آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63476
تاریخ انتشار : 3 آذر 1393 10:57
تعداد بازدید : 733

تصویب تعرفه جديد دیتا اپراتورهای موبايل

اینترنت همراه ؛ هرکیلوبیت نیم ریال

سخنگوي كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات از تصويب تعرفه جديد ارايه خدمات داده در شبكه تلفن همراه در آخرين جلسه اين كميسيون خبر داد.


فناوران- چند هفته پیش کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تعرفه استفاده آزاد از خدمات اینترنت تلفن همراه را برای نسل دوم و سوم دو نیم ریال تعیین کرده که همین امر با اعتراض گسترده ای از سوی کاربران و رسانه ها روبرو شد.
همین امر باعث شد تا چند روز بعد از اعلام تعرفه دو و نیم ریالی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از بررسی مجدد این تعرفه را بدهد.
به این ترتیب شمارش معکوس برای تغییر تعرفه ای که گفته می شود پیشنهاد اپراتور سوم به کمیسیون تنظیم مقررات بوده آغاز شد تا سرانجام روز گذشته این کمیسیون تعرفه نهایی برای استفاده آزاد از خدمات دیتای نسل دوم و سوم را تصویب کند.
علي اصغر عميديان در این باره گفته است که سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه براي سيم كارت هاي دايمي مستقل از فناوري براي هرگونه ديتاي نسل ۲ و۳ به ازاي هر كيلو بايت، نيم (۰,۵) ريال تعيين شد. به اين ترتيب تعرفه ديتاي نسل ۲ به ميزان چشمگيري (حداقل ۵۰ درصد) كاهش يافت.
وي افزود: اعضاي كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات با دريافت نظرات مردم و اپراتورها و پس از بررسي مصوبات شماره ۴۵ و ۱۴۲ كه بر اساس آن تعرفه هاي مختلفي با تفكيك تكنولوژي براي نسل سوم و GPRS براي سيم كارت هاي دايمي از نيم ريال تا ۱۴,۸ ريال وجود داشت، به منظور يكسان سازي تعرفه در نسل هاي مختلف تلفن همراه، تعرفه جديد را تصويب كردند.
دبير كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات عنوان كرد: اپراتورهاي تلفن همراه مي توانند با شرايط رقابتي و بازه تعرفه اي تعيين شده در اين مصوبه، ضمن فروش خدمات ديتا بر اساس كيلو بايت، بسته هاي مختلف تعرفه اي نيز متناسب با نياز مشتركين تعريف و ارايه كنند.
عميديان با بیان اينكه اين مصوبه از اول دي ماه براي تمامي اپراتورهاي تلفن همراه لازم الاجرا است گفت: مشتركان تلفن همراه مي توانند با خريد بسته هاي مختلف تعرفه اي متناسب با نياز خود، از خدمات با تعرفه هاي مناسب بهره مند شوند.
پیش از این در جلسات قبلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای استفاده از هر کیلو بایت داده تلفن همراه تعرفه ای معادل 2.5 ریال تعیین شده بود که بر این اساس هزینه استفاده آزاد از اینترنت تلفن همراه به گونه ای می شد که به گفته عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی کاربران برای دانلود یک فیلم با اینترنت آزاد ملزم به پرداخت هزینه معادل 260 هزار تومان می شدند.
به عبارت دیگر، به دنبال ورود اپراتورهای اول و دوم ارتباطی به حوزه ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه، ظرف هفته های گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که مسئولیت تعرفه گذاری در حوزه ارتباطات کشور را برعهده دارد اینگونه اعلام کرد که از این پس هزینه استفاده از اینترنت موبایل فارغ از اینکه نسل دو باشد یا سه، بر اساس حجم تعریف شده و هر کیلوبایت اینترنت در موبایل تعرفه ای معادل 2.5 ریال خواهد داشت.
این در حالی است که در گذشته سقف تعرفه مجاز برای استفاده از اینترنت نسل دو کیلوبایتی 14.8 ریال بود که البته که این رقم سقف تعرفه بوده و اپراتورها بر اساس شرایط رقابتی بازار، تعرفه ای بین یک تا پنج ریال را اعمال می کردند. هزینه اینترنت نسل سه که پیش از این در انحصار رایتل قرار داشت نیز رقمی بین نیم تا یک ریال تعریف شده بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :