آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63351
تاریخ انتشار : 2 آذر 1393 11:20
تعداد بازدید : 662

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی وعده داد:

ارایه تسهیلات به شرکت های نوپا در حوزه فناوری

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه باید در پی پیدا کردن بانک مناسب یا ایجاد بانکی برای توسعه فناوری باشیم، گفت: اکثر طرح های دریافتی صندوق نوآوری و شکوفایی نوپا هستند و کم کم می توانند در کشور اثرگذاری داشته باشند.


مهر- بهزاد سلطانی در همایش تبیین قراردادهای همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های عامل با بیان اینکه تاکنون مسیر سنگینی در شش ماه اخیر طی کردیم، عنوان کرد: یکی از کارکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی تعامل با صندوق های پژوهش و فناوری است که این تعاملات باید ادامه پیدا کند تا به نتیجه برسیم.
وی با بیان اینکه در کشور صندوق های خطرپذیر (VC) واقعی فعال نداریم یادآور شد: فضای اقتصادی کشور برای فعالیت صندوق ها آماده نیست بنابراین ما هم باید در صندوق نوآوری و شکوفایی اقتصادی فکر کنیم و به صندوق ماهیت اقتصادی بدهیم.
سلطانی با بیان اینکه در این صندوق دغدغه ما نباید سود باشد، عنوان کرد: توسعه تکنولوژی مبنای کار ما در صندوق نوآوری و شکوفایی است. 10 لایه هدفی در صندوق نوآوری و شکوفایی وجود دارد که تاکنون برخی از آنها محقق شده است.
وی در خصوص این لایه ها گفت: در لایه اول موتور صندوق روشن شده و این بدان معناست که تسهیلاتی داده و گرفته شده است. دومین لایه همکاری صندوق با صندوق های پژوهش و فناوری است که تاکنون 95 درصد این همکاری اتفاق افتاده است به طوری که در حال حاضر 3 صندوق پژوهش و فناوری با صندوق نوآوری و شکوفایی قرارداد دارند.وی افزود: سومین لایه هدفی ما در صندوق نوآوری و شکوفایی موضوع مشارکت و سرمایه گذاری است که در حال پیش رفتن این موضوع هستیم که بر اساس آن هر شرکتی که مایل باشد می توانیم سهام آن را از طریق ارزیابی های اقتصادی خریداری کنیم و سقفی برای خرید سهام در این خصوص وجود ندارد.
سلطانی در مورد چهارمین لایه هدفی صندوق نوآوری و شکوفایی، گفت: به ما اجازه داده شده که با کمک یک نهاد مالی و یا بخش خصوصی یک صندوق خطرپذیر ایجاد کنیم که محدودیت سهام صندوق نوآوری و شکوفایی 49 درصد است و بعد از 5 تا 10 سال می توانیم آن سهم را واگذار کنیم.
وی با بیان اینکه الان در مرحله ای هستیم که باید با صندوق های پژوهش و فناوری پیش برویم، گفت: یکی دیگر از اهداف ما بانک‎ها هستند که نتیجه تعامل با بانک ها تا دوماه دیگر بیرون می‎آید. ما در پی پیدا کردن بانک مناسب و یا ایجاد بانکی هستیم که مناسب بستر توسعه فناوری باشد چرا که یکی از لوازم توسعه تکنولوژی همین موضوع است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: باید این موضوع در کشور تقویت شود. فضای کشور هم به جایی رسیده که چاره ای نداریم جز اینکه به سمت شرکت های دانش بنیان برویم تا اینها برای کشور ارزش افزوده ایجاد کنند و این در حالی است که نباید تنها به پول نفت تکیه کنیم چرا که پول نفت تمام شدنی است.
سلطانی در خصوص چالش های صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: حجم طرح ها و تعدادشان بسیار زیاد است ولی فرصت کمی برای ارزیابی آنها وجود دارد. تا 5 ماه دیگر موج ورود شرکت های دانش بنیان به صندوق ادامه خواهد یافت و بنا داریم با همین مدیریت و همکاری با صندوق های پژوهش و فناوری به نتایج خوبی برسیم. شرکت هایی که به صندوق می آیند اکثرا نوپا هستند و طرح های ضعیفی دارند. طرح های کوچک اثربخشی کمی در کشور دارند و ما باید به سمتی برویم که این اثربخشی بیشتر شود.
سلطانی افزود: تعامل با برخی بخش های دولتی از چالش های صندوق است و ما وظیفه داریم که نگذاریم بودجه صندوق به بخش دولتی برود چرا که دولت به بخش خصوصی بدهکار است. ما در صندوق باید به لحاظ ساختاری مستقل و هیات امنایی باشیم و بدون اینکه به وزارت علوم، معاونت علمی، وزارت بهداشت وابسته باشیم، فعالیت کنیم هر چند اینها خودشان را رییس صندوق می دانند ولی در هر صورت ما در صندوق تصمیم گیری می کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :