آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 6323
تاریخ انتشار : 2 اسفند 1390 10:25
تعداد بازدید : 478

در سال آینده

توازن در کارت های بانکی ایجاد می شود

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی بر لزوم ایجاد یک تعریف مشخص و واحد از بانکداری الکترونیکی در کشور تاکید و اعلام کرد که طی چند ماه آینده زمینه استخراج چنین تعریفی فراهم خواهد شد. از دیگر چالش های مهم ما در سال های آینده ایجاد توازن در ترکیب کارت های بانکی و معرفی کارت اعتباری به عنوان یک ابزار سودآور برای بانک ها و مشتریان آنهاست.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیکی - ناصر حکیمی، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به بحث استاندارد سازی خدمات گفت: با وجود همه تلاش‌های بانک‌ها درباره ایجاد نظام بانکداری متمرکز داشته اند اما هنوز درباره این مساله به انسجام نرسیده‌ایم ضمن اینکه رسیدن به یک تعریف مشخص از بانکداری الکترونیکی و پیاده سازی آن دیر شده است.
وی با بیان اینکه طی چند ماه آینده یک تعریف استاندارد و واحد درباره سامانه یکپارچه بانکی  استخراج خواهد شد، گفت: اولین گام استانداردسازی مفاهیم بانکی است. گام دوم پرکردن حفره‌های اطلاعاتی  بانکی است که این حفره‌ها و خلاها باید پر شود.
وی با توجه به تلاش‌های زیادی که در سال‌های اخیر از سوی بانک‌ها برای یکپارچگی نظام بانکی صورت گرفته است، گفت: ما هنوز نتوانسته‌ایم در خصوص سیستم متمرکز بانکی کشور به انسجام دست پیدا کنیم و در حال حاضر یکی از بحث‌های عمده ایجاد یک تعریف مشخص از بانکداری الکترونیکی و ایمن‌سازی آن است که باید به سرعت در دستور کار قرار بگیرد.
وی در ادامه گفت: تکمیل زیرساخت‌ها یکی از اقدامات حیاتی است که برای تمام الکترونیکی کردن مراودات در بانک‌ها، بین آنها و بانک مرکزی، یکپارچه کردن شبکه‌ها و توازن در فعالیت بانک ضروری است.
حکیمی‌تنوع در ابزارهای پرداخت مشتریان را به عنوان یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو معرفی کرد و گفت: در سال‌های گذشته سعی کردیم این ابزارها را گسترش دهیم اما محصولات بانکی ارایه شده توسط این ابزارها از تنوع کمی ‌برخوردار است و تاکید بانک‌ها همچنان بر روی کارت‌های برداشت است.
وی درباره مزیت گسترش کارت‌های اعتباری در سیستم بانکی کشور افزود: کارت‌های اعتباری موتور محرکه برای گسترش پایانه‌های فروش بودند. این کارت‌ها علاوه بر راحت کردن پروسه گرفتن تسهیلات خرد، مشتریان بانک‌ها را نیز به پرداخت الکترونیکی تشویق می‌کند.
مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با مثبت ارزیابی کردن روند افزایشی استفاده از کارت‌های اعتباری تصریح کرد: از دیگر چالش‌های مهم ما در سال‌های آینده متوازن کردن ترکیب این کارت‌ها و معرفی آن به عنوان یک ابزار سود آور برای بانک‌ها و مشتریان آنهاست، چرا که با معرفی کارت اعتباری زمینه برای ارایه انواع محصولات در سیستم بانکی فراهم می‌شود. وی بر الزام وجود نظارت دقیق در کنار این توسعه در شبکه بانکی تاکید کرد و گفت: نظارت داده محور باید جایگزین نظارت سنتی شود. 15 سال است که در عملیات بانکی کشور چیزی جز داده‌ها ثبت نمی‌شود. برخورد مناسب با این سونامی ‌داده‌ها،  مسوولیت با بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر است که بتواند دیدگاه سنتی نظارت خود را بر اساس این داده‌ها تغییر دهد.
وی  به تلاش سیستم بانکی در کشور برای کسب رتبه اول در خاورمیانه و شمال افریقا اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ترکیه به لحاظ پرداخت‌های خرد و گستردگی ابزارها و عربستان در زیرساخت‌ها و بانکداری کلان دو رقیب ایران در منطقه هستند که با توجه به سند چشم انداز و مختصات‌ها ما می‌توانیم به زودی این فاصله را از بین ببریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :