آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63336
تاریخ انتشار : 2 آذر 1393 10:53
تعداد بازدید : 677

توضیحاتی در مورد پیام اینترنتی اهدای خون برای نجات بیماران سرطانی

رییس مرکز سلول های بنیادی غیر خویشاوند سازمان انتقال خون به انتشار پیام های گسترده و نادرست در فضای مجازی در مورد اهدای خون برای نجات بیماران سرطانی واکنش نشان داد.


تسنیم- این روزها انتشار گسترده پیام هایی در فضای مجازی در خصوص کمبود ذخایر خونی کشور و فراخوان برای مراجعه و اهدای نمونه خون در بیمارستان شریعتی تهران، سوالات و ابهامات زیادی را در اذهان عمومی ایجاد کرده است.
مژگان شایگان رییس مرکز سلول های بنیادی با بیان این که آمار ۳۰ میلیونی اهداکنندگان سلول بنیادی در آلمان که در متن برخی پیام ها در شبکه های اجتماعی آمده است، صحت ندارد گفت: آنچه باید فراخوان شود و بیماران سرطانی به آن نیاز مبرم دارند،«سلول های بنیادی خون ساز است و نه خون».
وی افزود: این پیام برای انجام یک کار خوب که جذب افراد نیکوکار است طراحی شده است، اما عناصر خبری درست و نادرست ناشی از کم اطلاعی کنار هم قرار گرفته و موجب سر درگمی افکار عمومی و عکس العمل اشتباه می شود.شایگان افزود: در این راه نخستین گام بررسی آنتی ژن های HLA  خواهر و برادران بیمار و سپس سایر اعضای خانواده  او است زیرا بیشترین امکان شباهت بین افراد خانواده وجود دارد که پیوند را میسر می سازد. اما اگر بیماری در بین فامیل خود فرد سازگاری نداشته باشد باید از افراد علاقه مند به اهدای این سلول ها که تطابق  HLA  با بیمار دارند، پیوند سلولی دریافت کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :