آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63234
تاریخ انتشار : 1 آذر 1393 11:41
تعداد بازدید : 1252

فیلمبرداری Time Lapse با آندرویید

اپلیکیشن هایی که از شما فیلمبردار حرفه ای می سازد

دیدن تکه های از فیلم های مستند طبیعت یا کلیپ های کوتاهی که رشد گیاهان را از زمانی که سر از خاک در می آورند تا زمانی که ساقه نحیف شان بلند می شود و برگ و گل می دهد، یا حرکت دوار ستاره ها را در آسمان شب نشان می داد همیشه برایم جذاب بوده و هست. هنگامی که با تکنیک Time Lapse آشنا نبودم، همیشه فکر می کردم چگونه ممکن است چنین فیلم هایی ضبط کنم. حالا این روزها مانند من بسیار هستند کسانی که علاقه مند به ضبط فیلم با تکنیک Time Lapse باشند. این روزها ضبط ویدیو با تکنیک Time Lapse تبدیل به کی از جذابیت های جدید اپلیکیشن های مختلف در موبایل ها و تبلت ها شده است. سرویس جدید اینستاگرام برای کاربران سیستم عامل iOS که ضبط ویدیوهای Time Lapse بود باعث شد بیشتر کاربرانی که تا حال نمی دانستند نام تکنیک هایی که در مستند طبیعت می دیدند چیست و فقط رشد گیاهان، باز شدن غنچه های گل، حرکت ستاره ها در آسمان شب و حرکت سریع ابرها را می دیدند مشتاق استفاده از آن شوند. شاید با توجه به اینکه کاربران آندروییدی روی اینستاگرام قابلیت استفاده از سرویس Time Lapse را ندارند، گمان کنند تا زمانی که اینستاگرام همت کند و این سرویس را به آنها نیز ارایه دهد، امکان ضبط چنین ویدیوهایی را ندارند. در این گزارش اپلیکیشن های رایگان آندروییدی به شما معرفی می کنم که کمک تان می کند از این تکنیک استفاده کنید و ویدیوهای خلاقی ضبط کنید و در شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

شبنم کهن چی
Framelapse

این برنامه رایگان که سپتامبر سال جاری میلادی عرضه شده است ویدیوهای با کیفیتی با تکنیک Time Lapse می سازد.
از جمله امکانات این اپلیکیشن می توان به تنظیم زمانی برای متوقف کردن خودکار ویدیو اشاره کرد.برای فیلمبرداری می توانید تا چهار برابر روی سوژه خود زوم کنید. همچنین می توان از جلوه های رنگی استفاده کرد، تراز سفیدی را بالا  و پایین برد تا نوردهی جبران شود. خروجی ویدیوهای این اپلیکیشن MP4 با کیفیت بالاست و می توان روی هر سیستمی آن را پخش کرد. این اپلیکیشن یک راهنمای داخلی هم دارد که میتوانید از آن برای بهتر شدن کارتان کمک بگیرید. اگر دوست داشته باشید خودتان هم در فیلم تان حضور داشته باشید می توانید موبایل تان را روی سطح صافی قرار دهید و با فعال کردن تایمر، ضبط ویدیو را آغاز کنید. همچنین می توانید وضوح تصویر و کیفیت ویدیو خود را تنظیم کنید؛ از کیفیت HD 1080p تا SD 480p. این گزینه برای وقتی مناسب است که فضای کافی برای ذخیره یک فیلم با کیفیت را ندارید. اما ویژگی خاصی که به شما کمک زیادی می کند این است که اپلیکیشن برای شما محاسبه می کند برای داشتن یک فیلم Time Lapse به مدت 10 ثانیه، چه مدت برای فیلمبرداری کنید. مثلا برای یک فیلم 10 ثانیه با این تکنیک با سرعت 150x شما باید حدود 25 دقیقه فیلبرداری کنید. گفتنی است سرعت و زمان فیلمبرداری با تغییر زمان Frame Interval عوض می شود. هر چقدر زمان Frame Interval بیشتر شود، هم سرعت بالاتر می رود هم مدت زمان فیلمبرداری.
Lapse It

این اپلیکیشن که قبلا باید آن را از گوگل پلی می خریدید، حالا به صورت رایگان در اختیارتان است. بدون اینکه تجهیزات گران قیمتی داشته باشید می توانید با این اپلیکیشن که جایزه برنامه های شگفت انگیز آندرویید را نیز برده است، فیلم های حرفه ای بسازید؛ فیلم هایی با تکنیک Time Lapse با استفاده از این اپلیکیشن می توانید روی فیلم های خود صداگذاری هم کنید. همانطور که می دانید فیلم هایی که با تکنیک Time Lapse ضبط می شوند صدا ندارند. بنابراین این اپلیکیشن برای کسانی که دوست ندارند فیلم شان در سکوت کامل پخش شود یا کسانی که می خواهند با استفاده از صداهای خاص خلاقیت بیشتری در تهیه فیلم خود به خرج دهند بسیار مناسب است. از جمله تنظیماتی که در این اپلیکیشن در اختیار شماست می توان به Time Scale اشاره کرد که به شما کمک می کند زمان را بر پایه ثانیه، میکروثانیه یا دقیقه تنظیم کنید. این تنظیم در تنظیم سرعت و نحوه پخش فیلم شما نیز اثرگذار است. کیفیت فیلم شما می تواند بر اساس کیفیت دوربین موبایل شما ضبط شود، می تواند با وضوح 1080P، 720P،480P و 360P ثبت شود. برای فوکوس کردن هم چندین گزینه دارید، می توانید فوکوس را روی سوژه خاصی فیکس کنید، از گزینه اتو فوکوس استفاده کنید یا از گزینه های Infinity و Continuous استفاده کنید. خروجی ویدیوهای این اپلیکیشن MP4 و  Mov است. حتی می توانید از دوربی جلو نیز برای ضبط فیلم استفاده کنید. می توانید از افکت های رنگی استفاده کنید. همچنین گزینه Trim برای شمافعال است تا بخش هایی را که دوست ندارید از فیلم حذف کنید و مثل عکس فیلم را به سمت چپ و راست یا بالا و پایین بچرخانید. همچنین می توانید فیلم های معمولی خود را در این اپلیکیشن تبدیل به یک فیلم Time Lapse کنید.
EasyLapse
 اگر به دنبال یک اپلیکیشن با کارایی ساده برای ضبط فیلم های Time Lapse هستید و حوصله تنظیمات عجیب و غریب ندارید، این اپلیکیشن مناسب شماست. همانطور که اسم این اپلیکیشن نشان می دهد می توانید با استفاده از این برنامه به سادگی با تکنیک Time Lapse فیلم ضبط کنید. حتی می توانید برای ضبط فیلم از دوربین جلوی موبایل خودتان هم استفاده کنید. فیلم تان را هم می توانید بدون خارج شدن از این برنامه به صورت مستقیم به اینستاگرام یا فیس بوک ارسال کنید و با دوستان تان به اشتراک بگذارید. فیلمی که با این اپلیکیشن ضبط می کنید در اندازه 1280× 768 یا همان WXGA است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :