حکم از سوی سرافراز آمده است. در بخشی از این حکم انتصاب آمده: “ ضروری است با تفکیک وظایف حاکمیتی از ماموریت های قابل برون سپاری و با استفاده از ظرفیت کار شناسی نخبگان و صاحبنظران و هماهنگی با اینجانب نسبت به تشکیل «نهاد تنظیم مقررات جامع ارایه خدمات صوت و تصویر فراگیر در رسانه های نوین» اقدام کنید.
در بخش دیگری از حکم مذکور آمده است: همچنین به منظور یکپارچه سازی و هم افزایی فعالیت های مجازی و فناوری های ارتباطات و اطلاعات بخش های مختلف سازمان، لازم است شورایی تحت عنوان «شورایعالی رسانه های نوین» تشکیل دهید.
عبارت نهاد تنظیم مقررات جامع ارایه خدمات صوت و تصویر فراگیر در «رسانه های نوین» احتمالا به فضای مجازی و رسانه های شکل گرفته در این فضا باز می گردد.
از این رو به نظر می رسد با استناد به همین بخش از شرح خدمات مبسوط در حکم مذکور،
در آینده صداوسیما تحرکات جدیدی را در حوزه ICT آغاز کند که بی شک می تواند چالش هایی را برای دولت، وزارت ارتباطات و مشخصا سازمان رگولاتوری ایجاد کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :